Öğren kazan üret kazan projesiyle kadınlar meslek sahibi oldu

Öğren kazan üret kazan projesiyle kadınlar meslek sahibi oldu
08 Mart 2019 Cuma Saat 11:12 0

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı ile Kalkınma Bakanlığı GAP İdaresince yürütülen, “Öğren Kazan Üret Kazan Projesi” kapsamında kadınlara yönelik hayata geçirilen meslek edindirme kurslarında dikiş, nakış, tekstil gibi eğitimleri başarı ile tamamlayan yaklaşık 300 kadın meslek sahibi oldu. Bunun yanın proje kapsamında yaklaşık bin kadın ise çeşitli etkinlerden faydalanarak Türkiye’de farklı illerin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

15 aylık ilk etabı sona erecek olan proje kapsamında 70 kadın istihdam edilerek projenin sürdürülebilirliği sağlanıyor. Bu proje kapsamın üretilen dikiş, nakış ve tekstil ürünleri sayra markası ile Büyükşehir Belediyesinin amber mağazalarında satılarak elde edilen gelir kursiyerlere dağıtılmakta.

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Bu şehirde artık kadınların yüzü gülüyor”

Yaman, “Göreve geldiğimiz ilk günlerden itibaren hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağını ve bu şehirde kadınlara, engellilere, gençlere ve çocuklara pozitif ayrımcılık yapacağımızı söylemiştik. Bu doğrultuda projeler geliştirdik ve Gençlik Merkezi, Bilgi Evleri, Engelsiz Mardin, Yazın Havuz Kışın Buz Pisti gibi birçok projeyi hayata geçirdik. Bu çalışmalarımızla birlikte kadınlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın, engellilerimizin yüzünün güldüğü bir şehir haline geldi ve yaklaşık iki yıldır da yakalamış olduğumuz huzurla birlikte şehirde herkesin yüzü güldü.” dedi.

Yaman, şunları söyledi: “Kalkınma Bakanlığı GAP Kalkınma Başkanlığı ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında bin kadınımızı sosyal etkinlikler kapsamında ülkemizin çeşitli şehirlerinde turistik gezilere götürdük. Bazı kadınlar ilk defa Mardin’in dışına çıkmanın sevincini yaşadı. Proje kapsamında kurslara devam eden kadınlardan yaklaşık 300’ü sertifika alarak meslek sahibi oldu.

Bu kadınlarımızdan işyerini açan da oldu başkan bir kurum iş bulup çalışanda. Projemiz sürdürebilirliği olduğundan dolayı burada üretilen ürünler sayra markasıyla belediyemizin amber mağazalarında satılmakta. Burada elde edilen gelirle yaklaşık 70 kadınımız istihdam edilmekte.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hastalar artık gökyüzünü izleyerek tedavi olacaklar

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, THY Genel Mü [...]

1 gün önce...

Vali Erin, tebdili kıyafetle hastaneleri denetledi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, tebdili kıyafetle [...]

13 saat önce...

MARSU'dan Su'ya Zam Yapılmamış Açıklaması!

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Ge [...]

12 saat önce...

Ormanlık alanda yangın

Mardin'de ormanlık alanda yangın[Fotoğraf: AA]ABON [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Amine'nin talebini yerine getirdi

Mardin'de yetiştirme yurdunda kalan 18 yaşındaki g [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN