Nezir Güneş Kimdir?

Nezir Güneş Kimdir?
16 Mart 2011 Çarşamba Saat 03:33 0

Aslen Midyat Nar Köyünden olan ve 1980 yılında Gercüş’e bağlı Ulaş köyünde doğan Nezir Güneş, orta ve lise öğrenimini Batman Anadolu Lisesinde yaptıktan sonra Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Endüstriyel-Elektronik Bölümünü okudu.

Aslen Midyat Nar Köyünden olan ve 1980 yılında Gercüş’e bağlı Ulaş köyünde doğan Nezir Güneş, orta ve lise öğrenimini Batman Anadolu Lisesinde yaptıktan sonra Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Endüstriyel-Elektronik Bölümünü okudu. 

Mezun olduktan sonra Kombassan Holding bünyesindeki Mermer Fabrikası teknik servis bölümünde işe başlayan Güneş, burada bir yıl çalıştıktan sonra kendi bölgesinde çalışmaya karar vererek memleketine geri döndü. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü okuyan Güneş, son 10 yıl boyunca Batman-Diyarbakır-Şırnak-Mardin üçgeninde değişik medya kuruluşlarında çalıştı. 

2001 yılında Şırnak Valiliği ve Silopi Kaymakamlığı bünyesinde çalışmaya başlayan Güneş bu dönemde aynı zamanda İHA, AA ve TRT temsilciliğini de yaptı. 

2004 yılına kadar Silopi ilçesinde Koç ilköğretim Okulu ve Silopi Endüstri Meslek Lisesinde Bilgisayar Öğretmeni olarak eğitim veren Güneş, aynı yıl içinde Mardin’de İhlas Haber Ajansı Mardin Temsilcisi olarak göreve başladı. 

2008 yılında Mardin’de bir ilk olacak Mardin Life adında bir dergi çıkarmaya başlayan Güneş, aynı zamanda derginin de Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. 2008’de İHA’dan ayrıldıktan sonra bir yıl süreyle Haber Türk Gazetesi ve televizyonun Mardin Temsilciliğini üstlenen Güneş, daha sonra Doğan Haber Ajansına geçti. Halen DHA’nın Mardin Temsilciliğini yapan Güneş, medya mensubu arkadaşları arasında danışma ve yardımlaşmayı artırmak için 2006 yılında Mardin Gazeteciler Derneğinin kuruculuğunu yaptı. 

Derneğin teknik sebeplerden ötürü olağan kongreye gitmeden kapanması üzerine Güneş, bu sefer 2009 yılında kurucu başkan olarak Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyetini kurdu ve halen bu cemiyetin yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiş durumda. 

Mardin’de internet medyasının güçlü sesi olan ve Mardin’in ilk internet sitesi olarak www.mardinlife.com web sitesinin kurucusu, imtiyaz sahibi ve yayın yönetmenliğini yapan Güneş, Şırnak’ta 2002-2004 yılları arasında yayınlanan “Güldeste” dergisinin kurucusu ve yayın yönetmenliğini yapmıştı Şırnak İnsan Hakları Kurulu’nda gazeteci üye olarak yer alan Güneş, birçok kültür ve tarih dergisinin bölge temsilcisi olarak araştırma ve inceleme yazıları yer almıştı. Mardin Haber Gazetesinin kurucuları arasında yer alarak bir süre yayın yönetmenliğini yapan Güneş, Şırnak ve Mardin’de yerel televizyonlarda gündemdeki konularla ilgili olarak haftalık programlar yaptı. 

Görev yaptığı Şırnak ve Mardin’deki Sivil Toplum Kuruluşlarında da aktif olarak yer alan Güneş, Mardin’de ilk defa kurulan Mardin STK Platformunun da kurucuları arasında yer aldı. Platformun sekretaryasında bulunan mevcut 5 STK temsilcisinden biri olan Güneş, üye olduğu birçok STK’nın yanında aynı zamanda Uluslararası Strateji, Tahlil ve Araştırmalar Merkezi ile Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrenci ve Mezunlarını Koruma Derneğinin yönetim kurulunda yer alıyor. 

Güneş, gazeteci-yazar kimliğiyle birçok radyo ve TV programına konuk olarak katıldı. Mardin’i tanıtma adına Kültür ve Turizm Bakanlığı adına yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katılan Güneş, 2009 yılında Mardin’i tanıtmak üzere Amerikan’ın Chicago Eyaletindeki kültür fuarına katıldı. Birçok dernek ve vakfın Mardin ve ilçelerindeki sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü gazeteci kimliği ile yer alan Güneş, Uluslararası Mardin, Artuklu ve Hilmi Yavuz Sempozyumları başta olmak üzere birçok sempozyumda Yürütme Kurulunda yer aldı. Şırnak Valiliği tarafından çıkarılan Şırnak isimli haftalık gazetede 4 yıl boyunca makale, fotoğraf ve araştırma yazıları yayınlanan Güneş’in yazıları halen “Yenises, Siirt İlkhaber, Şehri-Nuh, Mardin İletişim, Şırnak Haber” gibi gazetelerde köşe yazıları yayınlanmakta. 

Mardin’in İlçelerine dair en kapsamlı çalışma olan “…ve Kızıltepe” Kitabının editör ve tasarımını yapan Nezir Güneş, ayrıca Mardin’de Yaşam “Sarı ve Sıcak” Fotoğraf albümünün editörlüğünü, Mardin Valiliğinin kültür yayını olarak bastırdığı Artuklular Kitabının görsel yönetmenliğini, Mardin Artuklu Üniversitesinin ilk eseri olan 19. yüzyılda Mardin kitabının grafik tasarımını, Mardin Artuklu Üniversitesinin dönemlik yayınlanan Artuklu Haber ve Mukaddime Dergilerinin tasarım ve grafik yönetmenliğini yaptı. 

Yaşadığı kente vefa borcunu tarihi kenti tanıtma adına yaptığı birbirinden güzel çalışmalarla ödeyen Güneş son olarak A’dan Z’ye Mardin Kent Rehberini hazırladı. Evli ve Sti Zeynep, Dilber Reyyan ile Elif Azra isminde üç kız çocuk babası olan Güneş, Türkçe ve Kürtçeyi iyi derecede Arapça ve İngilizceyi ise iletişim seviyesinde konuşabiliyor.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

BİYOGRAFİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Katil zanlısının ifadesine ulaşıldı

Bitlis'te geçen gün şehit edilen ve Bakan Soylu'nu [...]

1 gün önce...

19 Yaşındaki Şefika’dan 10 gündür haber yok

Kızıltepe'de bakkala gidiyorum diye evden çıkan 19 [...]

1 gün önce...

"İkiyüzlü batı, Kürtleri hep dengeleyici bir unsur olarak kullanıyor"

İran’da 74 yıl önce kurulan Mehabad Kürd Cumhuriye [...]

1 gün önce...

İpekyolu’nda çelik rulo yüklü TIR devrildi: 2 yaralı

Nusaybin Kızıltepe Karayolu'nda (İpekyolu) üzerind [...]

1 gün önce...

Dar gelirliye bedava elektrik uygulaması

1 Mayıs 2019'da başlayan 'dar gelirliye elektrik t [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN