Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu
01 Temmuz 2020 Çarşamba Saat 13:42 4

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'dan Z'ye teftişten geçiren müfettişler belediyenin üst düzey yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundukları öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen farklı alanlarda uzman olan üç mülkiye başmüfettişi, Mardin Büyükşehir Belediyesinde yaptıkları teftişi rapor haline getirdiler. Rapor doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan müfettişler, belediyedeki büyün usulsüzlük ve yolsuzlukları birebir belgeledi.

Belediyedeki son dört yılın bütün ihale iş ve işlemleri, müfettişlerce birebir kontrol edildi. Müfettişlerin yaptığı inceleme ve araştırmalar sonucunda Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin birçok iş ve işleminde yasalara aykırılık ve usulsüzlük tespit etti.

Rapor kapsamında Kamu İhale Kanunu, Devlet Memurları Kanunu, Kamu Malife Yönetim ve Kontrol Kanunu ve Büyükşehir Belediye Kanunu olmak üzere çok sayıda yasaya aykırılık oluşturan iş ve işlem yürütüğü ortaya çıkan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde aralarında daire başkanları, genel müdür yardımcıları, genel sekreter yardımcılarının da olduğu birçok kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

ALTI AY BOYUNCA FAZLADAN 171 BİN 789 TL ÖDEME YAPILDI

Bu arada raporlarda yer alan usulsüzlükler de bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kent A.Ş.'de personel listeleri üzerinde oynama yapılarak belediyede çalışmayan 5 kişiye 6 altı ay boyunca maaş ödendiği ortaya çıktı. KENT AŞ'de yapılan incelemede listede bulunan bazı isimlerin belediyede çalışmadığı belirlendi. Geriye dönük yapılan incelemede söz konusu durumun 2020 yılının Ocak ayından beridir devam ettiği anlaşıldı.

Belediye şirketinin satın alma personelleri tarafından tutulan tutanakta “Satın alma ve personel maaş listeleri muhasebe bölümünde bulunan P.B. ve S.B. tarafından muhasebe sisteminde düzenlenir ve Kent A.Ş. üst düzey yöneticisi olarak görev yapan A.K. ve Kent A.Ş. personeli H.K. tarafından excel de liste haline getirilerek, bize teslim edilir. Yaptığımız incelemede muhasebe sisteminde düzenlenen evraklarda A.K. ve H.K. tarafından hazırlanan listenin farklı olduğu görüldü. Ekte bulunan listede yazan isimlerin excel ortamında hazırlanmış listelere eklendiği ve herhangi bir gerekçe olmadan haksız para aktarımı yapıldığı tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Yapılan incelemede belediye personeli olmadıkları tespit edilen Ö.Y., Ş.Y., M.H.T., C.Y. ve F.G. isimli kişilere her ay banka hesapları üzerinden 3 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında değişen ödemelerle altı ay boyunca toplam 171 bin 789 TL ödeme yapıldığı belirlendi.YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    02 Temmuz 2020 Perşembe Saat 15:12 CEVAPLA
    4 yıl, yani atı çalanın üsküdarı çoktan geçmesinden sonra denetim yapmanın alameti farikası ne ola ki! İhalelerdeki zararlar faillerine ödetilebilecek mi!?
  2. İpekyolu Taciri
    02 Temmuz 2020 Perşembe Saat 08:08 CEVAPLA
    Neden bu tür haberler mülki yönetim değiştikten sonra yayınlanmaya başladı? Daha önce neredeydiniz? Yolsuzluklar bilinmiyor muydu? Ya da siz mi bilmiyordunuz?

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

1 gün önce...

Miroğlu, Yeni Parti İddialarını Yalanladı

AK Parti MKYK Üyesi, 25 ve 26. Dönem Mardin Millet [...]

17 saat önce...

Pamukkale Üniversitesi Rektörü görevinden uzaklaştırıldı

​YÖK, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüs [...]

1 gün önce...

Mardinspor kendi renkleriyle sahada olacak!

Mardinspor eski başkanı İşadamı Süleyman Bölünmez, [...]

23 saat önce...

Artuklu'da Beslenme ve Diyet Merkezi Hizmete Başladı

Artuklu sağlıklı yaşamın değişmez unsurları olan, [...]

20 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN