Organ Nakli Üzerine Hasbihal

Geçenlerde Diyarbakır Tıp Fakültesinden iki değerli hocamızla uzun süre hasbihal etme imkanı buldum.

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

İkisi de Mardin’in medari iftiharı,

Dicle Tıp Fakültesinde iki profesör. 

Biri kardiyolog diğeri ise nörolog.

Mardin Life TV’de yayınlanan sağlık programına katıldıktan sonra kendileri ile bir süre sohbet ettik.

Akademik alanda yaptıkları başarılı çalışmalar ve aldıkları ödüllerle adından söz ettiren Dicle Üniversitesi Kardiyoloji Hastanesi Öğretim Üyesi Faruk Ertaş ve Nöroloji Uzmanı olan Prof. Dr. Uğur Çevik hoca ile hem zamana yolculuk yaptık, hem de sağlık alanında konuştuk.

Kızıltepe Dikmen Mahallesi doğumlu olan ve bir dönem Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimlik görevini de başarıyla yürüten Prof.Dr. Faruk Ertaş, Kardioloji uzmanlığı döneminde Kızıltepe Devlet Hastanesi'ndeki görevinden kendi isteğiyle ayrılmış akademik hayata ve mesleği yaşamını bir arada sürdürmek üzere Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne geçiş yaparak çalışmalarını sürdürmüştü.

Başarılı çalışmaları ve bölgede ilk defa yapılan tedavilerle tanınan Doktor Faruk Ertaş, birçok kalp rahatsızlıklarını bölgede batı dünyası ile aynı anda ilk defa uyguladığı başarılı yöntem ve operasyonlar ile hastalarına şifa kaynağı oluyor.

Hayat felsefesinin merkezine insana değer ve hizmeti koyan Ertaş, bizlere kalpın çalışma mekanizması hakkında da bilgiler verdi.

Yanımızda hazır nörolog hocamız Uğur Çevik de olunca kalp mi beyin mi sorusunu da soramadan edemedik?

Uğur Çevik hoca sohbet arasında her ne kadar kalbimizin bir bombadan ibaret olduğunu ve bedenimizin en hayati organının beyin olduğunu söylese de Faruk Hoca’dan kalbimizle ilgili aldığımız bilgiler kalp atışlarımızı hızlandırmaya yetmişti.  

Kalbin kendisine özgü uyarı yaratan ve ileten, kan ve sinirlerden oluşan bir çalışma sistemi olduğu sürekli kasılıp gevşeyerek çalışır ve ortalama olarak dakikada 70, günde 104 bin ve yılda ise 38 milyon kez kasılarak, günde 9 bin litre kanı, tüm doku ve organlara, dakikada 60-80 vuruş arasında değişen bir hızla içindeki kanı vücuda pompaladığını ve kendine özgür bir çalışma sistemi varmış.

Mesela kalbin kendisi damarları tıkanan bölümü kendisi korumaya alarak bir nevi uyku haline geçiyor. O damarlar tedavi ettirilip eski haline getirilene kadar o bölge koruma altında kalıyor. 

Söz arasında Uğur hocanın sohbeti bilinçli bir şekilde organ bağışına getirmesi ve yanımızda Din-Bir-Sen Genel Başkan yardımcısı M. Şirin hocanın da olması ile sohbetimiz daha da derinleşti.

Organ bağışının önemine dikkat çeken Uğur hoca organ bağışının insanların hayatlarını kurtardığını, organ bağışında kullanılabilecek sağlıklı organların toprağa gömülmesinin de büyük bir israf olduğunu dikkat çekti. 

Türkiye'de organ nakli sayısının artırılmasının, gerek tıbbi ve gerekse ekonomik yönden bir zorunluluk olduğunu ifade eden Uğur, böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren bir hastanın yıllık tedavi giderinin nakil hastalarının tedavi giderinden daha fazla olduğunu ifade ederek

“Son dönemlerde böbrek hastalığı ile beraber tedavi giderleri milyon lirayı buluyor. Bunlara karaciğer, kalp ve akciğer yetmezliği olan hastaların tedavi giderleri de eklendiğinde bu rakam daha da katlanıyor. Dolayısıyla organ nakli bir tedavi seçeneği olarak hem tıbben hem de ekonomik olarak değerlidir. Organ nakli ile hastalar normal yaşama dönerken devletimizin karşılamak durumunda olduğu tedavi giderleri de yüzde 70’e varan oranda azalacaktır" ifadelerini kullandı.

Dini literatürde bir insana can verenin tüm insanlığa can vermiş gibi olduğunu hatırlatan Uğur hoca, dini otoritelerden de bu alanda çalışma yapmalarını istedi. 

Bölgemizdeki seydaların vatandaşı organ bağışı konusunda ikna etmelerinin önemli olduğunu bunun için de din adamlarına büyük görev düştüğünü söyledi.

Uğur hoca organ nakli konusunda önemli adımlar atılsa da organ bekleyen hastaların umut ışığına kavuşması için halen kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu işaret etti. 

Sohbetin sonunda organ nakli konusunda İl Sağlık Müdürlüğünün de il genelindeki başarılı çalışmalarını Dr. Saffet Yavuz hoca nezdinde takdir ederek Mardin’e açılacak Tıp Fakültesi konusunda istişare etmek üzere Üniversite rektörü İbrahim Özcoşar hocayı ziyaret ettik.

Mardin Life Yayın Grubu olarak Mardin'in yetiştirdiği başarılı Kardiyoloji Uzmanı olan Prof. Dr.Faruk Ertaş ve Nöroloji Uzmanı olan Prof. Dr. Uğur Çevik’i tebrik eder başarılarının devamını diliyoruz.

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle