PKK'ya Ateşkes Tepkisi: Kan Üzerinden Siyasete Son Verilsin

PKK'nın, 13 Ağustos 2010 tarihinde aldığı 'ateşkes' kararını sona erdirdiğini açıklamasına Mardin'deki sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri tepki gösterdi. Sivil toplum örgütleri, barış sürecinin devam etmesi konusunda ortak görüş bildirdi.

PKK'nın bu kararının kan üzerinden siyaset yapmak olduğunu belirten HAS Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, "21. yüzyılda hala bunlarla uğraşıyoruz. 30 yıldır hep kan aktı. Nice öksüzler, nice gözü yaşlı analar geride kaldı. Ne oldu. Kazanan kim oldu. Hep kaybeden halk oldu. Yanlış bir karar, demokratik yollar varken, siyaset varken neden hep kan dökmek için tekrar sahneye çıkılıyor. Tam Seçim arifesinde bunlar yapılıyor. Demek ki bunlar insanların huzuru ve barışını istemiyor. Halk bunlara gereken cevabı verecektir. İnsanları sükunete, barışa davet ediyoruz. Bölge halkının yakasından artık düşün. Bırakın herkes istediği gibi yaşasın. Haklar kan ile değil demokratik yollarla aranır."dedi.

CENAZE GÖRMEK İSTEMİYORUZ

Kürt sorununun demokratik çağdaş yollarla anayasal zeminde bir çözüme kavuşturulması süreci devam ederken, PKK'nın ateşkesi sonlandırmasının bölge halkına zarardan başka bir şey getirmeyeceğini savunan Mardin'in kanaat önderlerinden Süleyman Çelik ise Bu saatten sonra ülkemizin hiçbir yerinde bu savaştan kaynaklı cenazeler görmek istemiyoruz. Türk ve Kürt halkı artık barış ve kardeşlik istiyor. 30 yıldır kan aktı. 30 bin insanımızı toprağa verdik. Analarımızın babalarımızın bacılarımızın gözyaşları sel oldu. Bu acıların bir daha yaşanmasını istemiyoruz. Herkes aklını başına alsın. Kan dökmekle bir yere varılmaz." dedi.

BARIŞ VE DEMOKRASİ ÇABALARINA DARBE VURACAK

Memur Sen Mardin İl Başkanı Mustafa Aydın ise son günlerde bazı çevrelerin gerginlik üretmek ve şiddete yeniden başvurmayı dillendirmesinin tam bir akıl tutulması olduğunu söyledi. Aydın, "Şiddet 'bugüne kadar kime hizmet etmiş ve nelere mal olmuştur?' sorusunu, hepimizin samimi olarak kendimize sorması lazımdır. Bugün Parlamento çatısı altında, salonlarda, meydanlarda, basın ve yayıncılıkta konuşulamayan, tartışılamayan şey var mıdır? Madem konuşmanın önü açılmıştır; çözüm için de umut artmış demektir. Şiddet ve gerginliğin bundan böyle ne Kürt meselesine, ne de başka meseleye olumlu katkıda bulunmadığı gibi, barış ve demokrasi çabalarına da darbe vuracaktır. Halkımızın sağduyu ve feraseti olup bitenleri çok güzel ortaya koyduğunu unutmayalım. Türkiye'nin Kürt sorunu ve İnancına göre yaşama problemini aşmada 10 yıl öncesine göre çok daha iyi bir yerde olduğunu görmemek için basiretin bağlanmış olması lazımdır." şeklinde konuştu.

TEKRAR KARDEŞ KANI DÖKÜLMESİN

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Nezir Güneş, Türkiye'nin artık huzurlu ve istikrarlı günlere ihtiyacı olduğunu belirterek şu görüşleri dile getirdi: "Bölge halkı artık kan ve gözyaşı istemiyor. PKK'nın ateşkes sürecini sona erdirmesi bölge halkına zarar verir. Bölgedeki huzur ortamının bozulmasını istemiyoruz. Tekrar kardeşkanı dökülmesini istemiyoruz. Anaların gözyaşları akmasını istemiyoruz. Huzuru bulmuşken tekrar kaybetmeyelim. Herkes aklını başına alsın."
 
 

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle