Pınarcık Katliamı 24 Yıldır Unutulmadı: Teröristler, 16'sı Çocuk 30 Kişiyi Katletmişti

Pınarcık Katliamı 24 Yıldır Unutulmadı: Teröristler, 16'sı Çocuk 30 Kişiyi Katletmişti
20 Haziran 2011 Pazartesi Saat 14:19 0

Terör örgütünün düzenlediği ilk katliamlardan olan ve Murat Karayılan’ın da bir süre önce çıktığı kitabında itiraf ettiği Pınarcık katliamı 24. Yıl dönümde törenlerle anıldı. Katliama maruz kalan köylülere devlet de destek vermeyince AİHM’e yaptıkları şikayetleri ise kabul edildi.

          Terör örgütünün düzenlediği ilk katliamlardan olan ve Murat Karayılan’ın da bir süre önce çıktığı kitabında itiraf ettiği Pınarcık katliamı 24. Yıl dönümde törenlerle anıldı. Katliama maruz kalan köylülere devlet de destek vermeyince AİHM’e yaptıkları şikayetleri ise kabul edildi.

Mardin’in Ömerli İlçesi'ne bağlı Pınarcık Köyü'nde 20 Haziran 1987 tarihinde gerçekleştirilen ve terör örgütünün katlettiği 16'sı çocuk 30 sivil vatandaş, mezarları başında anıldı.

                Ömerli İlçesi'ne 20 kilometre mesafede bulunan Pınarcık Köyü meydanında gerçekleşen törene Mardin Tugay Komutanı Tuğgeneral Selim Mert, Ömerli Kaymakam vekili Vehbi Bakır, İl Jandarma Komutanı Olcay Erdal, İlçe Müftüsü Abdurrahim Dilek ile birlikte çevre köylerden gelen yaklaşık 500 kişi katıldı.

Köy meydanında geniş güvenlik önlemeleri arasında düzenlenen törende katliamdan yaralı olarak kurtulan Pınarcık Köyü Muhtarı Bedirhan Öztep yaptığı konuşmada, o gün yaşananları anlatarak teröristlerin kendilerine önce dağdan ateş açtıklarını, daha sonra 2 farklı yönden saldırdıklarını belirterek, mermileri tükenene kadar teröristlerle mücadele ettiklerini söyledi. 23 yıl önce yaşanan Pınarcık katliamında ailesinden 29 kişiyi teröre kurban verdiğini ifade eden Muhtar Öztep, "Terör örgütlerinin yardakçılarına sesleniyorum; artık bu örgüte destek vermeyi bırakın. Eğer onlar bu ülkede yaşamayı kabullenmiyorsa canları cehenneme. Bu yardakçılar unutmasınlar ki, teröre yardım edenler unutmasınlar ki şimdi dağlarda terörle yapılan operasyonlar bir gün kendilerine dönebilir. O zaman pişmanlık da onlara fayda etmez" şeklinde konuştu.

AİHM ONLARI HAKLI BULDU

Öztep, katliamı unutmadıklarını ve hiçbir zaman unutmayacaklarını, olayın acısını ilk gün gibi taşıdıklarını ifade etti. Öztep terör tazminatı almak için devlete başvurduklarını ancak terör mağdurları için çıkarılan yasa Pınarcık köyüne yapılan baskından 29 gün sonra çıkarılması nedeniyle köylüleri kapsam dışı bırakması onları mağdur duruma düştüklerini söyledi. Öztep, uğradıkları zararların devlet tarafından karşılanmaması üzerine AİHM’e başvurduklarını ve karara bağlandığını sözlerine ekledi. Öztep, kendilerine ödenecek tazmiat davası için üç gün sonra AİHM’in yer tespitinde bulunacağını sözlerine kaydetti.

Murat Karayılan’ın yazdığı son kitabında Pınarcık Katliamını üstlenmesine Muhtar Öztep, “Üstlenmesine gerek yok çünkü biz biliyorduk zaten kendileri yapmış. Daha önce yakalanan teröristler gelip suçlarını zaten itiraf etmişlerdi. Bu katliam bile teröristlerin iç yüzünü ortaya koyuyor.”dedi.

Törende bir konuşma yapan Ömerli Kaymakam vekili Vehbi Bakır ise terör örgütüne herkesin her yerde tepki göstermesi gerektiğini kaydetti. Yılmaz, "Devlet ve millet düşmanları artık gizlenmeye gerek duymayarak fikirlerini, kin, nefret ve zehirlerini demokrasi ve hukuk düzeni altında apaçık ortaya döküyor. Mazlumların hakkının olmadığı yerde zalimler mazlum görünür. Bölücü terör örgütü yıllarca bu topraklarda kin ve nefret tohumları ekti. Ancak görüyorsunuz gelinen noktada sanki onlar haklıymış, masum insanlar haksızmış gibi muameleye tabi tutulmaktalar. Şehitlerimizin, masum insanların, çocukların hele hele bebeklerin de yaşama hakkının olduğu unutulmamalıdır" dedi.

Daha sonra alanda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk Bayrakları ile PKK terör örgütü tarafından katledilen 30 vatandaşın mezarına karanfil bırakarak terör örgütüne lanet yağdırdı. Katledilen 30 kişinin mezarı başında toplanan vatandaşlar, Ömerli Müftüsü Abdurrahim Dilek'in okuduğu dualara eşlik etti.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN