MİT Müştesarı savcılığa ifade vermeyecek

MİT Müştesarı savcılığa ifade vermeyecek
09 Şubat 2012 Perşembe Saat 20:26 0

Ankara'daki kaynaklardan ulaşılan bilgilere göre MİT Müsteşarı Hakan Fidan ifade vermeye gelmeyecek.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifade vermeye gelmeyeceği netleşti. Fidan, yardımcılarıyla birlikte halen Ankara’da toplantıda. 
 
Sabah gazetesinin haberine göre;  MİT Müsteşarı Hakan Fidan ifade vermeye gelmeyecek. MİT Kanunu'nun 26'ncı maddesine göre Başbakan'ın direkt izni gerekiyor. Fidan halen Ankara'da. 
 
  Dün gece yarısı 12'ye kadar kurmayları ile durumu istişare eden Fidan, bu sabah saat 7 civarı MİT karargahındaki odasına geldi. Kahvaltısını ettikten sonra saat 10'da az önce müsteşar yardımcıları ve daire başkanları ile kritik bir toplantıya girdi. 
  Toplantının ana gündemi olarak "yakın komşularla ilişkiler" ele alınıyor. Toplantı hala müşteşarın odasının bulunduğu binanın giriş katındaki büyük toplantı odasında sürüyor.
MİT karara itiraz etti
        MİT, savcılığa görev ve yetkisizlik itirazında bulundu. Savcı itirazı inceliyor.
Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, savcılığın ifade alma davetine cevap olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı'ndan bir yazı gönderildiğini, bu yazıda görev ve yetki açısından itirazda bulunulduğunu belirtti.
Seçen, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''MİT Müşteşarlığı Hukuk Müşavirliği imzasıyla bugün bize bir itiraz yazısı geldi. İfade alınması için çağrılan 5 kişiyle ilgili yazıda, 'Söz konusu iddialar görev suçu kapsamına girmektedir. MİT'le ilgili kanununa göre görev suçu ile ilgili konularda Başbakanlık'tan soruşturma için izin alınması gerekmektedir' deniliyor'' dedi. 
Yazıda, soruşturma için Başbakanlık'tan izin alınmadığının belirtildiğini aktaran Seçen, ayrıca soruşturma ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisiz olduğunun belirtildiğini ifade etti. Seçen, ''Yazıda, Ankara'da bir soruşturma olduğu ve dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi gerektiği de belirtiliyor'' dedi. 
  Fikret Seçen, yazıda Ankara'da yürütülen soruşturma konusunda herhangi bir bilgi belirtilmediğini de söyleyerek, dilekçeyi değerlendirdiklerini ifade etti. 
 YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

12 saat önce...

Kızıltepe'de yeni bir lezzet durağı açıldı

Kızıltepe'de 'Sürer Pide Lahmacun Salonu' düzenlen [...]

1 gün önce...

Maske değiştiren çocukların hastalık bulaştırma riski var

Koronavirüs salgınında okullarda yüz yüze eğitime [...]

1 gün önce...

Ermenistan yine Gence'yi vurdu!

Ermenistan ordusu Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevi [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN