Nakşioğlu: Taziyede saatlerce oturmanın sünnette yeri yoktur

Nakşioğlu: Taziyede saatlerce oturmanın sünnette yeri yoktur
07 Şubat 2019 Perşembe Saat 12:51 1

Kızıltepe Süphan Camii İmamı Abdullatif Nakşioğlu, taziyede ölen şahıs için verilen 3’üncü yemeğinin sevaptan daha çok israfa sebebiyet verdiğini söyledi. Nakşioğlu, “Taziyelere gitmek sevaptır yalnız İslam’a göre olmalı.Mezarlıkta, camide iş yerinde başsağlığı dileyip dua etmek yeterli. Orada 3 gün boyunca yemek yemek saatlerce oturmak sünnette yeri yoktur. “ dedi.

Kızıltepe’nin tanınan imamlarından Abdullatif Nakşioğlu, taziyelerimizn İslami esaslara göre yapılmadığını belirtti. Nakşioğlu, Taziyelerin Peygamber efendimizin sünneti ölçüsünde yapılması gerektiğini kaydetti. Nakşioğlu, Peygam efendimiz ‘Taziye sahibine yardım götürün’ demiştir. Madem İslam dini merhamet ve şefkat dini başsağlığına gidenler beraberinde sünnet olarak taziye sahibine bir şey versinler . o yapılan yardımlar sünnettir. Eskiden bölgemizde bir taziyeye gidildiği zaman beraberinde pirinç, yap, şeker, küçük baş hayvan gibi yardımlar da götürülürdü. Şimdi ise yardım götürülmüyor. Yani sünnet terkedildiği gibi taziye israf yerine dönüştü. Aksine biz götürmediğimiz halde onların yemeklerini yiyoruz. O yemeği yemek caiz değildir.” diye konuştu.

Nakşioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Taziye sahibini görmek bile kafidir. Mezarlıkta dahi görüp baş sağlığı dilemek yeterli. Yalnız taziye evine gidip saatlerce çay içip, yemek yemek sünnet değildir. Onun dinimizde yeri yoktur. Gidip dua edip ayrılmak gerekir.3 gün üst üste taziye evine gitmenin bir anlamı yoktur. Bunun sünnetimizde de yeri yoktur. En önemli olan 3’ün gün mevlidi hiç olmamalı onun hayratı ve sevabı dır diye bir şey yok üstelik bunu yapan insanlar günahkar olur niye diyeceksiniz? Çünkü zengin bir inşan veriyorsa komşusu fakir ise o da mahcup olur. Ve taziye masraflarını karşılamak için gidip borç bulur. Bunu bizzat yakın çevremde gördüm. Maddi durumu iyi olmayan bir kişi oğlunu kaybetti. Taziyesi kuruldu ve 5 gün sonra 22 bin lira masrafının gittiğini gördü. Adamcağız çocuğunun ölümüne mi üzülsün bu parayı ödemek için mi uğraşsın. Üstelik bu adamın satılacak bir şeyi olmadığı için gidip kredi çekecek. Bunun yeri İslam’da olmadığı için zengin vermesin. Zengin bunu bitirirse fakire de yük olmaktan kalkar.”

İsmail AydoğanYORUMLAR :::

  1. Mehmet
    07 Şubat 2019 Perşembe Saat 23:43 CEVAPLA
    Çok faydalı bir röportaj olmuş, yıllardan bu yana gösteriş haline gelen taziye yemeklerinin kaldırılması için öncelikli olarak zengin ailelerin örnek olup öncülük etmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

8 saat önce...

4 yıldır ekmeklerini mangal kömüründen çıkarıyorlar

Mardin'den yaklaşık 4 yıl önce Tekirdağ'ın Malkara [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar