Mısırda elektrik sorunundan kaynaklı ciddi verim kaybı yaşandı

Mezopotamya'nın en verimli topraklarını bünyesinde barındıran Mardin Ovası'nda yaşanan elektrik sorununa rağmen mısır eken çiftçiler, yeterince sulama yapamadığı için rekolte düşüklüğü yaşadı.

Türkiye’nin en önemli hububat merkezlerinden biri olan ve yaklaşık bir milyon dekar ekili alana sahip Mardin Ovası’nda ikinci ürün olarak yetiştirilen mısır, çiftçilerin yüzünü güldüremedi.

DEDAŞ’ın elektrik kesintilerine ve ağır girdi maliyetleri karşısında çaresiz kalan Mardinli çiftçilerin bazıları bu yıl mısır ekmezken tüm sorunlara rağmen mısır eken çiftçiler ise yeterince sulama yapamadığı için verim düşüklüğü yaşadı.

“Verim düşüklüğünün en büyük nedeni elektrik kesintileridir”

İnandı Mahallesi'ndeki tarlasında hasat yapan Kızıltepeli çiftçilerden Osman Ataman, bu yıl mısır hasadına sevinemediğini söyledi.

Çiftçi Ataman, “Mısır hasadımız başladı ancak bu sene verim düşüklüğü yaşanıyor. Bunun sebebi ise elektrik kesintileridir. Bizim tek sorunumuz elektrik sorunudur. Elektrik belası, başımıza bela olmuş. Çok kabarık faturalar geliyor. Bunun altından kalkamıyoruz. Bu sene bölgemizde hemen hemen yüzde 60 civarında mısır ekimi yapılmadı. Tarlalar boş kaldı. Sebebi ise elektrik sorunuydu. Zaten günde bir saat bırakılıyordu. Bütün köylerde elektrikler kesiliyordu. Burada mısırlar dengesiz gelişti. Verim düşüklüğünün en büyük nedeni de budur. Hatta içme suyu bile bulamıyorduk. DEDAŞ müdürü cezaevine girdikten sonra biraz düzelme oldu. Tabi verim kaybı orada oldu.” diye konuştu.

“Verim kaybı dönüm başına 500 kilogramdır”

Geçtiğimiz sene dönümde bin 200 ton verim elde ederken bu sene 600-700 kiloya kadar düştüğünü kaydeden Faruk Meşe de mısırda büyük verim kaybının olduğunu ifade etti.

Meşe, “Bu yıl elektrik sorunundan kaynaklı çiftçilerin yarısı ürününü ekemedi. Tarlasını ekenler de verim düşüklüğü yaşadı. Çünkü tam mısırın suya ihtiyaç duyduğu dönemde elektrikler kesildi. 20 gün elektrik verilmedi ve bu yüzden mısır dengesiz gelişti. O dönemlerde bırakın tarlayı sulamak içmek için bile su bulamıyorduk. Mısır ektik ve şu an hasadını yapıyoruz ancak maliyetini kurtarır mı kurtarmaz mı onun derdine düştük.” dedi.

Elektrikler 14 Mayıs’ta kesilmişti

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), çiftçilerin su kuyularının elektrik borçlarını gerekçe yaparak 14 Mayıs’ta elektriklerini kestiği Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin, Derik ve Artuklu ilçelerine bağlı yüzlerce kırsal mahalleye yapılan itirazlara rağmen elektrik vermeyince, binlerce dönüm tarım alanı ekilemedi. Özellikle bölgede ekilen ikinci ürün mısırda, geçen yıl ve önceki yıla oranla yüzde 60’a yakın azalma söz konu oldu. Mısır eken çiftçiler ise yeterince sulama yapamadığı için verim kaybı yaşadı.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle