‘Özel’ Öğrenciler Yeniden Ders Başında!

‘Özel’ Öğrenciler Yeniden Ders Başında!
21 Ekim 2020 Çarşamba Saat 13:00 0

Mardin'de Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 7 ay okullarından uzak kalan Özel Gereksinimli öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında, hasret kaldıkları okullarına kavuştu.

Salgın hastalık nedeniyle okula ara veren Özel Gereksinimli öğrencilerin de yüz yüze eğitimleri başladı.

Mardin Öğretmen Necmi Karataş Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler, pandemi kurallarına da bir bir uyuyor. Okul servisleri ile evden alınan özel öğrenciler, okul girişinde hemşireler tarafından ateşleri ölçülüyor.

Eğitim süresi boyunca öğretmenler eşliğinde öğrenciler arasında sosyal mesafe, maske ve dezenfektan kullanım kuralları uygulanıyor.

Okulda özel öğrencilere, Öz bakım becerisi kazandırma, Okuma Yazma, Temel Matematik ve El becerisine yönelik el sanatları eğitimleri veriliyor.

Yaklaşık 7 aydır okullarından uzak kalan öğrenciler, yeniden arkadaş ve öğretmenlerine kavuşmanın heyecanını yaşadı. Pandemiden dolayı haftanın sadece iki günü eğitim verilebiliyor. Haftanın geri kalan günlerinde ise okulda temizlik yapılıyor.

Okula yeniden kavuşmanın heyecanını yaşan Özel öğrencilerden Yunusemre Zengin, “Köyden geliyorum. Okulu çok özledim, öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı çok özledim. Okulu çok seviyorum.” Dedi.

Özel Eğitim Öğretmeni Ayten Akbaş da duygularını şu sözlerle ifade etti:

“7 aydır uzağız birbirimizden. Şimdi kavuştuk birbirimize. Heyecanlıyız, onlarda heyecanlı buraya koşarak mutlulukla sevinçle geliyorlar. Aileler de aynı şekilde mutlulukla onları buraya gönderiyorlar. Yani bu şekilde devam edeceğiz.”

Öğrencilerden uzakta kalmak kendileri için zor bir süreç olduğunu söyleyen Okul Müdürü Şerif Saruhan, pandemi süresince sürekli öğrenciler ile iletişim halinde olduklarını aktardı.

Saruhan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Öğrencilerimizin psikoloji durumları düşünülerek hem öğretmenlerimiz, hem biz, hem de rehberlik servislerimiz ile, iletişim kanalları ile EBA, ZOOM ve Whatsapp üzerinden sürekli iletişim halinde olduk. Ailelerimize ve öğrencilerimize yardımcı olduk. Bu sürecin inşallah en kısa sürede biteceğini ve öğrencilerimizle 5 günlük yüz yüze eğitime kavuşacağımız günü özlemle bekliyoruz. salgın hastalıktan dolayı bizim okulumuzun her köşesine dejenfektan koymuşuz. Yeteri kadar öğrenci ve öğretmenlerimiz için maske alımı yapılmıştır. Öğrencilerimizin sosyal mesafe kuralına uyacak şekilde öğretmen ve rehberler bilgilendirilmiş, hiçbir şekilde öğrencilerin yan yana gelmeyeceği şekilde önlemlerimiz vardır. Herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz bu konuda. Öğrencilerimiz okula ilk geldiklerinde müthiş sevindiler, özellikle öğrencilerin öğretmenleri ile kucaklaşmak istemeleri, özlemle öğretmenlerine koşması gerçekten görülmeye değer bir durumdu.”

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de kısıtlamanın kalkmasının ardından yoğunluk başladı

Mardin'de sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiy [...]

1 gün önce...

Mardin’de 434 aileye ayni ve nakdi yardım ulaştırdı

İnsani yardım çalışmalarına devam eden Mardin Umut [...]

1 gün önce...

Mardin Ovası’nda tarım arazilerinin imara açılmasının önüne geçilecek

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mezopotamya Ovası’n [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrenci yetenek yarışmasında Türkiye birincisi oldu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 10. sınıf öğrencisi [...]

1 gün önce...

Mardin'de vatandaşlar yeni kısıtlamalardan memnun

Mardin’de yaşayan vatandaşlar, korona virüs nedeni [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar