Özden Damar HDP’den Kızıltepe'ye aday oldu

Özden Damar HDP’den Kızıltepe'ye  aday oldu
14 Aralık 2018 Cuma Saat 10:01 0

8 Yıl önce Kızıltepe ilçesine yerleşen Ordulu kadın girişimci Özden Damar Karadenizli Kızıltepe Belediye başkanlığı adaylığı için HDP’den aday adayı oldu.

Almanya Berlin doğumlu, aslen Ordulu olan Özden Damar Karadenizli Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) Kızıltepe Belediye Eş Başkan Adaylığı başvurusunda bulundu. Karadenizli , " Yerel yönetimler şehirleşmeyle ilgili stratejik planlarını, yönetim süreçlerini, bütçe harcamalarını, halkın ve sivil toplum örgütlerini katılımına, bilgisine ve denetimine sunmalı. İdari ve mali açıdan şeffaf ve hesap verebilir olmalıdır." dedi.

Kızıltepe Belediye Eş Başkan Aday Adaylığı için HDP Mardin İl Başkanlığına adaylık başvurusunda bulunan Özden Damar Karadenizli, 1974 yılında Almanya Berlin de gurbetçi çocuğu olarak dünyaya geldiğini belirterek, “aslen Orduluyum. Liseyi İstanbul'da okudum, Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Teknikerliği bölümü mezunuyum. 2010 yılında Mardin' e yerleşim kararımızla birlikte aktif siyaset ve sosyal yaşamın içinde oldum. Son 2 yıldır Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu, Kızıltepe esnaf ve sanatkarlar odası kadın kurulunda, Kızıltepe Lider Kadın Derneği Danışma kurulunda, Mardin Aile içi iletişim ve Toplumsal sorunlar derneği il başkanlığını ve Mardin Şahmeran Kadın Platformunda aktif olarak yer alıyorum." Açıklamasında bulunan Karadenizli adaylığı ile ilgili olarak da şunları söyledi.

"2019 yerel yönetimler secim yarısında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kızıltepe belediye eş başkanlığı aday adaylığında bu süreçte hem insani hem de vicdani olarak Toplumsal huzura barışa ve kardeşliğimize bir katkı sunabilmek adına adaylıkta ben de olmayı istedim. Yerel yönetimlerin nasıl olması gerektiği konusunda bir kaç önerim var el ette. Mesela: Yerel yönetimler şehirleşmeyle ilgili stratejik planlarını, yönetim süreçlerini, bütçe harcamalarını, haklin ve sivil toplum örgütlerini katılımına, bilgisine ve denetimine sunmalı. İdari ve mali açıdan şeffaf ve hesap verebilir olmalıdır. Yerinde yönetim uygulamasında halkın doğrudan veya dolaylı olarak karar alma süreçlerine katılma hakkına sahip olabilmesi için mahalle komitelerinin oluşturulması gerektiğine inanıyorum.

Mahalle meclislerinden başlayarak halkın söz, karar ve yetki sahibi olduğu uygulama ile doğrudan demokrasinin hayata geçirilmesi ile yerinden yerel yönetim olmalı diye düşünüyorum. Ülke sınırları içinde ve dışında başarılı olmuş yerel yönetimlerle işbirliği içinde olmak ortak projeler üretmek hedefim olacaktır. Tüm aday adaylarına şimdiden basarılar diler adil ve demokratik bir yarış olmasını temenni eder herkesi sevgiyle saygıyla selamlarım."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

Kavga ihbarına giden polislere bayram sürprizi

Kızıltepe'de vatandaşlar 155'e kavga ihbarında bul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN