MİT Müştesarı savcılığa ifade vermeyecek

MİT Müştesarı savcılığa ifade vermeyecek
09 Şubat 2012 Perşembe Saat 20:26 0

Ankara'daki kaynaklardan ulaşılan bilgilere göre MİT Müsteşarı Hakan Fidan ifade vermeye gelmeyecek.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifade vermeye gelmeyeceği netleşti. Fidan, yardımcılarıyla birlikte halen Ankara’da toplantıda. 
 
Sabah gazetesinin haberine göre;  MİT Müsteşarı Hakan Fidan ifade vermeye gelmeyecek. MİT Kanunu'nun 26'ncı maddesine göre Başbakan'ın direkt izni gerekiyor. Fidan halen Ankara'da. 
 
  Dün gece yarısı 12'ye kadar kurmayları ile durumu istişare eden Fidan, bu sabah saat 7 civarı MİT karargahındaki odasına geldi. Kahvaltısını ettikten sonra saat 10'da az önce müsteşar yardımcıları ve daire başkanları ile kritik bir toplantıya girdi. 
  Toplantının ana gündemi olarak "yakın komşularla ilişkiler" ele alınıyor. Toplantı hala müşteşarın odasının bulunduğu binanın giriş katındaki büyük toplantı odasında sürüyor.
MİT karara itiraz etti
        MİT, savcılığa görev ve yetkisizlik itirazında bulundu. Savcı itirazı inceliyor.
Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, savcılığın ifade alma davetine cevap olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı'ndan bir yazı gönderildiğini, bu yazıda görev ve yetki açısından itirazda bulunulduğunu belirtti.
Seçen, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''MİT Müşteşarlığı Hukuk Müşavirliği imzasıyla bugün bize bir itiraz yazısı geldi. İfade alınması için çağrılan 5 kişiyle ilgili yazıda, 'Söz konusu iddialar görev suçu kapsamına girmektedir. MİT'le ilgili kanununa göre görev suçu ile ilgili konularda Başbakanlık'tan soruşturma için izin alınması gerekmektedir' deniliyor'' dedi. 
Yazıda, soruşturma için Başbakanlık'tan izin alınmadığının belirtildiğini aktaran Seçen, ayrıca soruşturma ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisiz olduğunun belirtildiğini ifade etti. Seçen, ''Yazıda, Ankara'da bir soruşturma olduğu ve dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi gerektiği de belirtiliyor'' dedi. 
  Fikret Seçen, yazıda Ankara'da yürütülen soruşturma konusunda herhangi bir bilgi belirtilmediğini de söyleyerek, dilekçeyi değerlendirdiklerini ifade etti. 
 YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

Kavga ihbarına giden polislere bayram sürprizi

Kızıltepe'de vatandaşlar 155'e kavga ihbarında bul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN