Öğrenciler tatil yerine kodlamayı seçti

Öğrenciler tatil yerine kodlamayı seçti
15 Şubat 2019 Cuma Saat 18:35 0

GAP ÇATOM, 15 tatilde öğrencilere çocukların ve gençlerin eğitiminde büyük bir yer tutmaya başlayan kodlama eğitimi verdi.

Birkaç yıl öncesine kadar yalnızca bilgisayar ve yazılım mühendislerinin işi olduğu düşünülen kodlamanın tüm yaş aralıkları için her açıdan bir ihtiyaç olduğu anlaşılması ile GAP Çatom kendi sorumluluk bölgesindeki öğrencilere kodlama eğitimi verdi.

Öğrencilerin tatillerini daha verimli geçirmeleri için harekete geçen GAP ÇATOM, öğrencilere yönelik olarak açtığı ücretsiz kodlama atölyesindeki öğrencilere uzman öğretmenler eşliğinde eğitim verildi.

GAP ÇATOM Sorumlusu Dilek Sınavu, öğrencilerin eğitimlere katılmak için yoğun ilgi göstermelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek; "Öğrencilerimizin sömestr tatilinde kendilerini geliştirmek için gösterdiği çaba gençlere olan güvenimizin ne kadar haklı bir güven olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. Gül Medrese Çatom'da gönüllülük esası ile başlattığımız Kodlama Saati adı altında yarı yıl tatillerinde çocuklar programlama dünyasını keşfetmek, ilk kod satırlarını yazmak ve bilgisayar bilimlerine merhaba demek için yazılım geliştirme uzmanlığının ilk aşaması olan algoritma oluşturma ve problem çözme yeteneği kazandılar ve oyun tabanlı öğrenme modeli ile yazılım dünyasına attıkları ilk adımı en keyifli ve verimli şekilde gerçekleştirdiler, ilk defa bilgisayar ile tanışan çocukların mutlulukları bizim için çok değerli. Geleceğin bilişim sektöründe yer almak, kendilerini geliştirmek için tatilde bile öğrenmeye zaman ayıran öğrencilerimiz kutlarım” diyerek öğrencilere teşekkür etti.

Yazılımcılara ihtiyaç yüksek

Dünyanın neredeyse tamamında yazılımcıya ihtiyaç kısa vadede bitecekmiş gibi görünmüyor. İşini iyi yapan, uzun süredir kodlamayla uğraşan ve yaptığı tüm diğer işlerin yanına profesyonel düzeyde kodlama becerisi ekleyen tüm gençlerin iş dünyasında ilgi gördüğünü görüyoruz.

Kodlama bilmek, öne çıkmak için önemli

İş mülakatı, burs başvuruları, staj başvuruları gibi pek çok kariyer adımında, kodlama bilmek gençlerin tercih edilirliğini artırıyor.

Programlama becerisi dünyayı anlamayı sağlıyor

Akıllı telefonların, bilgisayarların, sosyal ağların, video oyunların üretimini ve çalışmasını sağlayan sistemleri bilmiyor ve üzerlerine düşünmüyoruz. Temel kodlama bilgisi, teknolojik cihazlarla kurduğumuz iletişimi değiştirip nitelikli hale getiriyor.

Yaratıcılığı artırıyor

Bir dil öğrendiğinizde kendinizi ifade etmek için o dili kullanırsınız. Aynı şey, kodlama eğitimi ve kodlama dilleri için de geçerli. Kodlama, çocuklara ve gençlere dijital çağda yalnızca tüketici değil, aynı zamanda üretici olma şansı da tanır. Böylece, kendini farklı şekillerde ifade etmeyi başarabilen yeni nesiller yetişir.

Problem çözme yeteneğini geliştiriyor

Çocuklar kodlamayla uğraşırken, karışık bir problemi alıp küçük parçalara bölerek çalışıyor. Böylece bir yazılım mühendisinin düşünme yöntemlerini ve çözüm odaklı çalışma becerisini kendi hayatlarına uygularlar.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

BİLİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başkanlar gözaltında Üç belediyeye terör operasyonu

Mardin'in Savur, Derik ve Mazıdağı ilçelerinin HDP [...]

1 gün önce...

Terör operasyonunda 10 kişi gözaltına alındı

MARDİN'de terör örgütü PKK/YPG propagandası ile ya [...]

1 gün önce...

Rektör Özcoşar’dan Nusaybin MYO kararı

MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, , 2015 yılı [...]

1 gün önce...

Mardin’deki FETÖ soruşturmasında 7 kişi tutuklandı

Mardin merkezli 10 ilde düzenlenen FETÖ soruşturma [...]

1 gün önce...

Feci şekilde can verdi

Mardin'de bir kişi kendi evinin enkazı altında fec [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN