Öğrencilerden YGS'yi protesto yürüyüşü

Öğrencilerden YGS'yi protesto yürüyüşü
06 Nisan 2011 Çarşamba Saat 15:37 1

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrası gündeme gelen şifre iddiaları üzerine Nusaybin ilçesinde bir grup öğrenci protesto yürüyüşü düzenledi.

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrası gündeme gelen şifre iddiaları üzerine Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir grup öğrenci protesto yürüyüşü düzenledi. Öğrenciler,sınavların kalkması talebinde bulundu.

    Nusaybin Barış parkında bir araya gelen dershane öğrencileri, YGS'deki şifre iddialarını protesto etti. 'YGS İptal', 'cemaat elini eğitimden çek', 'AKP kıyağın bize geçmedi' ve 'susma sustukça sıra sana gelecek' sloganları atan öğrenciler daha sonra ders notlarını ateşe verdi.

    Parkta toplanan öğrenciler adına basın açıklaması metnini okuyan Agit Bayhan, şifre iddialarıyla ilgili Nusaybinli öğrencilerin de söyleyecekleri olduğunu bildirdi.
    Sınav uygulamasında görüldü ki haklarımız göz göre göre birileri tarafından adil olmayanu ygulamalarda her türlü haksızlığa yer verecek şekilde birilerince gasp edildiğini ileri süren Bayhan şöyle konuştu;

"YGS'nin şifresi eşittir eşitsizlik şifresi sloganıyla burada bütün yetkililere her alanda karşılaştığımız eşitsizliğe sınav eşitsizliğinin de eklendiğini ve bu eşitsizliğin de AKP iktidarı ve yandaşlarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Buradan ÖSYM başkanına söyleyeceğimiz, açıklamasının bizleri hiç tatmin etmediğidir. iktidar soruşturmanın sonucunu bile beklemeden kendi yandaşlarını haklamak için seferber olmuş durumdadır. SBS YGS ve KPSS sınavlarında ortaya çıkan kopya iddiaları gögesinde adaletsiz bir şekilde öğrencilerin fırsat eşitliğini ellerinden aldığını ve bu yüzden biz öğrenciler tüm sınavlara yönelik endişeli olduğumuzu belirtmek istiyoruz."

    Sınavların öğrencilerin bilgilerini ölçemediği gibi bu sınavlardaki kopya iddiları yerleştirimlerde ayrıştıcı sebebi olduğunu kaydeden Bayhan; "Öğrencilerin yetenekleri ve bilgilerinin artık sınavlarda değerlendirilmeyeceği ortadadır. Bu sınavların kaldırılması taleplerimizi dile getirmekteyiz." şeklinde konuşmasını bitirdi.

    Açıklamadan sonra parktan çıkan grup Dörtyol bölgesine yürümek istedi. Polisin buna izin vermemesi üzerine öğrenciler Sur - Fem Dershanelerinin olduğu Üçyola yürüdü. Dershane önünde bir süre slogan atan öğrenciler daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

KAYNAK: Arif Altunkaynak


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cezaevinden 2 defa firar eden hükümlü yakalandı

Kızıltepe'de 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulun [...]

1 gün önce...

Jandarma ikna etti, teslim oldu!

Mardin'de 2014 yılında terör örgütü PKK'ya katılan [...]

1 gün önce...

Umut Kervanı'ndan 105 muhtaç aileye yardım eli

Mardin Umut Kervanı yardım çalışmaları kapsamında [...]

1 gün önce...

Hayat Tamircisi Ekranlara Merhaba Diyor!

Mardin Derikli Hasan Kızıl, yepyeni bir projeyle e [...]

1 gün önce...

Hükümlü koğuşu spor salonuna çevrildi

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ve GAP Bölge Kalkın [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN