Nusaybin'de hayat normale dönüyor

Nusaybin'de hayat normale dönüyor
14 Ekim 2019 Pazartesi Saat 18:34 0

Nusaybin sınırında yaşanan saldırılardan sonra ilçeyi terk ederek akrabalarının yanına sığınan vatandaşlar, saldırıların durmasıyla yeniden evlerine dönmeye başladı.

Sabah saatlerinden itibaren çevre ile ve ilçelerden gelen vatandaşlar, tekrar evlerine yerleşirken, esnafın bir kısmı da iş yerlerini açmaya başladı.

İş yerini açan esnaf, silah, havan ve roket seslerinin 3 gündür durduğunu, vatandaşların evlerine geri dönmelerini ve esnafın da işyerini açmasını istedi.

- “Kepenk kapatan esnaflarımıza çağrımdır: Gelin dükkânlarınızı açın”

Nusaybin esnafına ve halkına çağrıda bulunan Abdüsselam Akdoğan, iş yerinin 2 gündür açık olduğunu ve hiçbir sıkıntının olmadığını söyledi.

Akdoğan, “Kepenk kapatan esnaflarımıza çağrımızdır: Gelin dükkânlarınızı açın, ortam sakindir. 3 günden beri ortam sakindir, silah ve top sesleri yoktur. Allah’ın izniyle bu saatten sonra da olmaz inşallah. Bizim de temennimizde budur. Vatandaşlarımızın yüzde 70'i Nusaybin’i terk etmek zorunda kaldı. Mardin, Kızıltepe ve Midyat gibi yakın il ve ilçelere gittiler. Halkımızın tekrar geri dönmesini, dükkânlarını ve topraklarını bırakmamasını istiyoruz.” diye konuştu.

Fırıncı esnafı Süleyman Deniz de ilçeye dönen halka ekmek pişirmek için iş yerini açtığını söyledi.

Deniz, “Nusaybin’de şehit olan hemşerilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Nusaybinliler olarak yastayız. Bizler ‘artık yeter!’ diyoruz. Her 2-3 yılda bir aynı durumu yaşıyoruz, artık insanlar ölmesin. Biz esnaf olarak fırınımızı açtık ve Nusaybin’e dönen ve burada kalan halkımız için ekmem yapıyoruz. Halk evlerine dönüyor” dedi
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Van'da ölenlerin sayısı 10'a yükseldi

İran'da meydana gelen depremde Van'ın Başkale ilçe [...]

1 gün önce...

Elektroniğe A'dan Z'ye fiyatlar arttı

Koronavirüs sebebiyle Çin’deki üretim düşünce itha [...]

1 gün önce...

Said Yusuf Kimdir?

Hayatını kaybeden Seid Yusif, yakalandığı göğüs ka [...]

1 gün önce...

Cezaevinden 2 defa firar eden hükümlü yakalandı

Kızıltepe'de 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulun [...]

1 gün önce...

Jandarma ikna etti, teslim oldu!

Mardin'de 2014 yılında terör örgütü PKK'ya katılan [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN