Mütercimlere bir tepki de Din-Bir-Sen'den

Din-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Ersan imam hatip mezunlarına hakaret eden akademisyen Erol Mütercimler'e yaptığı açıklama ile sert bir şekilde tepki gösterdi.

Ersan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Erol Mütercimler’in ulusal bir televizyon kanalında imam hatip mezunlarına karşı söylediği sözlerden dolayı kınıyor ve tüm İmam- Hatip camiasından özür dilemeye davet ediyorum.

“Saynur Tezel’in moderatörlüğünde gerçekleşen programda konuklardan Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler İmam Hatip Lisesi mezunlarını açıktan hedef alarak bu liselerden muzun olanları ahlaksızlık, cinsi sapıklık ve sahtekarlıkla suçladı. Bireysel ve toplumsal olarak toplumda meydana gelen yozlaşmayı İmam Hatip Lisesi Mezunları’na indirgeyerek tüm İmam Hatip Lisesi mezunlarını “Bu okullardan mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” sözleri ile nitelemek binlerce mezunu bulunan bir topluluğu haksız yere itham etmek demektir. Son derece çirkin ve haddi aşan bu açıklamasından dolayı Erol Mütercimler’i kınıyor ve tüm İmam Hatip Lisesi Mezunlarından özür dilemeye davet ediyorum.

İmam Hatip Nesli’nin Akiflerin edebini, Necip Fazılların, Sezai Karakoçların imanlı söylemini ve mücadelelerini devam ettirecek bir nesildir.

Her toplulukta gayri ahlaki özellikler gösteren insanlar olabilir. Birisinin yaptığı yanlış nedeniyle bütün bir topluluğu suçlamak o topluluğa karşı bir linç girişimi ve provokasyondur. Tüm İmam Hatip Lisesi mezunları “ahlaksızdır, sapıktır” tüm dinlarlar din istismarcısıdır” gibi toptan insanları suçlamanın ne mantıki, ne de vicdani bir yanı vardır. Bunun ne hukukla ne vicdanla ne de sosyoloji ile açıklanabilir yanı yoktur. Akıldan ve izandan uzak bir açıklamadır”

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle