Newroz ve Kürt Spartaküsün hikayesi

20 Mart 2017 Pazartesi Saat 12:39

Newroz baharın gelmesiyle kutlanan bir bayram ve içinde Kürtler için ayrıca tarihsel öneme sahip bir ruhuda barındırmakta.
Kawa'nın zalim dehak'ın zulmüne son verdiği,Mem u Zîn ve Sitî ile Tajdîn’in ilk defa birbirlerini gördükleri önemli tarihlere,mekanlara ve figürlere sahiptir.
Newroz kelime olarak "Yenigün" anlamına geliyor.New=''yeni'', roj-roz ise "gün" demek.Birçok Kürt tarihçi-yazarın eserlerinde ve anlatımlarında newroz'a dönemsel olarak farklı anlamlar yüklediklerini görüyoruz ama bunlardan en popülerleri hiç şüphesiz;Ehmedê Xanî'nin Mem u Zîn (Cizre'de kutlanan newroz)'de bahsettiği ve muhteşem kutlamalara sahne olduğu söylenen Newroz ile bugün Kürt Spartaküs diyebileceğimiz Demirci Kawa'nın cesaretiyle harladığı başlangıç olan ilk Newroz'dur.
  Kawa başlangıçta sıradan biri gibi görülse de, demiri işleyen kişi o dönemde silah üretme tekeline hakimdi ve kawa bir demirci ustası olarak böyle bir ayrıcalığa sahipti.
Benim nazarımda gerçeği efsaneden ayıran şey ayrıntılarda gizlidir, bu benim gerçeğe bir adım daha yaklaşmamı sağlar. Mit, efsane veya gerçek olması Kawa'nın vermiş olduğu mücadelenin değerini değiştirmez.
Dehak dönemin zalim kralıdır ve büyük bir kalede ikamet eder.iki omuzunda çıkan kansere benzeyen yılanvari çıbanların tedavisi için etrafındakilerin tavsiyelerine uyar Ve hergün iki gencin beyni getirilerek bu yaralara sürülür.
Bir süre sonra buna daha fazla dayanamayan halkın bir kısmı köyleri terketmeye başlayarak dağlara doğru gider.Dehakın askerleri sürekli olarak halkın içinde dolaşıp gün-gün çocukları saymaktadır.
Kawa'nın köyüde kalenin dibindedir ve sıra onun çocuklarınada gelmiştir.
Nihayetinde kawa'da çocuğunu bu zalim krala kurban verir ve dehakla olan amansız mücadelesi de başlamış olur. Silah üretme tekeli bulunan Kawa civar köylerde bulunan herkese ürettiği silahlardan dağıtır ve köylerini boşaltarak dağlara çekilmelerini söyler.
İki gün sonra sabaha kadar kılıç döven Kawa nihayetinde kalenin önündeki yerini alarak büyük bir ateş yakar.Ona katılan taraftarlarıyla ve elinde sabaha kadar dövdüğü koca kılıcıyla Kawa,zalim dehakı öldürüp zulmüne son verir.Bu Kürt Spartaküs ile bahar gelmiştir artık ve halk güvenle köylerine inerek kutlamalara katılır,böylelikle gerçek Kawa efsanesi de başlamış olur. Newroz deyince, Kürt'lerde ilk akla gelen kawa ve onun 2500 yıllık hikayesi olur.
    Sadeleştirerek anlatmaya çalıştığım  Newroz tarihçesinden de anlaşılacağı gibi baharın yeniliği, kışın tembelliğinden silkiniş demektir.Tüm dünya halklarının Newroz bayramını en içten dileklerimle kutlarken....
Cejna We Newroz Piroz Be.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Yargı Reformu Stratejisi 06 Eylül 2019 Cuma Saat 12:01
2. Musa Ağabey 08 Haziran 2019 Cumartesi Saat 14:05
3. “Emeğin Takvimi”: 1 Mayıs 30 Nisan 2019 Salı Saat 11:21
4. Kamu İhale Kanunu’nda Hakim İlkeler 18 Mart 2019 Pazartesi Saat 10:04
5. Onbinlerin Dönüşü 08 Mart 2019 Cuma Saat 15:18
6. Nasıl mı Okudum? 07 Kasım 2018 Çarşamba Saat 10:24
7. IKBY’de Seçime Doğru 28 Eylül 2018 Cuma Saat 17:18
8.    24 Haziran’a Doğru 05 Haziran 2018 Salı Saat 13:07
9. Kudüs’ün işgal tarihi  14 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 10:31
10.  Köy Odaları 27 Nisan 2018 Cuma Saat 12:23

YORUMLANANLAR :::

Unutulmaz bir aşk hikayesi Hasen'e Mala Musa û Hedikê

Kızıltepe’ye bağlı Uzunkaya Köyü vardır. Eski ismi [...]

18 saat önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Bakkalın veresiye defterini bu sefer imam kapattı

Bir din görevlisi, bakkalın veresiye defterindeki [...]

11 saat önce...

Başkan Şahin’den, Kaldırım Müjdesi

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yolların ve k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar