Özgürlük Meydanı'na Sahip Çıkalım

05 Temmuz 2011 Salı Saat 12:12

Sevgili Kızıltepeliler uzun süren bir mücadele ve uğraşının ardından bir meydana kavuştuk. Bir şehir meydansız olmaz. Meydanlar şehirde yaşayan herkesin ortak malıdır. Yani hepimizin, hepinizin. Adı da güzel: Özgürlük Meydanı. Güzel dilimizle o sevdiğiniz Kürtçe ile adı Qada Azadiyê. Bu isim kolay elde edilmemiştir; bunu siz daha iyi biliyorsunuz.

Qada Azadiyê akşamları bir başka oluyor. Işıklandırmasıyla uygarlığı simgeliyor. Stres attırıyor, rahatlatıyor siz Kızıltepelileri. Meydana evi yakın olanlar akşam yemeğini bile yiyorlar. Uzak olanlar ise çoluk çocuğuyla gece geç saatlere kadar meydanda sohbet ediyor, çerez çıtlatıyor, çayını yudumluyor. Çocuklar ise çeşit çeşit oyun oynuyor. Bu gelişme bende kent kültürü ve kentlilik bilincinin gelişeceği umudunu doğuruyor. Güzel değil mi batıdaki kentler gibi biz de kentlileşmede bir çığır açalım?

Yeni olan bir her şey beraberinde sorunlar da getirir. Bunun bilincindeyiz. Meydanımızın kullanımında olduğu gibi. Siz Kızıltepelilere akıl verecek değilim. Ben de sizden biriyim. Ancak bazı hatırlatmalarda bulunma sorumluluğunu duymaktayım.

Sözgelimi meydanda tur atan motosikletçiler. Bu meydan motosiklet turları için yapılmadı. Allah korusun ama sanki tur atanlar kazaya davetiye çıkarıyorlar. Beni dinlerseniz bundan sonra motosikletlerle meydanda tur atmayın. Dolaşın sağlık için daha yararlı olur.

Ve en önemli sorun: Temizlik Sorunu

Özellikle kadınlara sesleniyorum: Çerez kabuklarını ve yemek artıklarını, pet şişelerini bir poşete koyarak çöp kutularına atalım lütfen. Unutmayın çimlerin arasına attığınız kabukları belediyede temizlik işçileri olarak çalışan hemcinsleriniz yani kadınlar topluyor. Geçen gün onlarla konuştum. Dedilerki

“Özellikle kadınlardan rica ediyoruz. Tamam paramızla çalışıyoruz ama şehrimizi temiz tutmamız gerekir. Özellikle atılan kabuklar çimlere zarar veriyor. Belediye masraf yaparak ve emek vererek bu çimleri ve çiçekleri ekmiş. Korunması ve faydalanması halka. Evlerinin temizliği kadar meydanı temiz tutmaları gerekir”

Ne diyelim, kadın temizliğin simgesi. Temizlik de medeniyetin simgesi.

HRANT DİNK’İ ANMAK

Sevgili okurlar, hafta sonu Malatya’da idim. Uluslar arası Hrant Dink Vakfı Medyada Nefret Söylemi konulu bir atölye çalışması yaptı. Bununla ilgili izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kızıltepe’den MGC Başkanı Sayın cemil Aydoğan ve cemiyet sekreteri Sayın Emin Karakulak ile bendeniz katıldık. Ayrıca Adıyaman’dan, Urfa ve Antep’ten ve tabii ki Malatya’dan basın mensupları da katıldı. Her şeyden önce böyle bir çalışmanın Malatya’da yapılması anlamlıydı. Vakfın yöneticileri konuklarını iyi bir şekilde ağırladı. Bir gün süren atölye çalışmasının katılımcıları medyadan ele aldıkları haber örnekleriyle konuyu tartıştılar. Uluslar arası İnsan Hakları Sözleşmeleri Bağlamında Nefret Söylemi konusu ile Feray Salman, Medya Nefret Suçunu Nasıl Üretiyor konusu ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Eser Köker ve Nefret Söylemi ve Hak Odaklı Habercilik konusu ile Bianet adına Erol Önderoğlu birer sunum gerçekleştirdiler. Sunumların ardından katılımcılar sordukları sorularla konu daha da derinleştirildi. Yalnız dikkatimi çeken Malatya’dan az gazetecinin katılımı oldu. Ben Malatya’da basın mensubu olarak çalışan bütün meslektaşlarımın katılımını beklerdim. Atölyenin bundan sonraki çalışmasını Ege Bölgesi’nde yapacağı açıklandı. Katılımın daha fazla olması dileğiyle Hrant Dink’i bir kez daha saygıyla anıyorum.

 


YORUMLAR :::

  1. mehmet demir
    26 Temmuz 2011 Salı Saat 14:25 CEVAPLA
    azadi, nerden kürçe oluyor, azadi farsça bir kelime değil mi? hani şu iranda bulunan azadi meydanı.. insanın duygusu aklının önüne geçince frekanslar karışıyor demekki... evet azadi kelimesi farsça bir kelimedir. bilipte bilmeyenlere....

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. "Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?" 01 Mayıs 2020 Cuma Saat 02:19
2. Artuklu Üniversitesi'nin Korona Performansı 21 Nisan 2020 Salı Saat 01:33
3. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
4. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
5. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
6. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
7. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
8. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35
9. Eğitimle Başka Bir Türkiye Mümkün 21 Kasım 2019 Perşembe Saat 14:00
10. F 35 ile S 400 Arasında Denge Kuran Ülke: Türkiye 14 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:08

YORUMLANANLAR :::

Mardin Ovası'nda ikinci ürün mısır ekilmez ise neler olur?

Kızıltepe Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şeri [...]

1 gün önce...

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

3 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

3 saat önce...

Büro Memur Sen, Srebrenitsa Soykırımı'nı Unutmadı!

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Sreb [...]

1 gün önce...

Coronayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN