Öter: "Sivil toplum olarak belediyelerin takipçisi olacağız"

Öter:
08 Nisan 2019 Pazartesi Saat 09:34 2

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, sivil toplum kuruluşları olarak belediyelerin takipçisi olacaklarını söyledi.

Mardin TkMM Nisan ayı toplantısını Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası toplantı salonunda gerçekleştirdi.


Her ayın ilk hafta sonunda düzenlenen Türkiye Küçük Millet Meclisi toplantılarının Mardin TkMM toplantısı Avukat Azat Abdan Moderatörlüğünde gerçekleştirildi. TkMM Mardin koordinatörü İdris Demir’in açış konuşmasını yaptığı Nisan ayı oturumunda genel konu olarak seçimler işlenirken, yerel konuda ise İntihar konusu ele alındı.


STK ve meslek odaları ile Parti temsilcileri, Avukat ve davetlinin katıldığı toplantıda ilk konuşmayı yapan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, Seçilen belediyelerin ekonomik ve istihdama yönelik ön ayak olmaları gerektiğini belirttiği konuşmasında, “Demokratik sistemlerde yerelde seçildikleri yerlerde oranın ekonomisinin gelişmesi, istihdamın sağlanması noktasında üretimle ilgili önemli tesisleri kuruyorlar. İşletmeler kuruyorlar buna ön ayak oluyorlar insanları bir araya getiriyorlar.  Sadece kentsel belediyecilik dışında sosyal ve ekonomik adına önemli projelere imza atıyorlar. Nitekim bu Avrupa’da öyledir. Avrupa’nın kalkınmanın temelinde sivil toplum yerel yönetimler vardır. Ama maalesef biz belediye başkanlarında sadece su kanalizasyon yol bekliyoruz. Oda bizim Mardin’de son derece yetersizdir. Bu son 20 yıla yakındır bu göz önündedir. Biz bu konuda sınıfta kalmışız.” İfadelerini kullanarak seçimi kazanan adayları kutlayan Öter, “Sivil toplum olarak onların takipçisi olacağız. Mardin’in de Kızıltepe’nin de ve ilçelerinin de takipçisi olacağız. Biz burada yaşıyoruz. Onlar hizmet ürettikçe biz onlara destek olacağız.” dedi.


İntihar vakalarına değinen Öter, Bunun çok nedeninin olduğunu ve en büyük nedenin maneviyattan uzaklaşmak olduğunu belirtti. Kızıltepe’de yaşanan son intihar vakalarının bahis gibi konuların sebep olduğunu kaydederek bu tür sebeplerin ortadan kalkması için intihar vakalarının önlenmesi için gerek devlet olsun gerek başka kurumlar olsun her zaman destek olacaklarını söyledi.


Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin ise hizmetkarlığa talip olanların halk tarafından seçildikten sonra hizmetkarlıklarını yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.


Kızıltepe’de yaşanan intihar vakalarının çok üzücü olduğunu ifade eden Başkan Şahin şunları söyledi: “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor ve diğer konularda da gayri yasal olan işletmelerin de gerekli kontrollerin de sağlıklı yapılması lazım. Bizler de aileler olarak çocuklarımıza komşularımızın çocuklarına sahip çıkmalıyız.”


Ekonomik konulara da değinen Başkan Şahin, seçimlerin bittiğini Türkiye’nin ekonomiye endekslenmesi lazım. En büyük sıkıntımız ekonomidir. Ne yapmamız gerekiyor. İstihdamın sağlanması ve ailelerin geçimini sağlaması gerekiyor. Birde her toplantıda dile getiriyorum Özellikle GAP sulama kanallarının bir an önce buraya ulaşmasıdır.”


Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zeynettin Ayav da yerel yönetimlerin çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Südürülebilir bir yaşam anlayışında yerel yönetimlerin gerçekten de olmasa olmaz koşulu demokratik ve çoğulculuğa bir sisteme dayalı meslek odaları bünyesine alan sivil toplum örgütleri bünyesine alan halkla diyalog içerisinde olan halka yakın olan bir yönetim anlayışı ile hareket edilmesi gerekmektedir. Bizim de en büyük temennimiz bundan sonra ki süreçte çoğulculuğa dayalı halkın öncelikli sorunlarına dayalı ticaret olsun yaşamın bütün alanlarında saydığımız kurumlarla istişare içerisinde hareket edilmesinden yanayız. İnşallah öyle bir çalışma yapılır.”


Ekonomik sebeplerden dolayı intihar olaylarının yaşandığını ifade eden Ayav, Çocuklara zengin olmayı değil ahlaklı olmayı öğretilmesi gerektiğini söyledi.


Mardin Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Derneği Başkanı Adnan Yalçın da yerel seçimlerde halka hizmet edecek kişilerinin seçilmesi halinde sorunların tamamen çözüleceğini söyledi.


Mıhelmiler Derneği Başkan Yardımcısı Şehmus Akdoğan’da “İnsanlığı tek frenletebilen şey din anlayışıdır. Dinimize sarıldıkça kardeş gibi yaşadığımıza şahit olduk. “ dedi.


 
YORUMLAR :::

  1. Ömer
    08 Nisan 2019 Pazartesi Saat 23:50 CEVAPLA
    Kendi işinizden çıkarınızdan başka takipçisi olacağınız birşey yok
  2. Varamdaş
    08 Nisan 2019 Pazartesi Saat 17:37 CEVAPLA
    Seçimden önce neden belediyenin takipçisi değildi de HDP kazandı diye belediyelerin takipçisi olacakmış .boyle iki yüzlü insanlar varken halimiz böyle olur .bunuda yayınlayın ki millet neyin ne olduğunu farkına varsın artık

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Multidisipliner Kovid-19 Sürecine Sıradışı bir Yaklaşım

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakül [...]

1 gün önce...

Nur Mahallesi sakinleri doğal gaz istiyor

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesi [...]

20 saat önce...

Tilkiye protez bacak yaptı

Mardinli Hasan Kızıl, araba kaputuna giren bir ked [...]

22 saat önce...

Mardin Umut Kervanı Engellileri Unutmadı

İnsani çalışmalar yürüten Mardin Umut Kervanı, 3 A [...]

1 gün önce...

Mardinli çiftçilere mercimek tohumu yardımı yapıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Mardinli çiftçilere 3 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar