Öyle Bir Bayram Düşlüyorum İşte…

Osman Yıldız


[email protected]

Öyle Bir Bayram Düşlüyorum İşte…

03 Eylül 2017 Pazar Saat 23:33

                 Öyle Bir Bayram Düşlüyorum İşte…

             Umut, uyanık insanın  rüyasıdır.Zor zamanlarda  bireyleri  çalışmaya iten pozitif güç, inancı muhafaza etmeyi  sağlayan, varlığı(insanı) bilgili ve bilinçli  duruma getirme sürecidir.Düş ve hayal ise, umut’un bir diğer benzer versiyonudur.Umut,hayal ve düş olmadan insanın yaşama durumu zor olur.”Umutsuz yaşanmaz” “Hayaller gerçeği bulma yoludur” vb. sözler bunlara yönelik  ışıktır. Yazacağım yazıyı “Bayrama dair” düşlediklerime ayırmak istedim.İçinde bazı alıntılar olan bu yazıyı beğenmenizi ve yararlı olmasını temenni ediyorum.

           Dünyada insanlığın yaşadığı bütün zorluklara ve acılara rağmen, İslam dünyası ve Ülkemizde bir Kurban Bayramı’nı daha idrak etmenin heyecanını yaşıyoruz.Hayırlara vesile olsun.Kulun mabuduna yaklaşmasını  sağlayan, ibadet anlamına  gelen “Kurban”ın pek çok  din de mevcut olduğu bilinmektedir.Sosyal  yardımlaşma  ve dayanışmanın  en  önemli  örneği  olan  Kurban, asırlardır  nice  açların doymasına,  nice  çocukların  yüzlerinin gülmesine  vesile  olmuştur.Geniş içeriğine girmeden..

Tam da şu noktada;

          Hz. Ali’nin şu sözünün mahiyetine bir bakalım .”Her şeyi boğazına atan zengin, fakir hükmündedir.

         Erzurumlu İbrahim Hakkı ise “Yardım et ki, yardım olunasın. Kötülük edene iyilik et ki, ona sahip olasın.Kendine razı olduğun sözü insanlara söyle” diyor. Evet incelik ve yapılması gereken bu değil mi?

          İmkanların ve maddi olanakların az olduğu lakin, samimiyetin, sadakatin ve huzurun çok olduğu geçmişi özlem duyarak arıyoruz. Geçmiş bayramlara, bayramlarda yaşananlara, birlik beraberliğe iç çekerek hasret duyuyoruz.Değişen nedir? Bayramlar mı? Tabi ki Hayır.Bayramlar değişmez, dünya değişmez.Tek değişen insanoğlu ve algısıdır.Dolayısıyla yine bu insanoğlu eski güzelliğe dönme yönünde değişebilir.Sadece samimiyeti,sadakati ve birlik beraberliği sağlasın.Eskilerde yaşanan tüm güzellikler az ilerde olduğunu görecektir, diyerek…Düşlerimi anlatmaya geçiyorum..

          Öyle bir bayram düşlüyorum, sevinç, neşe, sevgi ve ümit dolu günleri  yeniden yaşatacak.Yani  sevinçleri dudaklarda yarım kalan bir tebessüme düşmediği,  mutluluğun  buruk  kalmadığı,  sevginin  nefrete dönüşmediği  ve  umutların  yitirilmediği  bir  gün  olmasını düşlüyorum  bu  bayramın.Bütün bir  İslam  ümmetinin  yek vücut  olduğu,  aynı  hisleri   taşıdığı,  kardeşliğin  bayraklaştırıldığı,  Allah’u Teala’nın  rahmet  saçan gölgesi  altında  huzura  erildiği bir  bayram  düşlüyorum.

Ne yapayım öyle bir  bayram düşlüyorum işte…

          Ta Asr-ı Saadet’ten kopup  gelmiş, Peygamberimiz Hz.Muhammed (sav)in kokusunu, Hz.Ebubekir’in sadakatini, Hz. Ömer’in adaletini, Hz.Osman’ın hilmini, Hz. Ali’nin kahramalığını  ve diğer sahabelerin itaat  ve  teslimiyetini yüklenip de gelmiş olsun.

           Öyle bir  bayram düşlüyorum, çocukların çocukluğunu olanca  güzelliğiyle  yaşadığı, acıları  değil  sevgiyi yaşayan, günaha  düşmekten imtina  eden, hürmetkar yaşamayı benimseyen, saygıda kusur etmeyen, geleceğe  umut ve azimle bakan, Atalarının samimiyet ve sadakatini yaşayan,acılardan uzak,  masum  yüzlerinde mutluluklar açan, “ Anne babam ne zaman gelecek?” soruların altında eziklikten kurtuluş vesilesi olsun..Bu bayram hasreti bitirecek, özlemleri  unutturacak, ayrılıkları  sona erdirecek, firak  acılarını  vuslat  seviyesince yerle bir  ederek gelsin inşallah.

Ne yapayım öyle bir bayram  düşlüyorum işte..

          Kurban Bayramı boyunca Namaz  Tekbirlerinin, küfür ordularının  darmadağın olduğu  bir  günün sabahında(anında) alındığı bir  bayram düşlüyorum.Zulüm tiranlarının   bir  bir  devrildiği,  biçarelerin  cılız bedenleri  üzerine inşa  edilen dünyevi  geleceğin  yerle bir  olduğu, zalimlerin  döktükleri  mazlum  kanlarında  boğulduğu  bir  bayram  düşlüyorum.Kafirlerin bütün oyun,  hile  ve desiseleri boşa  çıkmış, Allah’ın nuru tüm kainatı aydınlatmış olsun. Adalet terazisinin,  zengin ile  fakiri,  yöneten ile  yönetileni  ayırt etmeden tarttığı, insanların  geleceğe umutla bakmalarını  sağlayan,bütün ilişkilerinde  güzel  söz ve  selamdan  başka kelam ve lakırdı işitmedikleri,  mesud  ve  bahtiyar  yaşadıkları günler  gibi düşlüyorum bu bayramı..

Ne yapayım öyle  bir  bayram düşlüyorum işte..

           Keder ve  sıkıntılar  bir  daha yaşanmamak  üzere  bitmiş  birer  anı  olarak yazılsın mazi  defterimize. İslam Coğrafyası’nda  tek bir hüküm (Allah’ın emrettiği şekilde) sürmüş,  bu  coğrafyada  zulme  sebep  olan  kafirlerin burunları  yere  sürülmüş  olarak,  yenilginin  utancını  iliklerinde  yaşayarak  ve  bir  daha  gelmemek üzere  yüz  geri  kaçıp  gittiklerini  gösteren  bir  bayram  düşlüyorum.Tutsaklık zincirlerinin parçalandığı, İslam’ın uygun gördüğü şekliyle hürriyetlerin yaşandığı, gözyaşlarının  dindiği, zulmün  yok olduğu, adaletin buram buram uygulandığı,annelerin evlat hasretlerinin bittiği, çocukların babalarına, bacıların eşlerine kavuştuğu, ayrılıkların  bittiği, kardeşliğin layıkıyla tesis edildiği, tasa  ve  endişenin ortadan  kalktığı “Yağmur  dualarına çıkılan kalabalıklar gibi” ziyaretlerin  kalabalık  bir şekilde  bolca yapıldığı, kelimelerin aciz kaldığı  bütün “güzel  ve  doğru” istek  ve arzuların  gerçekleştiği, güzellik  adına   ne  varsa  yaşandığı  bir  bayram  düşlüyorum.Bunlardan çok daha fazlasını düşlüyorum, yazı uzun olur diye kısa tutuyorum.

Ne yapayım öyle  bir  bayram  düşlüyorum işte…

            Ve ben biliyorum ki, bütün bu düşlediklerim, “KÜN” emrinin sahibi Yüce Allah cc.’ın kudret  ve azametine  hiç de  zor değildir.Düşlemek  benden  vermek ise Allah’tandır. O değil mi ki?  Dualara icabet  eden.?  O  değil mi ki“…Bana  dua  ettiği zaman dua  edenin  duasına cevap  veririm..” (Bakara-186) diyen.  O değil mi ki ? “Bana  dua  edin,  size  icabet edeyim..”(MÜ’min-60) diyen. O  değil mi ki ?  “De ki, sizin  dualarınız olmasaydı, Rabbim  size  değer  verir miydi? (Furkan-77)  diyen. Öyleyse…

SONUÇ: Düşlerimi  dua  niyetine  sunduğum  ve  içten  gelen duygularla “AMİN” diyerek..

 “Ey Allah’ım ! “Bu  Kurban Bayramı  vesilesiyle  dualarımızı kabul eyle, bizleri  rızana  ve  sevdiğin kullarına yakın olanlardan eyle” Amin..İyi Bayramlar.Kalın sağlıcakla..

 

 

 

 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Siyasette 'Son bir Saat' Çok Önemlidir 30 Mart 2019 Cumartesi Saat 17:16
2. Patriot mu İstersin? S 400 mü? (Kapitalist Sistemde Ahlak) 22 Ocak 2019 Salı Saat 09:24
3. Sahi ”İnsanlık Ne ara Böyle Değişti? ” 01 Ocak 2019 Salı Saat 22:22
4. Mart Seçimlerinde Şer mi? Zillet mi Kazanır? 28 Kasım 2018 Çarşamba Saat 13:51
5. Eşsiz Sermayemizi (Ömür) Nasıl Tükettik 02 Ocak 2018 Salı Saat 13:45
6. Savaş Meydanlarında Maneviyat 27 Ağustos 2017 Pazar Saat 16:49
7. Mardin Projeleri (Beklenti-Sıkıntı ve Talepler) 07 Ağustos 2017 Pazartesi Saat 15:12
8. 15 Temmuz’u Bilerek Yaşamak Önemlidir 15 Temmuz 2017 Cumartesi Saat 04:23
9. Kadir Gecesi'nde İnen Kur'an-ı Kerim Bizleride Değiştirmeli 21 Haziran 2017 Çarşamba Saat 23:29
10. Ak Parti’de Hangi Teşkilatlar Gider-Hangileri Kalır? 17 Haziran 2017 Cumartesi Saat 05:50

YORUMLANANLAR :::

Meclis toplantısı devam ediyor

Mardin Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi, ağustos a [...]

1 gün önce...

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Eczacılardan Eczacıya şiddet açıklaması

Mardin’de bir süre önce bir eczacının darp edilmes [...]

1 gün önce...

PKK operasyonu: 11 gözaltı

Mardin’de düzenlenen PKK operasyonunda 11 kişi göz [...]

1 gün önce...

Sınırda çıkan yangın paniğe neden oldu

Suriye’nin Kamışlı ilçesi ile Mardin’in Nusaybin i [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7