Nusaybin'de Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı Yapıldı

Nusaybin'de Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı Yapıldı
08 Eylül 2020 Salı Saat 15:54 0

Nusaybin'de Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Emrullah Temizkan başkanlığında 'Bağımlılıkla Mücadele' toplantısı yapıldı. Temizkan, "Nusaybin'deki her çocuk bizim çocuğumuzdur. Çocuklarımızın bu illetten uzak kalmaları için ne gerekiyorsa yapıyoruz" dedi.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Temizkan başkanlığında yapılan toplantıya İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Fatih Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Ragup Durmaz, İlçe Sağlık Müdürü Abdurrahman Kavak ve diğer kurum müdürleri katıldı.

İlçe Sağlık Müdürlüğü sekretaryasında düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Temizkan, üç ayda bir yapılan toplantının bugünkü konusunun uyuşturucu ile mücadele olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek Kurulu, İllerde il bağımlılık mücadele kurulu ve ilçelerde de ilçe bağımlılıkla mücadele kurulunun üç ayda bir toplandığını kaydeden Temizkan, üç ayda bir yapılan toplantıda sahada yapılan çalışmaları değerlendirdiklerini kaydetti.

Uyuşturucu çeşidi bağımlılık çeşitlerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Temizkan, "İlçede hepimiz için sorumluluk arz eden bir konudur. Önümüzdeki toplantımızda alkol bağımlığı veya internet bağımlığı üzerinde konuşup neler yapılması gerekiyorsa fikir alış verişinde bulunabiliriz. Son yıllarda internet bağımlılığı da önemli derece tehlike arz ediyor. Mesela uzmanlar diyor ki çocuğunuzun odasında bilgisayar bırakmayın. Daha önce gördüğüm bir kamu spotu çok hoşuma gitmişti. Diyor ki çocuğunuzun odada bir yabancıyla kalmasını ister miydiniz? İnternetle birlikte çocuk bir yabancıyla değil birçok yabancıyla aynı odada kalıyor. Bunlara çok dikkat etmeliyiz. Bir de gün içerisinde çok değil 60 saniye çocuğun gözüne sevgiyle bakmalıyız" dedi.

Nusaybin'de 28 bin civarında öğrenci olduğunu bunun da birçok ilçe nüfusundan fazla olduğunu dile getiren Temizkan, bağımlılıkla mücadelenin en önemli yöntemlerden birinin çocukları spora, sanata veya sosyal etkinliklere yönlendirmek olduğunu söyledi.

Bağımlılar içerisinde her meslek grubundan insanların olduğuna dikkat çeken Temizkan, ailelerin "benim çocuğum yapmaz, benim çocuğum iyi diğerleri kötü" algısına kapılmamaları gerektiğini, her çocuğun bir annenin bir babanın evladı olduğunu unutmamak gerektiğini vurguladı.

Temizkan konuşmasını, "Nusaybin'deki her çocuk bizim çocuğumuzdur. Çocuklarımızın bu illetten uzak kalmaları için ne gerekiyorsa yapıyoruz" sözleriyle bitirdi.

Daha sonra İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Psikolog Enis Sert ve Ölüm Dansı Kitabı yazarı, Madde Bağımlığı ve İntihar Uzmanı Polis Memuru Mustafa Demirci madde bağımlığı konularından sunum yaptı.

Toplantının sonuç kısmında Madde Bağımlığı konusunda tüm kurum müdürlerinden görüş alınırken, Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Emrullah Temizkan, 'Alo 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı'nın bilinirliliğini artırmak için tüm kurumlara çalışma yapılması talimatı verdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

İstanbul İş İnsanları MTDF ve Hububat Ticaret Merkezini Ziyaret Etti

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Feder [...]

1 gün önce...

Ödüllü kuaförün salon açılışını Kaymakam Çam, yaptı

Kızıltepe ilçesinde kuaförlük yapan saç ve tasarım [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrencilere motivasyon otobüsü

Türkiye'de bir ilk olan, kırsal bölgelerde eğitim [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN