Okul bodrumunu üretim merkezine çevirdiler

Okul bodrumunu üretim merkezine çevirdiler
25 Şubat 2020 Salı Saat 18:41 1

Derik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü öğrencileri, Tarım Uygulamaları kapsamında okulun bodrum katında istiridye mantarı üretiminine başladı.

Derik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü öğrencileri, Tarım Uygulamaları kapsamında okulun bodrum katında istiridye mantarı üretiminine başladı.

Tarım Bölümü öğretmeni Fulya Demir, tarafından öğrencilere verilen eğitimin ardından öğrenciler, okulun bodrum katında istiridye mantarı üretmeyi başardı.

Tadı güzel ve verimi ile oldukça ekonomik olan İstiridye Mantarı'nın Mardin'de ilk kez bir okulda üretildiğini kaydeden Öğretmen Fulya Demir, "Bu yıl deneme amaçlı olarak okulun bodrum katında torbalar içinde istiridye mantarı yetiştirmeye başladık. Bunu yaparak öğrencilerimizin üretim konusunda bilinçlenmelerine vesile olduk. Bir tarım bölgesi ve geniş tarımsal arazilere sahip olan Mardin Ovası'nın bereketli topraklarında tarımsal üretimin çeşitliliği anlamında da öğrencilerimizin bilinçlenmeleri ve becerilerini sergilemelerine vesile olduk" diye konuştu.

Okul müdürü Hacı Deniz ise, okulun vizyonunun çevreye tarım alanında örnek teşkil ettiğini belirterek, "Okulumuzda öğrencilerimizin tarım derslerinde çevre çiftçilerin de örnek alacakları çalışmalar yapılmakta. Bu nedenle bu yıl çevreye, tarımsal üretime örnek olması açısından okulumuzun bodrum katında istiridye mantarı yetiştirdik." dedi.

Derik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü öğrencileri, Yetiştirilen mantarların bir bölümünü Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer'e hediye etti.

Derikli öğrenci ve öğretmenleri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, "Söz konusu üretimde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, Bakanlığımız 2023 vizyonu kapsamında; okullarımızda beceri atölyeleri kurulması ve benzer çalışmalarla öğrencilerimizin yeteneklerini ve algılarını yüksek tutmalarını hedeflemektedir. Bu hedef bir diğer taraftan da öğrencilerin genel yeteneklerinin de öne çıkarılmasına da vesile olmuştur. Ben bu güzel ve örnek çalışmalarından dolayı öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum." diye konuştu.

Derik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım Öğretmeni Şeyda Güder de "Geçen sene sadece fikir olarak yoğunlaştığımız ve küçük çapta deneme amaçlı başlayarak ürettiğimiz istiridye mantarlarını bu sene büyütmenin, emek verip karşılık almanın en önemlisi üretmenin mutluluğunu ve gururunu yaşamaktayım.  Öğrencilerimize yaparak yaşayarak öğrenme fırsatı sunduk. Hamdullah Aksin hocam ve öğrencilerimizle birlikte inandık ve başardık.  Daha güzel işler yapabilmeyi umut edıyor bizden samimiyetini ve desteğini esirgemeyen, okul müdürümüz Hacı Deniz ve müdür yardımcısı Hasan Eroglu'yu, Serkan Durgut ve tüm hocalarıma öğrencilerime teşekkürlerimi sunuyorum."dedi.
YORUMLAR :::

  1. İsimsiz
    26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 14:28 CEVAPLA
    Sadece fulya demir değil şeyda ve hamdullah hocanın birlikte başarısıdır
    bu üretim . lütfen doğru haber yapınız

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Akla ziyan Covid-19 anonsu: Hükümet istiyor ki Kürt halkı ölsün!

Sokak aralarında Coronavirus tedbirlerini içeren b [...]

1 gün önce...

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

1 gün önce...

Korona Virüsünden ilk ölüm gerçekleşti

Türkiye'nin önde gelen bankalarından Yapı Kredi'ni [...]

1 gün önce...

Corona virüs sandılar epilepsi krizi çıktı

Mardin'de fenalaşarak yere yığılan bir kişiye coro [...]

1 gün önce...

Mardinli Profesörden salgın sonrası için önemli çağrı

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğreti [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN