Peygamberimizin hanımı Hz. Aişe'nin Kadir Gecesi'nde okuduğu dua! Arapça ve Türkçe okunuşlarıyla...

Kadir Gecesi yaklaşırken Müslümanlar bu özel geceyi ihya etmek ve verimli geçirmek adına araştırmalar yapıyor. Peki Kadir Gecesi'nde hangi duayı etmek gerekir? Hz. Aişe'nin Kadir Gecesi'nde ettiği dua nedir?

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Kadir Gecesi nedir?

Kadir Gecesi Müslümanlar için son derece kıymetli ve özel bir gecedir. Hatta belki de en özel gecedir denilebilir. Çünkü Müslümanların kutsal kitabı Kuran, bu gecede indirilmeye başlamıştır. Allah, Kur'an'da Kadir Gecesi'nin bin aydan daha hayırlı bir gece olduğunu belirterek Müslümanlara bu gecenin önemini hatırlatıyor. (Kadir Suresi 1-5)

Hz. Aişe'nin Kadir Gecesi Duası Nasıldır?

Bir gün Peygamberimizin hanımı Âişe, Hz. Muhammed'e: “Ey Allah’ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim?” diye sormuş, O da:  “Şu duayı oku” buyurmuştur:

اَللّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

Türkçe okunuşu: Allahümme inneke afüvvun kerimun tuhibbu'l-afve fafu anni

Türkçe anlamı: “Allahım! Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.”

Tirmizî, Davet, 84'te yer alan bu dua oldukça güçlü bir ravi tarafından, Peygamberimizin hanımı aracılığıyla bizlere ulaşmıştır. Bu nedenle Kadir Gecesi'nde bu duanın muhakkak okunması gerekmektedir.

Kadir Gecesi hürmetine Allah, tüm Müslümanların günahlarını affeylesin, yaptığı duaları izzet-i dergahında kabul eylesin.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle