MÜSAD: GAP bitirilsin ki kayıp kaçaklar önlensin

MÜSAD: GAP bitirilsin ki kayıp kaçaklar önlensin
01 Ekim 2011 Cumartesi Saat 18:33 1

MÜSİAD Şube Başkanı Kazım Aksoy bölgede meydana gelen elektrik kesintileri ve GAP’ın durumunu değerlendirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)  Mardin Şube Başkanı Kazım Aksoy bu yıl ve hala zaman zaman yapılan elektrik kesintilerinden ve GAP Çalışmalarının istenilen süratte olmayışından yakındı.

“ELEKTRİK KESİNTİLERİ TARIM VE SANAYİ SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR”
Elektrik kesintilerinin özellikle tarım ve sanayi sektörünü olumsuz yönde ve ciddi anlamda etkilediğini vurgulayan Aksoy, “Bölgemiz uzun bir süreden beri elektrik mağduru olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 2008 yılından beri bölgede baş gösteren kuraklık sonucu suni sulama yapılmak zorunda kalınmaktadır. Sulama imkânı olmayan çiftçilerimiz ise mahsul alamamaktadır. Vatandaşımız kaliteli ürün alabilmek ve yaşamını sürdürebilmesi amacıyla her yıl yeni kuyular açmak zorunda kalmıştır. Her yıl İlimizde Haziran ve Ağustos aylarında sulama nedeniyle kesinti yapılmasına rağmen elektrikteki dalgalanmaların bir türlü önüne geçilemiyor.  Bu dalgalanmalar sonucunda elektronik cihazlar önemli oranda zarar görmektedir. Dalgıç pompalarında meydana gelen zarar çok büyük. Dolayısıyla ürünlerdeki verim kaybını da beraberinde getirmektedir.” Açıklamasında bulundu.

“GAP’IN BİR AN ÖNCE BİTİRİLMESİ BÖLGEDE İSTİHDAMI ARTTIRACAK, İŞSİZLİĞİ BİTİRECEKTİR”
GAP çalışmalarında önemli bir mesafe alındığını ancak yeterli olmadığını da kaydeden MÜSİAD Başkanı Kazım Aksoy açıklamasını şöyle sürdürdü: “GAP kapsamında sulama ana kanalları Mardin Mardin il sınırına ulaşmıştır. 2010 yılından beri yapılan kamulaştırma çalışmaları da devam etmektedir. Biz MÜSİAD Camiası olarak bölgenin de geleceğini etkileyecek olan bu işlemlerin çok süratli bir şekilde bitirilmesini istiyoruz.  İnanıyoruz ki, GAP’ın bitirilmesi bölgedeki istihdamı arttıracaktır. İstihdamın artması siyasi ve ekonomik bir rahatlama sağlayacaktır. Herkesin malumudur ki, bir ülkenin geleceği tarım faaliyetlerinin çok güçlü olmasına bağlıdır. Bu da suyun etkin bir şekilde kullanımını gerektirmektedir. Bu açıdan GAP’ın her açıdan önemi çok büyüktür. Kanaatimize göre bölgedeki elektrik kayıp ve kaçakların kökten çözülmesi GAP’ın bir an önce bitirilmesi ve ihtiyaç duyulan suyun verilmesine bağlıdır. Baraj suyu geldikten sonra sulanabilir alanlar en az iki katına çıkacak, daha fazla ürün alınacaktır. Özellikle mısır ve pamuk üretiminde patlama yaşanacaktır.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Albayrak, İş Dünyası Buluşmasına katıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye iç [...]

1 gün önce...

Çelik: Vali Yaman'a sahip çıkmak Mardinlilerin görevidir!

Kanaat Önderi İşadamı Süleyman Çelik, bir hentbol [...]

23 saat önce...

Demirkaya: Halk Kütüphanesi inşasına bu yıl başlanacak

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kız [...]

22 saat önce...

Tripleks Lojman, Anaokuluna çevrildi

İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer'in talimatıyl [...]

1 gün önce...

Sahne Sırası Sende Mardin il seçmeleri Nusaybin'de yapıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Gençlik Hizmetl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN