Muhtemel bir kısıtlamada; Mardin'in bulguru Türkiye'ye Yeter!

Muhtemel bir kısıtlamada; Mardin'in bulguru Türkiye'ye Yeter!
22 Ekim 2020 Perşembe Saat 15:00 0

Korona virüs salgını nedeni ile Türkiye'de uygulanacak muhtemel kısıtlamalarda, Mardin bulgurunun ülkeye yetecek stokunun bulunduğu bildirildi.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını son dönemlerde kısmen kontrol altına alındı.

Çeşitli kademelerde yüz yüze eğitimin de açıldığı Türkiye'de, kış ayları ile birlikte oluşabilecek korona virüs vaka artışının, geçmişte olduğu gibi bazı kısıtlamaları beraberinde getirmesi ihtimaline karşı açıklamalarda bulunan Mardin Bulgur Sanayicileri derneği Başkanı Faysal Sun, Mardin bulgurunun ülkeye yetecek stokunun olduğunu söyledi.

Sun, "Mardin bulguru coğrafi işaretli bir ürün. Aynı zamanda kalite standartları açısından yüksek bir ürün. Mardin'de 15 adet bulgur fabrikası var. Türkiye'deki genel üretimin yüzde 25'ini, ihracatın ise yüzde 35'ini tek başına yapmaktadır. Yeteri kadar bir üretim kapasitesine sahibiz. Muhtemel kısıtlamalara karşın halkımız rahat olsun, yeterli stoka sahibiz. İhracatımız da devam etmektedir. Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere, Avrupa ve 40'ın üzerinde ülkeye ihracat yapmaktayız. Mardin bulgurunun kentteki tüm fabrikalarda yıllık üretimi toplam 500 bin tonun üzerindedir. Biz halihazırda ürettiklerimizin bir kısmını satamıyoruz. Atıl kapasitemiz de var" dedi.

Sanayici buğday fiyatlarından rahatsız!Muhtemel kısıtlamada Mardin bulgurunun Türkiye'ye yetecek stoku bulunuyorYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

1 gün önce...

Kesintisiz Enerji için muhtar ve çiftçilerle görüştüler

Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş. Mardin İl Müdürü Hali [...]

1 gün önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

1 gün önce...

Belediye, Yaşlıları Evlerinde de Yalnız Bırakmıyor

Derik Belediyesi tarafından yalnız ve bakıma muhta [...]

22 saat önce...

Mardin Fosfatspor Umut Dağıttı

Mardin Fosfatspor, Afyon kampında karşılaştığı İst [...]

21 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar