Nusaybin Şehitleri törenle Uğurlandı

Genel Kurmay Başkanı da katıldı Nusaybin Şehitleri törenle Uğurlandı
01 Mayıs 2016 Pazar Saat 16:26 1

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, sıcak çatışmaların yaşandığı ve sokağa çıkma yasağının devam ettiği Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristler tarafından şehit edilen 3 asker için Selen Kışlası'nda düzenlenen resmi törene katıldı. Törenin ardından şehitler memleketlerine uğurlandı.

Nusaybin ilçesinde, terör örgütü mensuplarının roketli saldırısı sonucu şehit düşen Jandarma Uzman çavuşlar Bartın nüfusuna kayıtlı 28 yaşındaki Sinan Oruç , Adana nüfusuna kayıtlı 25 yaşındaki Serdar Yıldırım ve Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı 35 yaşındaki Hakan Duyğal için Mardin'de tören düzenlendi.
Törene, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, 7. Kolordu Komutanı İbrahim Yılmaz, 70'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, İl Jandarma Alay Komutanı Alaattin Karsavuran, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, şehitlerin aileleri, silah arkadaşları ve Mardinli vatandaşlar katıldı.
Mardin 70. Piyade Tugay Komutanlığı Selen Kışlası'nda düzenlenen tören cenazelerin getirilmesi ile başladı, saygı duruşu ve şehitlerin öz geçmişlerinin okunmasıyla devam etti.
Ardından silah arkadaşları adına konuşan Yarbay Kubilay Karadeniz, şehitlerin daima milletin kalbinde yaşadıklarını ve yaşamaya devam edeceklerini belirtti. Al kanlarının rengini bayrağına veren, vatan toprağını karış karış kanlarıyla sulayan şehitlerin aralarından ayrılmadıklarını ifade eden Karadeniz, "Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bölücü terör örgütünün amaçlarına ulaşmasını engellemek ve kanun hakimiyetini sağlamak maksadıyla görevimize daha artan bir inanç ve kararlılıkla devam edeceğiz. Kahraman şehitlerimizin emaneti olan 'bayrak', 'vatan' için kutsal nöbet sırası bizde. Aziz şehitlerimiz, sizlere layık olmanın bilinci içinde dimdik vazife başındayız, rahat uyuyun" diye konuştu.
Milletin birliği ve beraberliği, vatanın bölünmez bütünlüğü için binlerce şehit verildiğini hatırlatan Karadeniz, "Üzerinde yaşadığımız toprakların Türk yurdu olarak kalması, uzun süren mücadelenin, gösterilen özverili çabaların ve hayatlarını bu uğurda kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir. Gururumuz ve kıvanç kaynağımız olan şehitlerimiz birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, özgürlük ve bağımsızlığımızın simgeleridir." diye konuştu.
Bölücü terör örgütünün kirli yüzünü tekrar gösterdiğini belirten Karadeniz, şöyle devam etti:
"Bilinmelidir ki Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak, kollamak ve muhafaza etmek kararından asla vazgeçmeyecektir. Bu uğurda binlerce şehit veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bundan sonra da ne pahasına olursa olsun, ülkemizin birlik ve bütünlüğünü korumaya artan bir azim ve kararlılıkla devam edecektir. Hukuku, insan temel hak ve özgürlüklerini, eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen ancak devletin sunduğu tüm bu haklardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasiye ve özgürlüğe tamamen aykırı ve ters, en alçak cinayetleri işleyenler ve bu cinayetlere alkış tutanlar şunu asla unutmasınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunları önünde yaptıkları bu caniliklerin hesabını mutlaka vereceklerdir."
Tören sonunda Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun şehitler için dua okudu. Duanın ardından şehitler uğurlandı.
Şehitlerden Jandarma Uzman çavuş Sinan Oruç'un cenazesi Bartın'ın Ulus ilçesine, evli olan Serdar Yıldırım'ın cenazesi Adana'nın Aladağ ilçesine evli ve üç çocuk babası olan Hakan Duyğal'ın cenazesi ise Kahramanmaraş'a uğurlandı.

47 GÜNDE 54 ŞEHİT

Bu arada Mardin Valiliği tarafından 14 Mart tarihinde 4. defa sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından ilçeye sızan teröristlerin temizlenmesi, barikatların kaldırılması, yollara ve evlere döşenen patlayıcıların temizlenmesi için başlatılan operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor. İlçeye sızarak cadde, sokak, ev ve binalara patlayıcı yerleştiren teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için sürdürülen operasyonlarda bugüne kadar 54 güvenlik görevlisi şehit olurken, 312 terörist ise etkisiz hale getirildi.
Törenden sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve kuvvet komutanları, operasyonları yerinde incelemek üzere sıcak çatışmaların yaşandığı Nusaybin'e gitti.YORUMLAR :::

  1. Ak kara
    01 Mayıs 2016 Pazar Saat 20:45 CEVAPLA
    Başkan seni cepheye bekleriz cenazeye değil allah akp nin de izinde gideninde belasını versin helak etsin başta mardin life çalışanları amin amin inşallah

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

1 gün önce...

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

19 saat önce...

Mardin’de Terör Operasyonu: 6 gözaltı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları ara [...]

1 gün önce...

2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak tesiste üretim başladı

Savur ilçesinde faaliyete giren konfeksiyon fabrik [...]

1 gün önce...

Şehrin en işlek caddesinde sigara içmek yasaklandı

Elazığ'da yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsam [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN