Öyle bir vali düşünün ki

Kadir Üründü


kadirurundu@hotmail.com

Öyle bir vali düşünün ki

10 Ocak 2014 Cuma Saat 23:50

        10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlamasıyla ilgili mesajları almaya başladık. Herkese gösterdiği nezaketten dolayı teşekkür ediyorum ancak bugün aynı zamanda 'İdareciler Günü' olarak da geçiyor. İdareciler Günü demişken Mardin Valisi Sayın Dr. Ahmet Cengiz’in bizlere gönderdiği kutlama mesajında; gazetecilerin, gazetecilik görevlerini ifa ederken aslında bir kamu hizmeti sunduklarını vurguluyor.

                Sayın valimiz çok haklı. Zira gazetecilerin harcadıkları mesai göz önünde bulundurulduğunda kamunun sağlığı ne kadar kaliteli ise aynı kaliteyi bizatihi kendi ruhsal ve yaşamsal renklerinde hissediyorlar.  Olumsuz haberlere nazaran yapılan olumlu haberlerin kabul görmediğini her ne kadar biliyorsak da bizler haberin reytingi ve yarattığı etkiden ziyade toplumumuzun huzur ve refahını daha fazla dikkate alan bir anlayışa sahibiz. En azından şahsım adına bunun böyle olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

                Sorumluluk alanı oldukça geniş olan böyle bir mesleği yapıyor olmak ve aynı zamanda mesai ortaklığı yaptığımız idarecilerle aynı günü paylaşmak güzel bir duygu.  Zira güzelliklerden söz etmişken geldiği günden beri güzel haberleri servis etmemiz için bize doğal mesaisinde yeterince malzeme veren sayın valimize yeri gelmişken teşekkür etmek istiyorum.

 

                Sayın valimizden sözü açmışken geçen akşam bir sonraki günün gazete manşeti üzerine fikir teatisinde bulunurken oldukça zorlandığımızı belirtmeliyim. Gerçi son zamanlarda bu gibi zorlukları sıkça yaşamaya başladık.  Konu sayın valimizin Midyat ziyareti sırasında 19 yıl aradan sonra altı ay içerisinde aynı beldeye gerçekleştirdiği ikinci ziyaretin haber başlığıyla ilgili idi.

                “Vali Köylülerle”, Vali yine köy yollarında”, “Halkın valisi yine halkın arasında” gibi haberbaşlığı seçmeye çalışırken beraberimizdeki arkadaşların da ortak kanısıyla kısa ve öz bir ifadeyle “Halkın Valisi” diye geçiştirdik. Geçiştirdik geçiştirmesine fakat bugünün de yarını var demekten kendimizi alamadık. Öyle ya başlıkları ekonomik kullanmak gerekiyor. Sayın Valimizin hızlı ve bir o kadar güzel olan bu çalışmalarını yansıtmaya çalıştığımız haberlerimize başlık bulma konusunda zorlanıyoruz ve sanırım ki zorlanmaya devam edeceğiz.

                Öyle ya;

                Bir vali düşünün ki; her gün halkın arasında olsun,

                Öyle bir vali düşünün ki; göreve başlar başlamaz sıraladığı üç kırmızı çizgisini tamamen halkın alacağı kamu hizmeti kalitesine göre çizsin.

                Ve yine öyle bir vali düşünün ki; hiçbir vatandaşın arasına ayrım koymadan her kesin ve her kesimin yanında ve yakınında olsun.

                Bazı okuyucularım garipseyebilir! İdareciler ile ilgili olarak kolay kolay olumlu yazan bir yazar değilim ya da en azından konu idareci olunca temkinli davranırım. Bin düşünür bir yazarım. Ama göreve başlamasından bu güne kadar geçen 7 aylık süre zarfında sayın valimizin ortaya koyduğu olumlu çalışmaların tetiklediği kalemim, inanıyorum ki bundan sonra yapılacak çalışmalara da tanıklık edecektir!..

                Okuyucularım hatırlayacaktır. Daha önceki yazılarımda Mardin’in ‘Mardin’ il merkezinden ibaret olmadığına dikkat çekmiş ve dönemin icra makamlarını ilçelerin ziyaret edilip halkın arasında olunması gerektiği konusunda dikkatlerini çekmeye çalışmıştım. Dönemin valisi, yazdıklarımdan sonra birkaç ilçemizi ziyaret etmişti ama yine de makamın sıcaklığı ve ihtişamı geçen sürede ağır basmış ve yapılan ziyaretler de şekilden öteye gidememişti.

                Gazetecilikte 18 yılımı geride bıraktım. Bu süre içerisinde kitapları dolduracak yoğunlukta makalelerimiz, köşe yazılarımız oldu. Ve bu yazılarımızın birçoğu da halkın refah seviyesini yükseltecek görüş ve önerileri sıralayan içeriklerle doludur. “Gidin Kaymakam Görün”, “Gidin kaymakam görmeyin”, “Bir sıcak el” başlıklı yazılar, bunların bir kaçının başlığı olarak hatırladıklarımdır. Arşivden erişilebilir. Ancak şu bir gerçek ki, iyi ya da kötü yönde kamuyu ilgilendiren idari anlayışı yorumladığımız yazıların hiç birinde şahısları ya da makamları hedef almadık. Bizim tek hedefimiz halkı ilgilendiren icraatların içeriği oldu. Ve göreve başlamasından itibaren geçen 7 aylık süre içerisinde çoğu ilçeyi 20’den fazla kere ziyaret eden bir valiye ilk kez tanıklık ediyorum. Sayın valimizin yapacağı çalışmaları bundan sonra da gazetecilik mesleğinin emrettiği etik sınırlar dairesinde yorumlamayı sürdüreceğiz.

                Bu vesileyle Sayın valimize yaptığı ve yapacağı tüm çalışmalarında başarılar dilerken zat-ı alilerinin şahsında il genelinde himayesinde görev yapan tüm idarecilerimizin idareciler gününü kutluyor ve halkın yararına yapılan tüm çalışmalarının devamını diliyorum.

                Saygılarımla…  


YORUMLAR :::

 1. ŞÜKRÜ ADEMHAN
  17 Ocak 2014 Cuma Saat 09:44 CEVAPLA
  vali inşaallah başkaların arsalarını parti mitinglerine peşkeş etmez,hem bu vesile ile bunu belirteyim,o arsayı o duruma sokan zihniyete lanet olsun
 2. Tahsin ERDAŞ
  16 Ocak 2014 Perşembe Saat 23:15 CEVAPLA
  gazeteci az söylemiş dahada iyi şeyler yapmaktadır. Halkla içiçedir.
 3. özşehrimardinli
  16 Ocak 2014 Perşembe Saat 23:15 CEVAPLA
  ben anlamıyorum hiç hiç bu insanları. vali bey merkezin valisidir önce. sonra ilçelerin valisi olacak. o zaman merkezin yöneticisi kim olacak?? bunların derdi başka. anlayana tabiii!!? merkez nüfus kimlerdendir?? söylemezler, dilleri varmıyor. merkezi artuklumuzu ve bizleri dışalamaya çalışıyorlar. anlayana. anlayan varsa inşallah. merkezdeki kardeşlerin birlik dirlik günleridir.

  Allah yar ve yardımcımız olsun biz merkezlilerin kurtlar sofrasında!!. anlayana..
 4. ahmet kesen
  14 Ocak 2014 Salı Saat 18:16 CEVAPLA
  önce kaldırırız sonra indiririz.inşallah o cenahlardan olmaz vali bey, bir guruba veya bazı zenginler için gizli uğraşlar içinde olmaz.... diğer vali gibi yoksa çıkışı ınişi gibi direk olur..
 5. SÜLEYMAN KURT
  14 Ocak 2014 Salı Saat 16:54 CEVAPLA
  yiğidi öldür hakkını yeme demişler.haklıya hakkını hep birlikte teslim edelim.ama eleştirinin olmadığı yerde gelişme de olmaz diyerek yapıcı eleştirilerle atanan kamu yöneticilerimizden fazlasıyla istifade edelim.bu arada milletvekillerimize de biraz yönelim çünkü yaptıkları hiç bir şey yok yapmadıklarını ise saymayalım bence....
 6. yorum
  14 Ocak 2014 Salı Saat 12:21 CEVAPLA
  adım değil yorumum önemliyse yorumum şudur. sitenizde taklacılık bir meslek dalıdır. kolay gelsin
 7. ogun demir
  14 Ocak 2014 Salı Saat 11:35 CEVAPLA
  Bey efendi yere göğe sığdıramadın sayın valiyi ne bu himmet bu celal
  ben ve meclis üyesi bir arkadaşım bundan 6 ay önce 5 defa gittik randevu vermediği gibi bizi kala alıp makamında bile kabul etmedi konumuz bir hırsızlık ve yolsuzluk la alakalı bununla kalmadı savcılıktaki bir başkan vekili için soruştuma izni verdirmeyen biri sana merhaba dedi seni makamına kabul etti diye bu şekilde halka kabul ettirme hakkın yoktur belediyelerin hepsinde yolsuzluk var hangi yolsuzluğun üzerine gitti bu çalınan paralar halkın alın teri değilmidir bizler bunu görüyoruz da kendisi hiç görmüyormu üstelik bu şahıosların hukuk önüne çıkmasını engelliyor bu mu senin savunduğun vali
 8. serdar
  13 Ocak 2014 Pazartesi Saat 11:07 CEVAPLA
  vali bey gerçekten çok vefakar bir insan. çok nazik bir devlet adamı. kendisi geldiğinden beri devletin burada vatandaşa daha yakın davrandığı kesinlikle doğrudur. katılıyorum sayın yazara
 9. Mehmet Kemal
  11 Ocak 2014 Cumartesi Saat 05:46 CEVAPLA
  Vay beee ……idareyi sürekli eleştiren bu kalem de vali ve idaresi ile ilgili olumlu bir şey yazdı ya, bu hayra alamettir ... Çünkü önce ki yazılarında genelde valileri eleştirir ve merkez ilçe kaymakamı olarak tanımlardı…Neyse "kiminin parası kiminin duası " derler ya iyi haberler verilsin bizden de devamı için duası... ee kardeşim bu böyle olmalı zaten.Eğer vali sadece merkez ilçeyle ilgilenecekse(ki şimdi ye kadar böyle görülüyordu.) o zaman o valilik değil merkez ilçe kaymakamılığına atanmış demektir...Sadece mevcut vali değil daha sonra gelecek bütün valiler böyle davranmalı…Hem bir de artık merkezde artuklu ilçesinin kaymakamı var...eğer eski usule dönülürse bu sefer bir ilçede 2 kaymakam olur…Sizce de öyle değil mi?....
 10. Feridun asar
  10 Ocak 2014 Cuma Saat 19:09 CEVAPLA
  Evet gercekten de halkin valisi.sayin valim alcak gonulu bir o kdarda kibar ve bir okadarda insana deger veren bir insan.bunu sayin kiziltepe kaymakami erdogan bey icin de soyluyorum.her kim memlekete bir tas koyuyorsa allah ondan razi olsun.sayin valim ve kaymakamim iyi insanlarki iyi diyoruz.allah hepimizin yardimcisi olsun.selam saygi.
 11. hazan zal
  09 Ocak 2014 Perşembe Saat 23:15 CEVAPLA
  Sayın yazarın iyi idarecileri halka tanıtma sı , halkı duşunmeyen yöneticileri yazma ve hakkını teslim etme babında kayde değer ve güzel düşunceler.tum yöneticilerimize yol gostermesi dileğiyle. ...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Anlatacaktım, Anlatamadım!... 09 Ekim 2020 Cuma Saat 19:39
2. Mardin'in koronavirüsle İmtihanı! 27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 17:30
3. Bölge çiftçisinin sinirleri gergin! 30 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 14:07
4. Hizmete de Sosyal Mesafe! 13 Mayıs 2020 Çarşamba Saat 16:59
5. Sınırsız ve Sınıfsız Virüs! 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 16:03
6. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
7. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
8. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
9. AK Parti'de Seçimler Üzerine... 30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05
10. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

8 saat önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN