Kadim İnsanların Ülkesi İran (1)

11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:30

Bu yaz tatilinde çocuklarla İran’ı gezelim dedik. Baştan söyleyeyim önyargılarla gittiğim, İran'dan çok güzel izlenimlerle döndüm. Birçok konuda hayal kırıklığına uğrasam da 10 gün boyunca tarihi, mimari, kültürel, doğal ve eşsiz güzellikleriyle gizemli İran’ın büyülü 6 eyaletini gezme imkânım oldu.

Sudan’dan Filistin’e, Bosna’dan Amerika’ya, Azerbaycan’dan Sırbistan’a, Suudi’den Arnavutluk’a, Suriye’den Makedonya’ya, Irak Kürdistan’ından Karadağ’a birçok ülkeyi gezme fırsatı bulan biri olarak İran gezisi daha önce gezdiğim ülkelerin hepsini gölgede bıraktı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Uzun süredir gitmeyi çok istediğim İran’da 10 günde, yaklaşık 4.000 km yol kat ederek gezdik. Gezi boyunca sürekli gittiğim her eyalette kendi kendime “Bugüne kadar niçin gelmemişim İran‘a? “ sorusunu sordum durdum.

Dolu dolu geçen İran gezisine nereden başlayacağımı bilemiyorum ama gerek inançsal, gerek siyasi, gerekse de kültürel olarak sürekli aramıza sınır konmak istenen İran hakkında ne de çok yanılmışım.

 

Kadim Bir Medeniyet

Eminim ki sizlerin de sürekli ön yargıyla yaklaştığınız İran;  Persler, Medler, Sasaniler, Gazneliler, Selçuklular, Harezmşahlar, Moğullar, İlhanlılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler’den kalma kadim kültürü, antik şehirleri, mimari açıdan olağanüstü güzel konakları, büyüleyici doğası, UNESCO listesine girmiş dünyaca ünlü binlerce yıllık görkemli ve göz alıcı tarihi eserleri ve o ön yargılarınızı kıracak derecede şaşırtıcı misafirperverliği ile sizleri bekliyor. Sizlere burada fırsat buldukça İran’ın gezilecek yerlerinden yeme içmesine, ulaşımından sosyal yaşantısına kadar birçok konuyu sizlerle paylaşacağım.

Hemen yanı başımızda olan ve yüzyıllar boyunca Osmanlı ile sınırları değişmeyen tek ülke olarak tarih kitaplarında yer alan ama buna rağmen pers oyunları adı altında gözümüzde en çok korkutulan ülke İran. Petrolun sudan bile ucuz olmasından dolayı ulaşımın adeta bedava olduğu İran; değişime ve tüketen nesil olma yolunda kapılarını tam olarak açmadığından olacak ki kültür ve geleneklerini çok iyi korumuş bir yer. 

 

Doğal yapısı bozulmadan gezin

Teknoloji, kapitalizm ve emperyalizmin etkisi ile yavaş yavaş tüketim kültürü ve dünya markaları bu ülkeyi de esir almak üzere. Bence İran’ın bu doğal yapısı bozulmadan hemen gidip görün! İnanıyorum ki bende olduğu gibi İran gezisi sizin de birçok konuya bakış açınızı değiştirecektir.

İran’a kara yolu ile kendi aracımla gitmeye karar verdikten sonra ilk olarak Van’a geçtik. Geceyi burada geçirdikten sonra sabah PTT’ye giderek başvurusunu Mardin’den yaptığım ailemizin en küçük bireyininin pasaportunu teslim alarak yola koyulduk.(Burada küçük bir not: Benim gibi birden fazla çocuğu olanlara yük olan pasaport harcından kurtulmanın yolu, öğrenci kaydı olan 25 yaştan küçük bütün çocuklarınıza öğrenci belgesi karşılığında sadece pasaport defter ödemesini yaparak 5 yıllığına pasaport alabiliyorsunuz.)

 Gitmeden önce İran’da beş yıla yakın kalan dostum Zeynel Çakır ve Tahran Büyükelçiliğine eğitim ataşesi olarak atanan Hasan Ekinci ile daha önce İran’ı gezen Mahmut Yavuz dostlarımdan aldığım bilgiler ışığında “Kervan Yolda Dizilir”mantığı ile hareket ederek Bismillah dedik. 

 

Sıradışı bir kapı

 İran’a karayolu ile giriş için Van’ın haricinde Ağrı Doğubeyazıt’taki Gürbulak sınır kapısından ve ya Hakkari Yüksekova’daki Esendere Sınır kapısından da yapılabiliyor. Bizler farklı uygulamaları ile dikkat çeken Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısından İran’a geçtik. Bu kapıda yolcular araçla gelmiş olsalar bile yaya olarak sınırı geçmek zorunda. Sınır kapısı İran’da mesainin bittiği Türkiye saati ile saat 14.00’e kadar hizmet veriyor. Beş dakika bile geç kalsanız bir sonraki güne kadar sınır kapısında beklemek zorunda kalıyorsunuz. Tabi İranlılar çok da rahat ve keyiflerine düşkün bir millet. Zaman mefhumu onlar için işlemiyor sanki.

   İran, bizden vize istemeyen ülkeler arasında yer aldığı için kimse size soru dahi sormadan direk ülkesine alıyor. Yıl içerisinde, 90 günü aşmayacak şekilde İran’da vize almadan kalabiliyorsunuz. 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Haydi, sen de destek ol! 27 Kasım 2020 Cuma Saat 15:59
2. Bahtı Kara topraklar: Karabağ ve Kızıl Kürdistan 07 Ekim 2020 Çarşamba Saat 13:25
3. İbrahim Abi’yi; Geldiği Yere Uğurlarken… 25 Eylül 2020 Cuma Saat 14:50
4. Korona Deyip Geçmeyin! 18 Eylül 2020 Cuma Saat 17:01
5. Bürokrasi ve Mevzuata uygun bir ölüm! 14 Ağustos 2020 Cuma Saat 12:00
6. Yeni Vali ve Beklentiler 29 Haziran 2020 Pazartesi Saat 18:22
7. Garip olan herkes bunu biliyor ama yine de izliyor… 29 Şubat 2020 Cumartesi Saat 16:09
8. Bir babanın ardından… 19 Ekim 2019 Cumartesi Saat 18:06
9. Kadim İnsanların Ülkesi İran - Tebriz 04 Ekim 2019 Cuma Saat 17:34
10. Kadim İnsanların Ülkesi İran (3) 14 Eylül 2019 Cumartesi Saat 12:24

YORUMLANANLAR :::

Multidisipliner Kovid-19 Sürecine Sıradışı bir Yaklaşım

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakül [...]

1 gün önce...

Nur Mahallesi sakinleri doğal gaz istiyor

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesi [...]

21 saat önce...

Tilkiye protez bacak yaptı

Mardinli Hasan Kızıl, araba kaputuna giren bir ked [...]

23 saat önce...

Mardin Umut Kervanı Engellileri Unutmadı

İnsani çalışmalar yürüten Mardin Umut Kervanı, 3 A [...]

1 gün önce...

Mardinli çiftçilere mercimek tohumu yardımı yapıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Mardinli çiftçilere 3 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar