PKK/YPG-PYD’nin sınırdaki sivil katliamının üzerinden bir yıl geçti

PKK/YPG-PYD’nin sınırdaki sivil katliamının üzerinden bir yıl geçti
13 Ekim 2020 Salı Saat 09:47 0

PKK/YPG-PYD’nin Suriye’nin Qamışlo (Kamışlı) kentinden havan topu atıp 14 sivil vatandaşı katlettiği Mardin’in Nusaybin ile Kızıltepe ilçelerinde geçen yıl yaşananlar, hafızalardan kolay kolay silinmeyecek gibi görünüyor.

“Barış Pınarı Harekatı” sırasında PKK/PYD/YPG tarafından Mardin’in Nusaybin ilçesine atılan havan ve roketler sonucu 12 vatandaş, Kızıltepe ilçesinde ise 2 vatandaş hayatını kaybettiği saldırının üzerinden bir yıl geçti.

Mardin’in sınır hattındaki ilçelerde yaşananlar, hafızlardan kolay kolay silinmeyecek gibi görünüyor.

Peki, geçen yıl neler yaşandı. İşte süreç ve yaşananlar…

"AMACIMIZ FIRAT'IN DOĞUSUNU DA BARIŞ PINARLARIYLA SULAMAKTIR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında PKK/YPG tarafından kontrol edilen bölgelere operasyon düzenlemek istediği sinyalini vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyu AK Parti'nin 5 Ekim 2019’daki 29'uncu istişare toplantısında bir kere daha gündeme getirerek, "Amacımız Fırat'ın doğusun da barış pınarlarıyla sulamaktır. Bu bölgede 2 milyon kişiyi iskân etmeyi planlıyoruz." demiş ve şunları söylemişti: "Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülenlere diyoruz ki artık söz bitti. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakındır." demişti.

"HAREKAT 9 EKİM’DE ‘BARIŞ PINARI’ ADIYLA BAŞLADI"

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra TSK, 9 Ekim 2019’da Çarşamba günü savaş uçakları ve havan toplarıyla Suriye'nin kuzeyini bombalamaya başladı.

Harekâtın ismi, Erdoğan'ın cumartesi günü kullandığı "Barış pınarlarıyla sulamak" ifadesinin ardından sosyal medyada konuşulduğu üzere "Barış Pınarı" olarak belirlendi.

YPG'nin kontrol ettiği sınırın uzunluğu 400 kilometreden fazla

TSK ve Milli Suriye Ordu'nun sınırdan ilk geçiş yaptığı bölgeler ise Resulayn ve Tel Abyad'ın etrafındaki köyler olmuştu. YPG'nin Türkiye sınırında kontrol ettiği sınırın uzunluğu 400 kilometreden fazla.

Sınırdan 30 kilometre içeri uzanan bir alanda kurulacak güvenli bölge ile hem Türkiye'ye havan topu atışlarının sonlanacağı hem de Türkiye'de bulunan milyonlarca Suriyeli sığınmacının bu bölgede inşa edilecek konutlara yerleşeceği savunuluyordu.

Harekât kapsamında, Şanlıurfa'nın sınır ilçesi Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn ve Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad’ta askeri operasyon başlatılmış, ancak ABD ile varılan anlaşma gereği 5 günlük bir ara verilmişti.

QAMIŞLO’DA ASKERİ OPERASYON HENÜZ OLMADI

Mardin’in Nusaybin ilçesi karşısındaki Kamışlı’da ve Kızıltepe’nin karşısında Derbesiye’de Türkiye’nin şu ana kadar herhangi askeri operasyon olmadı.

Operasyon olmamasına rağmen, PKK/YPG’nin bu bölgelerden Mardin’in sınır ilçesi ve köylerine attığı havan topları nedeniyle ölümler, yaralanmalar ve maddi kayıplar oldu.

Buralardan Kürtlerin yaşadığı bu bölgelere ve özellikle sivilleri hedef alarak yaptığı saldırılar, maskelerini bir kez daha düşürmüştü.

MARDİN’DE 14 SİVİL KATLEDİLDİ

PKK/YPG’liler, 11 Ekim’de sivilleri hedef alan saldırılarında Nusaybin’de 12, 15 Ekim’de Kızıltepe’de 2 olmak üzere 14 sivili düzenlediği havan saldırılarda katletti, 80’e yakın sivili yaraladı.

Nusaybin ve Kızıltepe, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı sınır ilçeler. Buralarda HDP’ye yüzde 80 destek çıkmasına rağmen, PKK’nın sivilleri hedef alması, aslında gizledikleri maskelerini bir kez daha düşürmüş oldu.

EĞİTİME ARA VERİLDİ, HALK EVLERİNİN BODRUM KATINA SIĞINDI

Bu saldırılardan sonra halk tedirgin olmaya başlamış ve Mardin Valiliğinin aldığı kararla eğitime ara verilmişti. Aynı akşam Nusaybin Kaymakamlığı, can güvenliği açısından evlerin bodrum katlarına sığınmalarını istemişti.

ÖNCE GAZETECİLER ARDINDAN SİVİLLER HEDEF ALINDI

Aslında harekatın 3’üncü günü Nusaybin şehir merkezi sakin bir güne başlamıştı. Ancak tedirginlik hakimdi. İkindi namazıyla beraber tekrar kent merkezinde silah ve top atışları yankılandı.

Önce gazetecilerin kaldığı ve çekim yaptığı otele hedef alındı. Saldırıda aralarında İLKHA muhabirinin de bulunduğu 3 gazeteci etrafa saçılan camlardan hafif şekilde yaralandı. Ardından da ilçenin çarşı merkezinde bulunan Yeni Turan Mahallesi Hamam Sokaktaki bir eve top mermileri isabet etti. Bu saldırıda ise 8 sivil hayatını kaybetmiş, 35 sivil de yaralanmıştı.

SINIR HATTINDAKİ İLÇELER HAYALET ŞEHRE DÖNDÜ

Akşam karanlığının çökmesi ile birlikte Nusaybin sokakları boşalarak adeta hayalet şehre dönmüştü. Rastgele atılan havan topu, roketatar ve mühimmatlar nedeniyle halk, en yakın akrabalarının yanına gitmek zorunda kalmıştı. İlçe merkezini terk eden vatandaşların ardından şehir adeta hayalet şehre dönüştü.

HAREKATA ARA VERİLDİ, TEKRAR BAŞLAYABİLİR

Harekatın 9’uncu gününde Türkiye ile ABD arasından anlaşma sağlanmış ve harekata ara verilmişti. Harekata ara verilmesinin ardından sınır hattındaki ilçelerinde hayat normale dönmeye başlamıştı.

Uzmanlar, Suriye konusunda anlaşma sağlamaması durumunda harekatın tekrar başlayabileceği görüşünü savunuyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

14 Branşta 12 bin sağlık personeli alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabınd [...]

1 gün önce...

4 Mahalledeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Mardin'in Dargeçit ve Midyat ilçelerine bağlı 4 kı [...]

1 gün önce...

Rehabilitasyon merkezi sokak hayvanlarını hayata bağlıyor

Mardin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, su [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7