Oruç Kalesinde Korunma

Abdurrahim Akdağ


[email protected]
A_Akdag47

Oruç Kalesinde Korunma

28 Haziran 2014 Cumartesi Saat 23:17

Manevi iklimin ayları olan Recep, Şaban derken Ramazana  ulaştık. Rahmet ve Mağfiret  kapılarının ardına  kadar açıldığı günlere ulaştıran Allah’a hamd olsun.

 Menfaatin, çıkar ilişkilerinin, bencilliğin, vurdumduymazlığın kararttığı kalplerin cilalanması, temizlenmesi için büyük bir fırsatı yakalamış bulunmaktayız. Dünya hengamesine kendimizi kaptırmamıza dur demek için nefsimiz aç kalacak.. Dilimiz kötü söz söylemekten sakınacak, kulaklarımız kötü sözlere kapalı olacak, gözlerimiz harama bakmaktan kaçınacak. Oruç hayatımıza girecek. Bir arınma bir yenilenme ve kendine gelme dönemini idrak etmiş olacağız. On bir aydır monotonlaşan, durağanlaşan bünyemiz irkilecek, sahura kalkarak farklı bir zaman dilimini hissedecek, sıradanlaşan alışkanlıkların yerine yeni disiplinler günlük programımıza dahil olmuş olacak. Maddi boyutundan çok manevi boyutun egemenliği benliğimizde hissedeceğiz. İsteklerimize dur demeyi, sabretmeyi bir daha yaşayacağız.

 Arınan ruh ve bedenin paylaşma duygusu tezahhur edecek, muhtaç olanlar hatırlanacak, iftar sofraları ile kardeşlik duyguları doruğa çıkacaktır. Bize sayısız nimetler bahşeden Rabbi zülcelali hamd ile tespih ederken aç ve açıkta olanları hatırlayacağız. Hatırlayacağımız o kadar çok yer var ki; Filistin, Bosna, Sudan, Afganistan, Irak, Nijer, Nijerya, Etiyopya, Çeçenya, Açe, Somali…   İftar açacak bir sıcak çorbası olmayan, sahur ve iftar ezanına top seslerinin karıştığı o kadar yer…  Acaba bütün insanlar oruç tutsaydı bu kadar zülüm, sömürü olur muydu? Açlıktan bebeler ölür müydü? Tecavüz ve katliamlar yaşanır mıydı? Dünyada sömürdüğü ülkelerin zenginlikleriyle zengin olanların orucun felsefesi ile ne alakaları olabilir ki? Merkeze midelerini koyanların hedefi daha çok sömürmektir. Oların kitabında acıma, paylaşma yoktur. Zira gelecekte ilahi rahmetten taraf umutları da yoktur. Gelecek onlar için karanlık ve yok oluştur.

 Umut edenler, gelecekten beklentisi olanlar ve hayatı ahiretten soyutlanmamış olarak ele alanlar geçici arzularını sınırlandırabilirler. Ramazan ayına ulaşıp manevi atmosferini solumamak büyük bir kayıp olur. Özümüzü idrak etmek için okunacak mukabeleler, birlikte açılan iftarlar, teravihler, infaklar ve paylaşmaların güzelliğini kaçırmamalıyız. Doğrusunu söylemek gerekirse her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazanı heyecanla karşılıyorum. Tatlı bir telaş ve heyecan. Saygı ve hürmet duyulan karşılama.

            Meleklerin Allah’ın izni ile indiği şafağa kadar esenliğin her tarafı kapladığı bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi bu aydadır. Meleklerle aynı ortamı paylaşabileceğimizi unutmamalıyız. Düşünülmesi bile insana tatlı bir heyecan veriyor.  Böyle bir avantajı değerlendirmemek akıl karı değildir. Allah’u taala ne kadar  büyüktür ki kullarına muhteşem bir ikramda bulunmuştur. Kur’an ve rahmet ayında bu ikramı hakkedecek bir çabamızın olması gerekir. İman, salih amel, hak ve sabrı tavsiyede yardımlaşmanın ve dayanışmanın iklimini dolu dolu yaşamak mümkündür.

 Korunmaya, sakınmaya, dayanışmaya ve özümüze dönüşe başlangıç olması dileğiyle Ramazanınızı tebrik ediyorum.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Teknolojik ve Sosyal Değişim Sonucu; Karakter Aşınması 30 Kasım 2019 Cumartesi Saat 21:37
2. Girdi, Sermaye, Kaynak 06 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 18:15
3. Endüstri 4.0 31 Mayıs 2019 Cuma Saat 10:57
4. Pozitif Yönetim (1) 23 Mart 2019 Cumartesi Saat 15:11
5. Manüfaktürün Kapitalist Niteliği’nin Analizi 09 Mart 2019 Cumartesi Saat 16:56
6. Rol Yetkilendirme 24 Ocak 2019 Perşembe Saat 17:48
7. Döviz Kuru, Dolar, Ambargo!... 13 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 13:05
8. Acı Gerçek 23 Kasım 2016 Çarşamba Saat 21:55
9. Fil ve Ebabil 26 Temmuz 2016 Salı Saat 17:57
10. Misyoner Bakış 27 Kasım 2015 Cuma Saat 22:53

YORUMLANANLAR :::

Mardin’den Corona virüsten dolayı 2 kişi hayatını kaybetti

Mardin’den Corona virüsten dolayı 2 kişi hayatını [...]

15 saat önce...

Mardin'de, Korona'dan ilk ölüm gerçekleşti

Mardin Tabipler Odası Başkanı Covid-19'dan pozitif [...]

1 gün önce...

Mardin Emniyeti korona virüs önlemleri için seferber oldu

Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya öncülüğün [...]

1 gün önce...

Tatlıdede'den sonra Büyük Mardin Oteli de kapılarını ücretsiz olarak açıyor

İşletmecisi Özgür Azad Güngör olan Tatlıdede Konağ [...]

1 gün önce...

Cenaze namazı salgın önlemleri altında kılındı

66 yaşında kanser nedeniyle hayatını kaybeden bir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN