MÜSİAD, Gazetecilerle bir araya gelerek gündem değerlendirmesi yaptı

MÜSİAD, Gazetecilerle bir araya gelerek gündem değerlendirmesi yaptı
08 Kasım 2017 Çarşamba Saat 09:18 0

Mardin'de görev yapan yerel ve ulusal medya mensupları ile bir araya gelen MÜSİAD Mardin Şube Başkanı M.Nurettin Kasap, gündem değerlendirmesi yaptı.

Bölgemiz başta olmak üzere Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmelerden yerli otomobile, eğitim sisteminden cazibe merkezlerine, ABD'nin vize kararından Katalonya'daki bağımsızlık referandumuna kadar bir çok konuyu gazeteciler ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte değerlendiren Kasap, ilk olarak referandum sonrasında Habur Sınır Kapısının kapatılmamasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
Kasap toplantı süresince şu değerlendirmelerde bulundu:
"K.Irak: Referandum tarihinden günler geçti, referandum sonucu K.Irak Kürt Bölgesel Yönetimine faturası ağır oldu.
Irak Kürtleri Irak Devleti tarihinde olmadığı kadar ulaşmış oldukları kazanımlar, ekonomik, siyasi ve devlet gibi hareket etme vs. imkanları kısa bir sürede kaybetti. Sevindiğimiz tek şey Referandum sürecinden bu güne iç savaşın olmamasıdır.
İşin ilginç tarafı Katalonya bölgesi de aynı dönemde bir bağımsızlık referandumuna gitmesi oldu. İspanya’daki şartlar Ortadoğu’ya göre çok farklı. Katalonya da doğal bir süreç işlerken, K.Irakta uzaktan kumanda ile süreç tetiklendi. K.Irak’ta Mesut Barzani istifa etmek zorunda kaldı. Katalonya Başkan ve ekibi ülke dışına kaçtı.
Referandum yapılarak ne tür değişiklik yapılmak istendi, Referandum hareketine destek verenler, yada bu programı yapanlar Arzu edilen sonuca ulaşabildiler mi?, Bundan sonra nasıl bir politika izlenmesi gerekir? Kürtler arasında Türkiye ye karşı bakış açısı değiştimi?, Güven kaybı oldu mu?
Merkezi Hükümet gücünü toparlayıp ülke genelinde kontrolü sağlarken, Kerkük şehrini eline geçirmesi, Erbil Havaalanı, Sınır kapıları gibi uluslar arası noktaları kontrol ederek, referandumdan karlı çıktı gibi görünüyor.
Cazibe Merkezleri için geçen hafta Sayın Başbakanımız yakın zamanda Cazibe Merkezleri Programı kapsamında desteklenecek firmaların açıklanacağını belirtti, yatırımcılar olarak bekliyoruz.
2. OSB de altyapı çalışmaları devam etmektedir, Elektrik ve Doğalgaz hariç 2-3 aya kadar yatırımcılar girebilecek aşamaya gelecek. Cazibe Merkezlerinin durumu netleştikten sonra arsa tahsisleri yapılmaya başlanacak.
Geçen yıl bu vakitlerde Yerli Otomobil Üretiminin Mardin’de yapılasına talip olmuştuk. Yerli Basın bu haberde üzerine düşen vazifeyi yaptı. Bir yıl sonra aynı tarihlerde Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding Yerli otomobil yapım ihalesini kazanan firmalar oldu. Halen hangi ilde yapılacağı kararlaştırılmamış, Firmalar doğal olarak hangi il daha fazla imkan sunarsa orda üretiriz diyorlar. Yatırımın ilimize kaydırılması için bir gayret daha gösterebilirmiyiz?.
Mardin İlimizin en büyük sorunu; yol-su-elektrik değil, tek yürek, tek bilek olamamak, birlikte hareket edememek. Siyaset, Bürokrasi, STK, Ticaret Odaları, Kanaat Önderleri, iş Adamları, Basın vs bütün aktörlerle birlikte hareket edersek, tek ses olursak MARDİN’i uçururuz. İlimiz işsizlikten kırılırken işkurun peşinden takılıp gidiyoruz, İşkurla bir yere varamayız, balık tutmayı öğrenmemiz ve öğretmemiz gerekiyor.
Şube olarak Mardin’de proje yarışmaları başlatacaz, İnşallah Mardin ve ülkemiz için faydalı olacak proje fikirleri ortaya çıkar.
TEOG Sınavı kaldırıldı liselere geçiş yeniden düzenlendi. Aslında Milli Eğitimde yapılan bütün değişiklikler hep daha iyiye ulaşmak içindir, ancak bir türlü ülkemizde EĞİTİM konusunda arzu ettiğimiz başarılı sisteme hala ulaşmış değiliz. Yeni sistemde nitelikli okullar hangileri? sınavla hangi okullara girilebilecek? Bu sorularda netleşse çocuklarımızın ve ebeveynlerimizin kafa karışıklığı azalacak. Hedefimiz olan ileri teknolojiye ulaşmak, gelişmiş ülkeler sınıfına girmek için mutlaka eğitim kalitesini arttırmamız gerekir.
Arap Coğrafyasının güçlü ülkesi Suudi Arabistan da çok ilginç gelişmeler oluyor. Göz altına alınan Siyasiler, Bürokratlar, Prensler. Suudi Arabistan-Lübnan arasındaki gerilim. Bakalım bu işin sonu ne olacak.
ABD ile yaşanan vize sorunu çözülme aşamasına doğru gidiyor. Sanırım ABD Türkiye’ye karşı ağalık yapamayınca geri adım atmaya başladı yada başka senaryolar peşinde."


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

18 saat önce...

4 yıldır ekmeklerini mangal kömüründen çıkarıyorlar

Mardin'den yaklaşık 4 yıl önce Tekirdağ'ın Malkara [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar