Nazara karşı yüzyıllardır süren Harmel geleneği

Nazara karşı yüzyıllardır süren Harmel geleneği
30 Ağustos 2020 Pazar Saat 12:19 0

Mardin'de yüzyıllardır genç kızların üzerlik bitkisinden emek verip ürettikleri aksesuarlar, bugün bile birçok evin duvarlarını süslüyor.

Bölgede Üzerlik ((Harmel) adı verilen bu bitkinin aynı zamanda insanları nazardan ve bazı hastalıklardan koruduğuna inanılıyor.

Baba mesleği olan aktarlığı sürdüren 60 yaşındaki İsa Gökçeoğlu, bu bitkisinin aynı zamanda birçok hastalığı da deva olduğunu ifade ederek, "Ancak, bizim bölgede daha çok nazara karşı yapılan aksesuarlar kullanılıyor" dedi.

Asya, Afrika ve Amerika kıtalarının sıcak bölgelerinin yanı sıra Anadolu'nun birçok yerinde yetişen üzerlik bitkisi, Mardin'de yüzyıllardır toplanıp, genç kızların emeğiyle aksesuar haline getiriliyor. Nazardan ve bazı hastalıklardan koruduğuna inanılan bitki güzel kokusuyla da evlerin duvarlarını süslüyor. Mardin'de, Şairler Çarşısı'nda baba mesleğini sürdüren aktar İsa Gökçeoğlu, üzerlik bitkisinin aslında birçok hastalığa da deva olduğuna belirterek, "Ancak bizim bölgede daha çok nazara karşı kullanılıyor. Bunlar evlere nazar için, göz için, kazadan beladan korunmak için asılıyor. Bunlar eve bırakıldığında göz değmez, nazar değmez. Arabaya bıraktığın zaman da nazardan ve kazadan korur. Bunlar ilkbaharın sonunda, yazın başında özellikle közlü ateşe atılarak yakılıyor. Yakıldığı sırada yaşlı annelerimizin nazara karşı okudukları dualar eşliğinde közde yakılan Harmel'in kokusu ve dumanı insanlara da mekanlara da iyi gelir. O duman haşereleri, yılanları, akrebi, böceklerin gitmesini sağlıyor. Çok faydalı bir bitkidir. Bunlar el emeğiyle yapılıyor. Genç kızlarımız, bunları yapıyor" diye konuştu.

MARDİNDE HARMEL( ÜZERLİK OTU) GELENEĞİ... - عرب تركيا Türkiye Arapları |  FacebookMardin Müzesi Fan Sayfası added a new photo. - Mardin Müzesi Fan Sayfası |  FacebookMardin Kültür Sanat Portalı در توییترYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Psikolojik danışmandan korona virüsle ilgili ezber bozan açıklama

Mardin’in Artuklu ilçesinde yaşam koçluğu ve psiko [...]

1 gün önce...

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

21 saat önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

3 saat önce...

Kızıltepe yolları yenileniyor

Mardin'in Kızıltepe İlçe Belediyesi alt ve üst yap [...]

1 gün önce...

'İyilik Timi' ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmaya devam ediyor

Mardin'in Artuklu ilçesinde, kendilerine İyilik Ti [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar