Otomobilleri Kürtçe Tanıtıyor! Kürtçe Araba ve araç parça isimleri

Mardin’de Kürtçe öğretmenliği yapan Mehmet Emin Cırık, sosyal medyada açtığı kanalında otomobilleri Kürtçe tanıtıyor.

KURDÎ YAŞAM VİDEOLAR
PAYLAŞ:

Cırık, 2015’ten bu yana Milli Eğitime Bağlı farklı okullarda Kürtçe Öğretmenliği Görevini yürütüyor.

Şuanda Artuku ilçesindeki Bağlıca köyünde görev yapan Cırık, 2 ay önce hobi olarak bir sosyal medya kanalı açtı. Cırık, Kürtçe dilinde otomobillerin tanıtım videolarını çekip kanalında yayınlıyor.

Her hafta, farklı bir otomobilin tanıtımını yapıyor.

Cırık, bu işi hobi olarak yapmanın dışında amacının Bu alanda bir video arşivi ve Kürtçe dilinde literatür oluşturmak olduğunu söyledi.

“HERKESTEN OLUMLU MESAJLAR ALIYORUM”

2 ay önce kendime sosyal medyada ‘Otomobila Mın’ isimli bir kanal açtığını anımsatan Cırık, şöyle konuştu:

“Otomobilleri Kürtçe tanıtıyorum. Özelliklerini, otomobil modellerini, marka fark etmeksizin hepsini tanıtıyorum. Büyük bir ilgi var ve buda beni mutlu etti. Yani binlerce kişi şuanda kanalı takip ediyor ve izliyor. Toplum tarafından, akrabalar tarafından yani herkesten olumlu mesajlar alıyorum.”

“ÇEKİMLERE AMATÖR BİR ŞEKİLDE BAŞLADIK”

Video çekimlerine amatör bir şekilde başladığını beliren Cırık, “İlk başta yeğenim çekimleri yapıyordu, sonra arkadaşım çekmek istedi, son videolarımı o çekiyor telefonlar. Tabi gönlümüz isterdi ki daha profesyonel bir çekim yapmak, ama imkanlar kısıtlı. Şuan arkadaşım telefonla çekiyor, o montajlıyor be sunuyorum. Çekimler öncesi araştırıyorum, bütün dillerden araştırma yapıp izliyorum. Daha sonra Kürtçe diline çevirip sunuyorum.”

“AMACIM VİDEO ARŞİVİ VE KÜRTÇE DİLİNDE LİTERATÜR OLUŞTURMAK”

Cırık, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Araştırmalarıma göre Kürtçe alanında böyle bir uygulama daha önce hiç yapılmamış. Amacım bu işi hem hobi olarak yapmak hem de bir video arşivi oluşturmak. Tabi en önemli amacım da Kürtçe dilinde literatür oluşturmak.”

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle