Nihat Eri kimdir?

Nihat Eri kimdir?
23 Mart 2011 Çarşamba Saat 16:50 0

1948 yılında Mardin Midyat'ta doğdu. 1974 yılında buradan eczacı olarak mezun oldu. Mardin Midyat İlçesinde serbest eczacılık yaptı. Refah ve Fazilet Partilerinde, İlçe Başkanlığı ve Milletvekili adaylığı gibi görevler üstlendi. Ak Parti'nin kuruluş çalışmalarına katıldı, kurucu il başkanı olarak Mardin İl Teşkilatını kurdu. 2002 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Mardin Milletvekili olarak Parlamentoya girdi. Dışişleri Komisyon Üyeliği yaptı. Milletvekilliğinin sona erdiği 2007 yılından beri, sivil toplum kuruluşlarının çatısı altında, Bölge sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların içerisinde yer aldı Marev (Mardin Eğitim Vakfı) onur üyeliği, Marsev Vakfı Kurucu Mütevelli Heyet Üyeliği, Dakav (Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Vakfı) Danışma Kurulu Üyeliği, Yaşama Dokunanlar Platformu Yüksek İstişare Kurul Başkanlığı, Güneydoğum Derneği Başkan Yardımcılığı, İnsanım-Der Kurucu Başkanlığı gibi görevler yürütmektedir. 2007 yılından beri, Başkan yardımcısı olduğu “Güneydoğum Derneği”nin çatısı altında, GAP Projesi kapsamındaki dokuz il ve ilçeleri ile Antalya, İstanbul, Adıyaman ve Ankara'da; Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ve dolayısıyla Türkiye’nin temel sorunları olan İç Göç, Eğitim, Sağlık, Su ve Kuraklık, Sokak Çocukları, Erken Yaş Evliliği, Güneydoğuda Genç Kızların İntiharı, Hayvancılık, Göçerlerin Sosyal Haklara Erişimi, Şanlıurfadaki Mağara Besiciliği, Güneydoğu Sınır Mayınları, Karacadağ Göçerleri, Güneydoğu İllerinde Sürdürülebilir Kalkınma, Engellilerin Yaşam Kalitesi, Kadınların İş Hayatına Katılımı, Kalkınmanın önündeki engeller ve çözümler, Şiddet, Uyuşturucu, İstanbul’un Kayıp Çocukları, Toros Yörükleri, Deprem, Doğu ve Güneydoğu’nun Enerji Kaynakları, Suriye’li Sığınmacılar vs. gibi konuların tartışılması ve bunlara çözümler üretilmesi için; Bölge Üniversiteleri, Kamu Kuruluşları, STK'lar, Yerel Yönetimler, Meslek Kuruluşları ve Siyasi Parti temsilcileri ile birlikte, Panel, sempozyum ve çalıştaylar düzenlenmesinde, konuşulanların raporlaştırılmasında, bir çoğunun kitaplaşmasında aktif rol oynadı. Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında, İl Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

1948 yılında Mardin Midyat'ta doğdu. 
İlk ve orta öğrenimimi Midyat'ta, liseyi, 'Devlet Parasız Yatılı' sınavlarını kazanarak İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde okudu. 
Üniversiteye ODTÜ Kimya Mühendisliğinde başladı. İki yıl okuduktan sonra, yeniden sınava girerek Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakultesi'ne girdi ve  1974 yılında buradan eczacı olarak mezun oldu. 

Midyat İlçesinde serbest eczacılık yaptı.

Refah ve Fazilet Partilerinde, İlçe Başkanlığı ve Milletvekili adaylığı gibi görevler üstlendi.

Ak Parti'nin kuruluş çalışmalarına katıldı, kurucu il başkanı olarak Mardin İl Teşkilatını kurdu. 2002 seçimlerinde   Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 22. Dönem Mardin Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.  

Dışişleri Komisyon Üyeliği yaptı.

Milletvekilliğinin sona erdiği 2007 yılından beri, sivil toplum kuruluşlarının çatısı altında, Bölge sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların içerisinde yer aldı

Marev (Mardin Eğitim Vakfı) onur üyeliği, Marsev Vakfı Kurucu Mütevelli Heyet Üyeliği, Dakav (Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Vakfı) Danışma Kurulu Üyeliği, Yaşama Dokunanlar Platformu Yüksek İstişare Kurul Başkanlığı, Güneydoğum Derneği Başkan Yardımcılığı, İnsanım-Der Kurucu Başkanlığı gibi görevler yürütmektedir.

2007 yılından beri, Başkan yardımcısı olduğu “Güneydoğum Derneği”nin çatısı altında, GAP Projesi kapsamındaki dokuz il ve ilçeleri ile Antalya, İstanbul, Adıyaman  ve Ankara'da; Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ve dolayısıyla Türkiye’nin  temel sorunları olan İç Göç, Eğitim, Sağlık, Su ve Kuraklık, Sokak Çocukları, Erken Yaş Evliliği, Güneydoğuda Genç Kızların İntiharı, Hayvancılık, Göçerlerin Sosyal Haklara Erişimi, Şanlıurfadaki Mağara Besiciliği, Güneydoğu Sınır Mayınları, Karacadağ Göçerleri, Güneydoğu İllerinde Sürdürülebilir Kalkınma, Engellilerin Yaşam Kalitesi, Kadınların İş Hayatına Katılımı, Kalkınmanın önündeki engeller ve çözümler, Şiddet, Uyuşturucu, İstanbul’un Kayıp Çocukları, Toros Yörükleri, Deprem, Doğu ve Güneydoğu’nun Enerji Kaynakları, Suriye’li Sığınmacılar vs. gibi konuların  tartışılması ve bunlara çözümler üretilmesi için; Bölge Üniversiteleri, Kamu Kuruluşları, STK'lar, Yerel Yönetimler, Meslek Kuruluşları ve Siyasi Parti temsilcileri ile birlikte, Panel, sempozyum ve çalıştaylar düzenlenmesinde, konuşulanların raporlaştırılmasında, bir çoğunun kitaplaşmasında aktif rol oynadı.

Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında, İl Koordinatörlüğü görevini yürüttü.  

AK Parti Genel Merkez Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyesi olan  AK Parti İl Başkanı Nihat Eri, Evli ve üç çocuk babasıdır. 

Eri, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

NİHAT ERİ'Yİ KENDİ İFADELERİYLE TANIYALIM

"Biz 68 kuşağıyız. Bizim kuşak, sağcısıyla, solcusuyla idealist bir kuşaktır. Muhalif duygularla yetiştik. Türkiyeyi, hatta Dünyayı değiştirmeyi hayal ediyor ve bunun kavgasını vermeye çalışıyorduk. Durum böyle olunca kendimizi ister istemez siyasi çalışmaların içerisinde bulduk. Üniversite yıllarında bir çok öğrenci derneğinde, başkanlık dahil üst düzey görevler üstlendim.  Rahmetli Erbakan Hoca'nın, Bağımsız adaylığından başlayarak, Fazilet Partisine kadar olan bütün siyasi çalışmalarında aktif olarak yer aldım. Bu süreçte İlçe başkanlığı ve Milletvekili adaylığım oldu.

AK Parti'nin kuruluş çalışmalarına katıldım, kurucu il başkanı olarak Mardin İl Teşkilatını kurdum.2002 seçimlerinde Mardin Ak Parti listesinin birinci sırasından katıldığım seçimlere iki arkadaşımla birlikte seçilerek milletvekili oldum.

Milletvekilliğim döneminde, Mardin'in bir çok önemli sorununun çözümü için mücadele ettim ve Allah'a şükür; bu dönemde; Beyaz Su Projesi, Artuklu Üniversitesinin kurulması, Köylerimizin yol, su ve elektrik sorunlarının çözülmesi, duble yollar, eğitim ve sağlık alanındaki yeni tesisler, modern donanımlar, kadro arttırımları başta olmak üzere bir çok alanda önemli işler yapıldı.

Farklı olmaya çalıştım. vadetmedim ama yapılması gerekenler için var gücümle çalıştım, Kimseye yalan söylemedim, siyasetten nemalanmadım, halktan, seçmenlerinden ve teşkilatlarımızdan kopmadım, telefonum hep açık kaldı, arayanlara mutlaka döndüm, Partili, partisiz herkesin işine koştum, yaptıklarımın reklamını yapmadım, "İyilik yap denize at, balık bilmezse Halık biliir” felsefesiyle hareket ettim, başarıyı kendime değil, Başbakanımıza, Ak Partiye ve beraber Milletvekililiği yaptığım ekibe mal etmeye çalıştım, "Ben”demedim, hep “Biz” dedim. Firavunlaşmadım, Karunlaşmadım, Milletvekili olmadan önce ne idiysem, şu anda da oyum.

Milletvekilliğimin sona erdiği 2007 yılından beri, sivil toplum kuruluşlarının çatısı altında, Bölge sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların içerisinde yer aldım. Gerek kurucu başkanı olduğum, "Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan Halklar ve Halk Kültürlerinin,geliştirilmesi ve desteklenmesi Derneği ”İnsanım-Der”, gerekse de yöneticilerinden olduğum “Güneydoğum Derneği”olarak, GAP Projesi kapsamındaki bir çok il ve ilçe ile,Antalya ve Ankara'da; bölgemizin temel sorunları olan; İç Göç, Eğitim, Sağlık, Su ve Kuraklık, Sokak Çocukları, Erken Yaş Evliliği, Hayvancılk, Göçerlerin Sosyal Haklara Erişimi, Şanlıurfa'daki Mağara Besiciliği, Sınır Mayınları, Karacadağ Göçerleri, Engellilerin Yaşam Kalitesi, Kadınların İş Hayatına Katılımı, Kalkınmanın önündeki engeller ve çözümler gibi konuları, Bölge Üniversiteleri, Kamu Kuruluşları, STK'lar, Yerel Yönetimler, Meslek Kuruluşları ve Siyasi Parti temsilcileri ile birlikte masaya yatırdık, çözüm yollarını tartıştık ve sonuç raporlarını kamuoyuyla, ilgili Bakanlıklarla paylaştık ve işin takipçisi olduk.

İddialı sözlerden hoşlanmıyorum ama ben bir “Dava”ya gönül verdim, İnşallah, sapmadan, şaşmadan ve şımarmadan o davaya hizmet etmeğe devam edeceğim. Bu davanın içinde, Hak vardır, halk vardır, dini cinsi ne olursa olsun insan vardır."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

BİYOGRAFİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Türkiye'nin gündemindeki taksici Nusaybinli çıktı

İstanbul'da taksisinde unutulan 300 bin Euro'yo sa [...]

1 gün önce...

Tarihi cadde, sokak ve meydanlar sessizliğe büründü

Mardin'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücade [...]

1 gün önce...

STK Hareketi Mardin İl başkanlından İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Sivil Toplum Hareketi (STK) Mardin İl başkanı Serd [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Nusaybin Baraj Yolunun asfaltlanacağı müjdesini verdi

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Çevreyolu İçin Sahada İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Kızıltepe ilçesinde [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar