Nusaybin'de bir aile dramı

Nusaybin'de bir aile dramı
21 Şubat 2011 Pazartesi Saat 12:30 0

Nusaybin İlçesinde 4 çocuklu Keklik ailesi kalacak yerleri olmadığı için çadırda yaşıyor.

 2 yıldan bu yana kışın soğuk günlerini çadırda geçiren aile, yağmur sularının çadırlarını bastığı için yağışlı günlerde yağmur nöbeti tutuyor. At arabacılığı yaparak ailesini geçindirmeye çalışan Fahri Keklik'in bir süre önce atının çalınmasıyla aile ekonomik sıkıntıya girmişti.

Nusaybin'in Gırnavas Mahallesi'nde bir aile dramı yaşanıyor. Bundan 2 yıl önce harabe bir evde ayda otururken 30 liralık kirayı ödeyemedikleri için evlerinden çıkarılan Keklik ailesi, Anadolu Lisesi'nin yanında bulunan bir arsada çadır kurarak 4 çocuğuyla birlikte yaşamaya başlamış. 13 yaşındaki kızları Muazzez'in hiç okula gitmediği ailenin Nurullah (1), Hacire (3) ve Sadiye (4) adlarında 3 çocukları daha var.

Hem kendisinin hem de eşinin okuma yazma bilmediğini ve okul çağındaki çocuğunu okutamadığını belirten Fahri Keklik, şu an tek isteğinin sığınacak bir ev olduğunu söyledi.

Çocuklarıyla birlikte ortada kaldığını anlatan Kelik, "Geceleri uyuyamıyoruz. Çocuklarım yağmur damlalarının sesinden korkuyor. Çadırımızı su basıyor. Burada can güvenliğimiz yok. At arabamla çalışarak geçimimi sağlıyordum. Gece uyurken atımızı çaldılar. Ortada kaldım. Sağ olsun hayırseverler bana bir at aldı. Şimdi günde kazandığın 5-10 lira ile ailemi geçindiremiyorum." dedi.

Kendi ve çocuklarını eğitim almadığını ve sürekli hastalandıklarını dile getiren anne Menice Keklik, "Çocuklarımı böyle kirli ve sağlıksız bir ortamda büyütmek çok ağrıma gidiyor. Bir damla uykuya hasret kaldık. Eşimin günde kazandığı birkaç kuruşla geçinemiyoruz. Çocuklarımın sağlıklı bir ortamda büyümesini ve arkadaşları gibi eğitim almasını istiyorum. Hayırseverlerden yardım bekliyorum." diye konuştu.

Okulla gitmek istediğini anlatan 13 yaşındaki Muazzez Keklik de duygularını şu sözlerle dile getirdi: "Ailem'in durumu ne benim ne de kardeşlerimin okumasına elvermiyor. Ben de yaşıtlarım gibi okula gitmek, okumak istiyorum. Annem sabah önlüğümü giydirsin beni okula yollasın istiyorum."
 
 


KAYNAK: Mehmet DoğanYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vatandaşları ‘Memur’ yapma vaadiyle dolandıran zanlı yakalandı

Midyat'ta onlarca kişiyi "Bekçi, Korucu, Devlet me [...]

1 gün önce...

Bilge Nesil olmanın yolu okumaktan geçiyor

Eğitim Bir-Sen Mardin İl Başkanlığı öncülüğünde, G [...]

1 gün önce...

Kurucular Kurulu listesi ortaya çıktı

AK Parti'den istifa eden Ahmet Davutoğlu'nun kurac [...]

13 saat önce...

Üniversite, Kamu-İş Temsilcileri ile bir araya geldi

Mardin Artuklu Üniversitesi yönetiminin “Şehre Dok [...]

12 saat önce...

Cumhuriyet Meydanı’na ilk beton döküldü

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin yürüte [...]

7 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN