Okul Yollarına Taş mı Dökelim, Gül mü?


Okul Yollarına Taş mı Dökelim, Gül mü?

14 Ağustos 2014 Perşembe Saat 14:36

Yol medeniyettir,

Medeniyetin kapılarını yollarla açabilirsiniz. 

Yol ihtiyaçtır,

Şehri güzel yollarla mamur edebilirsiniz.

Yol değerdir,

Önemli mekânların tirajlarını  yollarla yükseltebilirsiniz. 


    Öyle olmasaydı hükümet tüm Türkiye’yi baştan sona  doğru duble yollarla çevirir miydi? Milli gelirin önemli bir kısmını şehirlerin, ilçelerin, köylerin ve kasabaların yolları için harcar mıydı? Buna para ve zaman ayırır mıydı?

***

İnsanlara ve mekânlara rahat ulaşmanın imkânını; güzel güzergâhlara ve sorunsuz yollara borçlu olduğumuzu herkes bilir. Yolları kötü olan kent ve köyler, gözden ve gönüllerden daima uzak kalırlar ve fırsatları yakalama şansları diğerlerine göre çok daha cılız bir pozisyonda olur.

Nasıl ki kentleri ve mekânları sorunsuz ve güzel yollarla cazip hale getiriyorsak, buralara İnsanların kolayca ulaşma rahatlığını sağlıyorsak ve buraların katma değerlerini - gelişim ivmelerini güzel yollarla yükseltebiliyorsak; Genel de tüm okullarımızı, özel de ise yeni açılan okullarımızın tamamının ulaşımlarına, geliş - gidiş problemlerine ve yollarının bir an önce bitirilme aşamalarına daha fazla mesai harcamak zorunda olduğumuzu düşünüyorum.

Son iki yılda, şehrimizin tüm il ve ilçelerinde yoğun bir şekilde okullaşma ve derslik sayısının artırımı sağlanmış ve  bir önceki 10 yıla bedel bir çalışma yapıldığına şahit oluyoruz. Yine son iki yılda okul türlerindeki çeşitliliğin zenginliği, okul bünyelerinde açılan mesleki bölümlerin fazlalığı, imam hatip ve düz ortaokullarının şehrin her yerine dengeli bir şekilde dağılımın yapılması gözden kaçırılmaması gereken çalışmalar olduğu aşikârdır.

Yeni açılan okulların fiziki kapasitelerinin genişliği, donanım ve materyal eksikliklerinin giderilmesi konusunda gösterilen muazzam çaba ve bu çabalar sonucunda çıkan mükemmel eğitim binaları…

       Bunlara Ey vallah! Ve teşekkürler…

       Peki bu okul yollarının şekli  şemalı, aynı grafik istikametinde yol alıyor mu?

Mardin Anadolu Öğretmen Lisesi ve şuan sosyal bilimler lisesine dönüştürülen okulun yolu yedi yılda bitirildiğini hepimiz biliyoruz ve hala tam olarak ta nizami bir yola kavuşmadığını görüyorum.

Keza mükemmel bir fiziki kapasite ve donanımlı materyallere sahip  pansiyonlu Said Nursi İmam hatip lisesinin yolu, okulların açılmasına bir ay kala berbat  bir şemada, hatta yolu bile yok. Bu güzelim öğrenciler, bu güzelim okuldan bıkmazlar mı? Bu okulu  cazib hale nasıl dönüştüreceğiz ve  bu okula  tam kapasite ile eğitime katkı sunma fırsatını nasıl vereceğiz. Bu suallere cevap vermek zorundayız elbette!!!

Bir yıldır yeni binasında eğitime devam eden ilimizin gözde okulu olan Fen lisesinin yolu da aynı akamete ve vaziyettedir.

Okulların açılması ile farklı bir binada eğitime devam edecek olan Noter Cevdet Altun İlkokulunun yolu ve okul çevresinin keşmekeşliğini merak ediyorum…

Yine birçok ilçemizde yeni yapılan okulların yolları, öğrenciyi kendine çekecek; velileri rahatlatacak bir yapı da olmadığını; ulaşımın kolay sağlanamadığını; kışın çamur, yazın toz ve dumandan geçilmediğine şahit oluyoruz.

    ***

    Her şeyden önce yol vardı ve yol olurdu.

Ve eskiden medreseler yapılırken önce yol yapılırdı

Hamam, kervansaraylar ve mektepler en işlek yolda yapılır veya bunların yapıldığı güzergâhlara - yerlere en güzel yollar yapılırdı.

Şimdi söyleyin bakayım. Okul yollarına taş mı dökelim, gül mü? 

Yeni açılan okullarımızın bozuk olan yollarını, çevre düzenlemelerini, güzergâhlarını,  Mardin Valiliğin ve özellikle Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığının, Artuklu ilçe Belediyesi, Karayolları il müdürlüğü, Şehir içi Minibüsü kooperatif yetkilileri ile Emniyet Müdürlüğünün gündemine taşımalı, çözüm  yolları bulunmalı ve bu çözümler ivedilikle uygulanmalı...

Öğrenci ile öğretmenlerimizin yollarına gül dökelim, taş değil.

Vesselam Herkese…

Tekin Oruç


YORUMLAR :::

 1. ahmet bilgin
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 20:43 CEVAPLA
  Sizin gibi değerli bir eğitimcinin ilimizin eğitim sorunlarına dair yapmış olduğu bu tespitler takdire şayandır. Eğitim alanında ilimizde yapılan bu güzel çalışmaların elbette yol engeline takılmaması lazım vesselam...
 2. Halim duyan
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 19:10 CEVAPLA
  Tekin hoca çok güzel olmuş fen lisesi yolu yaklaşık bir yıl oldu hala aynı inşallah bu yazınız etkili olur.... Tekin hoca...
 3. Serhat Alan
  13 Ağustos 2014 Çarşamba Saat 14:58 CEVAPLA
  Yerinde bir yazı olmuş inşallah çocuklarımız toz topraktan kurtarılır

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

8 saat önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN