Nezaket

Nezaketin yaşı olmaz insanlığı olur. Sizin göstermiş olduğunuz herhangi bir davranışınıza nezaket ölçüsü konduysa bu sizin insanlığınızın vardığı boyutu gösterir. Bu davranışı desinler için değil içinizden geliyorsa yapın, kendi doğanızdan ve içinizden geldiği gibi yapacak olursanız fark edilir, cahil ortamlarda değil ama erdem ölçülerini bilen insanların çok önemsediği davranış ilişkisi olduğunu bilin.

İstek ve arzuların belli ölçülerde kendini sunma yöntemi olarak insan dili ve davranışlarını seçerler. Bu seçim insanın kendini pazarlama yöntemi kabul edilse de, sizin doğalınızdan akan bir ırmak ise insanlığın birbiriyle sosyal diyalogları olduğunu hatırlatırım.
Bu davranışlar sıra dışı davranışlar olduğundan yaratıcılıkları dikkat çeker ve sizin göstermiş olduğunuz nezaket davranışı gıpta ile seyredilir. Selin yaşamda yarattığı etkiyi düşündüğünüzde, stres ve savaş koşullarında veya kabalığın günlük yaşam olduğu ortamlarda nezaketli davranış; selin görülmesi, depremin yaptığı sarsıntı kadar etkili ve görünür olur, yine belirteyim ki cahilliğin kol gezdiği ortamları bu dikkat yaklaşımından, bu yorumdan uzak tutuyorum.

Stresi bol olan ortamlarda, nezaketli davranışlar insan ile yaşam arasında yaşanan monologlardan olduğu şüphesi uyansa da, estetik ve hoşa giden bir monolog olsa gerek. Yani yaşanılan hiçbir şeyin boşa yaşanmadığının bir belirtisi olarak yüzde ki tebessümü yakalama becerisine sahip ve bir sonraki davranış için de motive ve sevk edici olur. 

Çocukların doğal haline ulaşmak için, nezaketli davranışı sergilemek veya tanrıya ulaşmak için de aracıya gerek yoktur. Nezaketli davranışta; çocukların sahip olduğu becerinin aynısını sergiler ki büyüklerin bu davranışı çocuklarınkinden ayırıcı özelliği bilgi ve bilinç ile donanmasıdır.
Siz beyninize! Karşımdaki insan değerlidir diye komut verin gerisi sizin dilinize ve davranışınıza nezaket olarak yansır. Siz başlangıcı yapın gerisini beyniniz halletsin, dünya daha güzel görünsün, daha renkli bir hal alsın ve yaşamak isteyenlerin uğrak ile tercihleriyle dolu dizgin yaşansın.
Siz kendiniz ihmal edip ihanet etseniz bile, karşıdaki kişinin kıymetli olduğunu yerleştirdiğiniz beyniniz; emek sarf edilerek oluşmuş ortama karşı cesaretli, asil ve nazik davranışları ortaya çıkaracağınızdan emin olun. Kazanılmış bazı davranışlar refleks haline geleceği için bu davranışların uygulanması için beyninizi kullanmanıza gerek kalmadan davranışları sergilemiş olduğunuzu görürsünüz.

Sizin nezaket ile anlaşmanız; sizi aşk düzeyine getirmiş ise gerisi teferruat oluyor çünkü insan aşk için her şeyi yapar. İnsanın uçmasına, yıldızlararası seyahat yapmasına sebep olacak, iklim değişikliğine, duygu değişikliğine ve gücüne eriştirir.

Aşk hiçbir işi yarıda bırakmayı sevmez ve yarı bırakılan bütün işler aşk ve nezaketli davranışın önünde birer engel olarak insanların kişiliğinde iz bıraktığından; totalde biriken bu olumsuz davranışlar toplum psikolojisinin ön yüzünü oluşturuyor. Bunun için sizin nezaketli davranışlarınız için olumsuzluklar sizi doğal davranmanızdan alı koymamalı. Sizin yarattığınız iklim bir ihmal veya bir aksaklığa kurban edilecek kadar basit bir konum, etki veya görüntü değildir.

Kendi ajandanıza yerleştirdiğiniz mantık ve iradenizin sizi ne kadar tutarlı tuttuğuna bakmak gerekirse; ilişkide bulunduğunuz dokunun; tenine dokunun ve sizi cezp ediyorsa, sizi kendine bağlıyorsa, mutluysanız devam edin.
Çünkü nefret edilenle yaşamak her gün ölüm, her gün işkence ve insanları olumsuz iklimlerde yaşattığı için psikolojiyi kötü etkileyip depresyonlara sürüklediğinden uzak durmakta fayda var, böyle bir sonuçtan çıkmak için ise ekstradan çaba gerektiriyor.
Başka bir şeyin aranıza girmesine müsaade etmeyin çünkü iki kişilik olan aşk üçüncü kişinin karışması bu işi sulandırır ve rengini değiştirir, hatta bir süre sonra kendi talebinizden vazgeçmiş olduğunuza şahitlik edebilirsiniz. Bu mesele inançlar içinde öyledir siz ve hazreti Allah arasına bir başkası girdiğinde giren kişinin rengi hissedildiğinde müşriklik gelişir dikkat etmek gerekir. Aşk ta öyledir ve iki kişiliktir, üçüncü kişi aşkın rengini değiştirir.

Ama en iyi ihtimali hayata geçirmenin en iyi atak davranışı bilincinize bir tebessüm olarak yerleştirin, bu tebessüm mimiğinize yansısın. Sizdeki jest ve mimiğiniz sizin içinizi yansıtacak düzeyde okunacak kadar açık ve berrak olsun ki sonradan soru işaretleri oluşmasın.
Altmışlı yaşlardaki adamın otobüste genç bir kıza hitaben yolunuz uzun ise ben kalkayım siz oturun nezaketli davranışı, aynı mantıkla cevap bulmuş haline sevindim, genç kızın nezaketi ve teklifi gülerek, teşekkür ederek teklife hayır çok teşekkür ve çok kibarsın demesi; ümidin ölmediği ve hala insanlığın olduğunu gösteriyordu. 
Evet dedim ki nezakette yaş yoktur, insanlık vardır ve buda güzel bir ümidin hala ufku süslediğini söyleyebilirim.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle