Müjdeler Neyine? Kadim Adın Yeter Ey Memleketim

01 Mayıs 2018 Salı Saat 22:22

    Geçen ay Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve heyeti Mardin'e teşrif etmişlerdi. Geleceği ilan edildikten sonra herkes vereceği müjdeleri merakla bekliyordu. Ardından Turizm bakanımızın gelmesi Mardin Kalesi ve Turizm yatırımları beklentisi yükselmişti.

Mardin tarihte olmamış bir çaba ve gayretle heyeti ağırlamak için seferber olmuştu. Alışık olmadığımız hız ve düzeyde hizmetlerle tanıştık.

    Cumhurbaşkanının geçeceği güzergah süslendi, Caddeler parke taşı üstüne acil asfalt döşendi. Trafik yön tabelalar asıldı. Yapılan Asfalt üstüne Sizler için çalışıyoruz logosu işlendi. Kaldırım üstüne kaldırım yapıldı. Bayrak ve çiçeklerle süslendi. Yıkandı. Cumhurbaşkanına sürekli ve kesintisiz olağanüstü hizmetler verildiği, büyük hizmetler sağlandığı, yatırımlar yapıldığı aktarıldı. Ancak arka planda maalesef çök acı gerçeklerle yüz yüzeyiz. Kamera arkası çok farklı manzaralar halka izletiliyor. Mardin çok şey kayıp ediyor. Kayıp ettiriliyor adı üstünden prim kapanlar tarafından.

     Büyük şehir kültürü yaşatılamadı adı büyük kadim kente.  Belediyede Bürokrat dostumuzun acı itirafı aynen şu; gelin süslüyoruz seçim arifesine kadar makyaj dökülür ortada kalırız diyor,  Böyle olunca da Sayın Cumhurbaşkanı yapılacaklardan daha önce gönderilen ödenekler ve yapılanlar üzerinde durdu.  Maalesef Mardin'e yeni kazanımlar konusunda müjde alamadık. Anladığım kadarı ile ciddi talepler de olmadı. Herkes fotoğraf karesinde yer alabilmek telaşı ile geçirdi.

Kadim kentin sorunlarına kalıcı ve köklü çözümler bulunması,  yeni proje ve kazanımlar sağlanması için ortak aklın hareket etmesi farzdır. 7 den 70e vatandaşların,  Şehrin tüm kurum, kuruluş bileşen ve paydaşların; Tecrübe, birikim ve düşüncelerinden faydalanılmalı. Kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, ortak hedef Mardin faydası için elbirliği ile ortak hareket edilmesi zaruridir.

     Farklı fikirleri ve çabaları olan bütün Kurumlar, Bürokratlar, Parti, Sivil Toplum,  Esnaf, Sanayici kısaca şehirde yaşayan ve havasını soluyan herkes sorumluluk bilinci ile hareket ederek bu kadim memlekete vefasını göstermelidir.

Memleket faydasını, Bireysel menfaatlerden daha çok önemsemeliyiz.

İkiyüzlülük ve yalaka hastalığından kurtulmak için acil tedavi görmeliyiz. Gerçeklerle yüzleşme cesaretini göstermeliyiz.

Sanal kahramanlıklar ve görsel şölenlerden daha çok kalıcı, yerinde bir taş koymaya odaklanmalıyız.

Bütçe sıfırlama hizmet anlayışı yerine, yerindelik ve Hizmet odaklı, tasarruf ve kalite öncelenerek, bütçelerle daha çok kalıcı sağlam verimli eser ve hizmetler kazandırılmalı.
Sayın Erdoğan’ı Başkan yaptıran ve halkla bütünleştiren, Öncelikle halkın hizmetkârı anlayışı ile öncelikle halk odaklı yaptığı hizmetlerdir. Halka hak ettiği yeterli hizmet verilemiyorsa davasına ihanet olmaz mı? Özellikle vatandaşlık kapsamında hak ettiği temiz çevre, eğitim, sağlık gibi temel hizmetler de bile aksamalar ve keyfi uygulamalara göz yumuluyorsa ne ile izah edilebilir. Dava adamı olduklarını iddia ederek her türlü nemalanma ve ayrıcalıklı olma peşinde koşanlara ne demeli?

 

 Meramımı özetleyen tarihi bir olaya bakalım. Yoruma gerek kalmayacak kadar da halimiz Net. Bu kadar gelişim ve zamandan sonra neler değişti? Ne aşamadayız?  

  30 yıl önceleri Sayın Demirel seçim kazanmış Hükümeti kurmuştur. Tüm il teşkilatları kafileler halinde Başbakanlığa kutlamaya giderler. İl plaka sıralamasına göre Heyetler kabul edilmekteler. Mardin heyetine sıra gelmeden içeri davet edilir. Buna Mardin heyeti sevinmiştir. Ancak sırası atlanan İl başkanı, özel kalem Müdürüne itiraz eder.  Özel kalem müdürü şöyle cevap verir; Mardin içeri girince küçük bir kaç talepleri olacağından erken çıkacaklar. Bunlar birkaç tayin bir miktar kadro isteyip memnun ayrılacaklar.  Ancak sizler büyük projeler talep edeceğinizden müzakere ve değerlendirme uzun sürecek. Bırakalım da Mardin girip çıksın etrafımız rahatlasın sizin otoban, hastane, üniversite vb. projelerinizle daha rahat ilgilenebilelim. Bu diyalogu duyan ve bize aktaran Mardin il başkanı yerine dibine girdiklerini ancak gerçeklik karşısında yapacak bir şey olmadığını söyler. Evet, Mardin heyeti heybesinde neler vardı?  

Malatya, Maraş, Manisa’dan…… neyimiz eksikti?  Birçok fazlalılığımız dahi var.  Mardin Kalesi ve tarihi mirası büyük hazine değil mi?

Kadim memleketimize; kadirşinas şahsiyetler bekleyerek,  

hak ettiği hizmet ve kazanımlara kavuşma umudu ile selametle kalın..


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Sanal Terör Ölüm Saçıyor 31 Mayıs 2018 Perşembe Saat 16:41
2. Cumhur, Başkanından Çılgın Müjdeler Bekliyor 16 Mart 2018 Cuma Saat 11:17
3. Mardin Büyükşehir veya İl’den Düşerse 24 Haziran 2017 Cumartesi Saat 13:17
4. Sivil Toplumdan Sivil Anayasa Talebi 31 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 10:36
5. Sağlıkta Terör Olamaz mı? 25 Şubat 2017 Cumartesi Saat 13:55
6. Büyükşehirlileşebileceklerden miyiz? 21 Ocak 2017 Cumartesi Saat 13:55
7. Milli Eğitim’de FETÖ Terörü Devam Ediyor 21 Aralık 2016 Çarşamba Saat 13:29
8. PKK Dağ Mitingleri 24 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 17:49
9. Hendek ±Bombalı Araç ±Kaos± Darbe =Hesap 24 Temmuz 2016 Pazar Saat 12:45
10. Hayırlı Bayramlar! 06 Temmuz 2016 Çarşamba Saat 16:13

YORUMLANANLAR :::

Su kuyuların elektriği kesildi, hayvanlar telef olmak üzere

Nusaybin'e bağlı kırsal Doğuş Mahallesinde su kuyu [...]

1 gün önce...

Tepki çeken görüntü! 'Bu rezilliği gören yok mu? '

Mardin'de şehir içi ve ilçeler arası toplu taşıma [...]

1 gün önce...

Köylülerin feryadı: Bir damla suya hasret kaldık

Mardin’de borç iddiasıyla kırsal mahallelerin elek [...]

1 gün önce...

Mardin Korona için teyakkuza geçti

“Normalleşme” sonrası vaka sayısında büyük bir art [...]

1 gün önce...

Susuz kalan köylülerin hayvanları telef olmak üzere

Mardin’de hayvancılıkla uğraşan bir vatandaş, Dicl [...]

14 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN