Ocak ayında 30'dan fazla şiddet başvurusu

Ocak ayında 30'dan fazla şiddet başvurusu
30 Ocak 2020 Perşembe Saat 16:05 0

Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Dilan Koç, Türkiye'de her geçen gün artan kadına yönelik şiddet olaylarının yoğun olarak yaşandığı yerlerden biri olan Mardin'de son bir ay içerisinde şiddete maruz bırakılan 30’dan kadının başvuru yaptığını belirtti.

Şiddet vakalarının sadece yarısının kendilerine geldiğini ifade eden Mardin Barosu Adli Yardım Bürosu Artuklu Temsilcisi ve Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Dilan Koç, kadına yönelik şiddetin ciddi bir boyutta olduğunu söyledi.

'Son bir ayda 30'dan fazla şiddet vakası ile karşılaştık'

Mardin’de şiddet vakalarının yoğun olduğunu ancak çok az başvuru yapıldığını ifade eden Dilan, şiddetin “kabul edilemez bir durum” olduğunu kaydetti. “Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Mardin’de de kadına yönelik şiddet, cinayet olayları giderek artmaktadır” diyen Dilan, “Mardin Barosu Adli Yardım Bürosu olarak Kasım ayından bu yana 60'a yakın şiddet başvurusu aldık. Sadece Ocak ayı içerisinde 35 şiddete maruz bırakılan kadın bizden destek istedi. Bu rakam sadece baromuz adli yardım hizmetinden haberdar olan ‘şanslı kadın‘ başvurularıdır. Toplum içerisinde detaylı bir araştırma yapıldığında sayının çokluğu ve durumun vahameti ortaya çıkacaktır" ifadelerini kullandı.

'Kadınlara her anlamda destek sunmaya hazırız'

Kentte şiddete maruz kalan kadınlara hukuki anlamda destek verdiklerini dile getiren Dilan, kadınlara çağrıda bulundu: "Mardin Barosu olarak gerek şiddete uğrayan, kadınlara yönelik işlenen suçlarda faillerin cezasız kalmaması adına Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak ceza dosyalarının; gerekse de Mardin Barosu Adli Yardım Bürosu olarak maddi durumu yetersiz olup aile hukukundan kaynaklanan davalarda (boşanma, nafaka, velayet…) kadınlarımızın her zaman destekçisi olmaya hazırız. Bu vesileyle Adli Yardım Bürosu olarak ekonomik durumu yetersiz olup saydığımız davalardan destek almak isteyen her bireyi ve özelde kadını her zaman baromuz bürosuna başvuru için davet etmekteyiz."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

8 saat önce...

4 yıldır ekmeklerini mangal kömüründen çıkarıyorlar

Mardin'den yaklaşık 4 yıl önce Tekirdağ'ın Malkara [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar