Öğrenciler hem streslerini attılar, hem de motive oldular

Final Dergisi Dershanesi sınavların yaklaştığı bu kritik süreçte öğrencilerin ve velilerin streslerini azaltmak ve motivasyonlarını artırmak amacıyla öğrenci ve velilere yönelik ayrı ayrı seminerler düzenledi.

Final Dergisi Dershanesi sınavların yaklaştığı bu kritik süreçte öğrencilerin ve velilerin streslerini azaltmak ve motivasyonlarını artırmak amacıyla öğrenci ve velilere yönelik ayrı ayrı seminerler düzenledi.

            Mardin Final Dergisi Dershaneleri tarafından Lisan Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi öğrencilere yönelik düzenlediği motivasyon seminerine hem öğrenciler hem de veliler yoğun ilgi gösterdi.

Semineri veren Kişisel Gelişim Uzmanı Ziya Baran, öğrencilere sınava nasıl hazırlanmaları gerektiğinin yanında öğrencilere televizyondan uzak durmalarını tavsiye etti.

Baran, Mardin Artuklu Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen seminere katılan öğrencileri stresten uzaklaştırmak için konuşmasına espriler yaparak sürdürdü.

Öğrencilere sınav sürecinde nasıl bir program çizmeleri gerektiği hakkında taktikler veren Baran, sınava hazırlanmanın yanı sıra boş zamanlarında kitap okumalarını da tavsiye etti.

CEP TELEFONU BEYNİ YORUYOR

Cep telefonun beyni yorduğunu, televizyonun aptallaştırdığını dikkat çeken Baran, “Almanlar televizyona aptal kutusu diyorlar. Çünkü 2 saat televizyon izleyen kişinin beyni aptallaşır, zihni tembelleşir. Sınav dönemi öğrenciler sadece derslere ve sorulara odaklanmalıdır. Kendilerine perhiz yapmalıdır. Sınav döneminde mutlaka televizyon, cep telefonu, internetten mutlaka uzak durmalıdır. Bu üç şey sınav hazırlık dönemini çok etkiliyor. Derslerden bile koparabiliyor. Yapılan araştırmalara göre cep telefonu beyni yoruyor, televizyon ise aptallaştırıyor. Günde 2 saat televizyon izleyen birinin 2 hafta fizik tedavi görmesi gerekiyormuş. Öğrencilerin sınava hazırlık döneminde bu 3 şeyden uzak durmaları gerekmektedir."dedi.

 

HERGÜN 15 DAKİKA KİTAP OKUYUN

Baran, "Cep telefonundan yazılan ‘SLM, NBR, ASLM’ gibi kullanılan kısa mesajlar kelime haznesini daraltıyor. Birçok öğrenci bunu yapıyor. Sınav döneminde bunlardan uzak durun gerekirse hiç mesaj yazmayın, ya da kelimeleri tam kullanın. İnsan beynin en iyi dostu kitaptır. Sınava hazırlık döneminde, günde 15 dakika kitap okumak gerekir. Her öğrenci mutlaka bunu yapması gerekir. 15 dakikalık kısa bir süre, insan beynini çok rahatlatıyor. Demostenes isimli kekeme bir çocuk, bodruma inip günlerce hiç çıkmadan kitap okumuş. Sonunda dili çözülüp, hatip olmuş. Bu neyi gösteriyor, azim başarıyı getirir. Demostenes, azim ve hareket ile başarı elde etmiş. 15 dakika kitap okumak kadar beyni geliştiren bir şey bilmiyorum. Biz cep telefonumuzu almadan nasıl evden dışarı çıkmıyorsak, Japonlar ise kitap almadan evlerinden dışarı çıkmıyorlar. Liderlerin en belirgin özelliklerinden biri kitap okumak."dedi.

Öğrencilere fizyolojilerini düzeltmeleri tavsiyesinde bulanan Baran "Bunları yaparken bir şeyi unutmayın kendinize güvenin. Öğrenci fizyolojisini düzeltmelidir. Sabah kalktığı zaman aynanın karşısına beynine komutlar vermelidir. Dik durmalı ve kendine güveni tam olmalıdır. Sınava hazırlanırken hedefini koyup, hedefine göre zihinsel canlandırma yapmalıdır. Kendine güvenmelidir. Gerekirse her şeyden uzak durup, her fırsatta, sorular, çözümleri ve konular düşünmelidir. Konsantrasyon açısından çok önemlidir" diye konuştu.

           

İNANMAK ZEKAYİ HAREKETE GEÇİRİR

Baran, öğrenci velileri ve öğretmenlere yönelik de akşam saatlerinde de bir seminer verdi. Zihinsel Gelişim Uzmanı Ziya Baran, pozitif düşünmenin insan hayatındaki önemi üzerinde durdu. Baran, insanların olumsuz düşünmeleri için hiçbir nedenin olmadığını ve pozitif düşünmenin sanılanın aksine çok kolay olduğunu kaydetti. Baran, “Eğer bir insan istediği bir şeyin olacağına yüzde 100 inanırsa, yüz milyarlarca hücrede yuvalanmış olan müthiş zekâ harekete geçer. Bu hareket sonrasında tüm vücudumuzla istediğimiz şeye odaklanırız. Beynimizde oluşturduğumuz istek karşımıza çıkar. Bu nedenle bütün inancımızı tek bir noktaya odaklamamız gerekir” diye konuştu.

Velilerin evde ve öğretmenlerin sınıfta devamlı olarak pozitif konuşmasının öğrenci üzerinde olumlu bir etki yarattığını vurgulayan Baran, “Bir öğretmen eğer sınıfta sürekli pozitif konuşuyor ve öğrencilere ‘yapabilirsiniz’ mesajı veriyorsa, öğrencilerin zihninde bir ışıltı ortaya çıkar. Öğrencilerde oluşan bu pozitif düşünce, onların en kötü anlarında bile başarılı olacaklarına dair güçlü bir inancı içlerinde barındırmalarını sağlar. Bu nedenle öğretmenlere tavsiyem, öğrencilerle konuşurken gülümseyin, koridorda dolaşırken gülümseyin. Bu, öğrencilerin sizinle vakit geçirirken daha fazla keyif almasına da neden olur” değerlendirmesinde bulundu.

Beyni en iyi geliştiren şeyin kitap okumak olduğunun altını çizen Baran, ailelerin çocuklarına kazandıracakları en iyi şeyin kitap okuma alışkanlığı olduğunu sözlerine ekledi.

ÖĞRENCİLERİMİZİ HER ALANDA YETİŞTİRİYORUZ

            Final Dergisi Dershaneleri Mardin sorumlusu Nurettin Güneş ise Final Dershanesi olarak öğrencilerini her alanda yetiştirmeyi ve sınava hazırlamayı kendilerine şiar edindiklerini söyledi.

Dershane olarak hem öğrencilerin sınavlara motivasyonunu sağlamak hem de ailelerini bu kritik süreçte nasıl davranmaları konusunda seminerler verdiklerini anlattı.

Öğrencilerin sınavlarda sadece alın teri değil aynı zamanda zeka teri de döktüklerine vurgu yapan Güneş, “Başarı ortak çabanın ürünüdür. Okul, dershane ve aile arasında sağlam, olumlu işbirliği başarının teminatıdır. Sınavlar değişir, sonuçlar değişmez. Sistem ne olursa olsun profesyonel kurumlar kendi şampiyonlarını yaratırlar.”dedi.

Nezir Güneş

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle