Newruz coşkusunu öğrencileriyle halay çekerek kutladı

Newruz coşkusunu öğrencileriyle halay çekerek kutladı
19 Mart 2015 Perşembe Saat 18:56 2

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ahmet Ağırakça, Artuklu Üniversitesi yerleşke alanında düzenlenen Newruz Kutlamalarına katılarak öğrencileriyle birlikte halay çekti.

Artuklu Üniversitesi’nde görev yapan idareci ve akademisyenlerin de katılımıyla gerçekleştirilen Nevruz kutlama etkinliğinde öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Rektör Prof Dr. Ahmet Ağırakça, Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin şahsında; bölge insanları ve tüm halkların Newruz Bayramı’nı kutladı.  

Ağırakça “Baharın gelişiyle birlikte doğanın dirilişini müjdeleyen, arınmayı ve yenilenmeyi ifade ederek umut dolu başlangıçlara simge olan “Nevruz Bayramı” yüzyıllardır bu geniş coğrafyada kültür zenginliğinin paydasında birleşen halklar tarafından coşkuyla kutlanarak; içerdiği derin anlamlarla barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan güçlü davetin en güzel ifadesi haline gelmiştir.

Sevgi, barış ve uzlaşma gibi değerlerin önemini hatırlatan bir bayram olan “Nevruz” la birlikte tabiatın; renk şölenini oluşturan çeşitlilikleri bir bütün halinde gözler önüne sermesiyle ortaya çıkan manzara, farklılıkların sosyal hayata kattığı zenginliği de anımsatmaktadır.

Bu çok kültürlü medeniyetler şehrinde hoşgörü, karşılıklı saygı ve anlayışı ilke benimseyen hemşerilerimiz, tarih boyunca birbirine manevi bağlarla kenetlenerek, ortak sevinç, umut ve kederleri paylaşmış geçmişinden aldığı bu kuvvetle geleceğe daha da güvenle bakmaya devam edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Mardinli hemşerilerim olmak üzere, ortak kültür coğrafyamızda yaşayan tüm halkların Nevruz Bayramını en içten duygularımla kutluyor; huzur, barış ve mutluluğun egemen olduğu daha güzel günlerin başlangıcı olmasını diliyorum" dedi. 

Yaptığı konuşmanın ardından öğrencilerin sevgi gösterileri ve alkışlar arasında kutlamalara katılan Rektör Ağırakça,öğrencilerin çektiği halaylara eşlik etti. Kürtçe, Türkçe ve arapça şarkıların çalındığı kutlamalar sırasında Newruz Ateşi alkış ve zılgıtlar eşliğinde yakılarak çevresinde halay halkaları oluşturuldu.
YORUMLAR :::

 1. asya
  20 Mart 2015 Cuma Saat 11:35 CEVAPLA
  İlahiyatcı degilmiydi hoca? Bu ne hal?
 2. m koraltan
  20 Mart 2015 Cuma Saat 10:22 CEVAPLA
  o kadar üzülgüm ki
  rabbim sonumuzu hayr eylesin

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gıda Denetim seferberliği devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'n [...]

1 gün önce...

Albayrak, İş Dünyası Buluşmasına katıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye iç [...]

1 gün önce...

Çelik: Vali Yaman'a sahip çıkmak Mardinlilerin görevidir!

Kanaat Önderi İşadamı Süleyman Çelik, bir hentbol [...]

14 saat önce...

Demirkaya: Halk Kütüphanesi inşasına bu yıl başlanacak

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kız [...]

12 saat önce...

Tripleks Lojman, Anaokuluna çevrildi

İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer'in talimatıyl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN