Oksidan Nedir? Ne İşe Yarar?

Oksidan Ne İçin Kullanılır? Oksidan Nasıl Uygulanır? Oksidan Saç Açma Nasıl Yapılır? Oksidan Kaç Volüm olmalı? Oksidan Numaraları...

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Oksidan Nedir?


Oksidan boya kutularının içerisinde bulunan beyaz renkli kremsi bir sıvıdır. Boyanın rengini saça nüfuz edebilmesi için boya kutusunun içerisnde bulunan oksidan krem formlarında yer alır ve tüp içerisindeki renk veren boyanın birbiri ile karıştırılması ile aktif hale getirilir.

Oksidan tüp içerisindeki boyayı aktif eden bir sıvıdır. Fakat oksidanın kullanımı öğrenmek çok önemlidir. Akdi halde saçlarda yıpranma söz konusu olabilir.

Oksidan Ne İşe Yarar?


Boyanın renk pigmentlerini aktifleştirmek ve saç rengini bir veya iki ton açmak için kullanılmaktadır. 10 volümlük bir oksidanın etki derecesi yüzde üç olmaktadır. Saç rengini açmak istemeyip yakın bir renkte kullanmak isteyen kişilerde 10'luk oksidanlar oldukça uygundur.

Oksidan İle Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılır?


Oksidan kullanarak saç açma işlemini uygulamak oldukça kolaydır. Oksidan ile saç açma işlemleri şu şekilde uygulanabilir:

  •  Saçların ucu diplere oranla daha hızlı açılır. Bu nedenle ilk olarak uçlardan başlamak gerekir.
  • Boyamaya ise ense kökünden devam edilmelidir.
  • Saçlar tutamlar haline ayrışmalı ve bu şekilde oksidan kullanılmalıdır.
  • Tüm saçlara oksidanın uygulanması sonrasında parmakların baş kısımları ile ufak hareketlerle masaj yapılabilir.
  • Oksidan saç üzerinden 30 dakikadan fazla tutulmaması çok önemlidir.
  • Arar ara bakılıp saç istenilen tona ulaştığı zaman bol su ile yıkanmalıdır.

Oksidan Kaç Volüm Olmalı?

10 Volüm %3 'lük, 20 Volüm. %6 'lık, 30 Volüm %9 'luk, 40 Volüm %12 'lik olmak üzere dört farkı değere sahiptir
10 Volüm %3 'lük Oksidan Krem en düşük değere sahip olan Oksidan Krem genelde kuaförler arasında cila diye tabir edilen saç renginin hiç bir şekilde açılmaması ama saç boyasının içindeki pigmentlerin saça transfer olabilmesi için gerekli oksijen değerine sahip bir oksidan kremdir.
20 Volüm. %6 'lık Oksidan Krem beyaz kapatmalarda ve 1 tona kadar açma işlemlerinde kullanılmaktadır. Eğer saçlarınızı ana saç renginden en fazla 1 ton açacaksanız veya koyulaştıracaksanız sizin için ideal seçim 20 Volüm. %6 'lık oksidan kremdir.
30 Volüm %9 'luk Oksidan Krem saç boyası ile saçını 2 ve 3 tona kadar açmak isteyen kişilerin tercihi 30 Volüm %9 'luk oksidan krem olmalıdır. Peki, nasıl hesaplayacaksınız. Saçlarını boya katalogunda eğer 5 numara açık kestane rengine sahipse ve siz saçlarınızı 8.1 koyu sarı küllü boyayacaksanız sizin için en uygun seçim 30 luk oksidan kremdir çünkü sizin saçınız ile yapmak istediğiniz saç rengi arasında toplam 3 ton fark vardır.
40 Volüm % 12 lik Oksidan Krem ile saç açma saçlarını 4 - 4,5 tona kadar açmak için ideal bi rseçimdir. 40 Volüm %12 'lik oksidan krem ekstra açık sarı tonlara ve ya açık renk yansımalara sahip tonlar için ideal bir seçim olacaktır.

Önemli: Oksidanı sakın 30 dakikadan fazla saçınızda tutmayın. Aksi takdirde kopmalar ya da ciddi yanmalar yaşayabilirsiniz.

Ara ara kontrol edip saçınızın istediğiniz tona ulaşıp ulaşmadığına bakın. İstediğiniz tona kadar açıldıysa oksidan saçınızdan arınana kadar bol su ile yıkayın. Suyun sıcak olmamasına özen göstermelisiniz.

Yıkamadan sonra kurutma makinası kullanmayın. Zaten yıpranmış olan saça daha çok zarar verebilir. Oksidanla saç açma aslında bu kadar.

Not: Oksidanı internet üzerinden ya da kuaförlerden temin edebilirsiniz.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle