Politik Siyaset Yorumu

09 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 15:25

Siyaset ile politika benzer görünür; lakin mana ve menşei  itibari ile ayrıdır. Sahadaki yansıması ile sözlük anlamı farklıdır ve bir kavram kargaşası yaşanır gider.

Siyaset,toplumu idare etme sanatıdır: doğu motifleri taşır, kökeni arapça sase “seyis”  bakıcı terbiyecidir, kural ve erdem çarkı ile işler.

Politika: İdare etmek, hedefe varmak için ekarde, zaafiyetten yararlanmak, ana hedefi kazanmaktır; duygusuzdur, sekülerdir ve kökü İtalyancadır. 

Evet, biz siyaseti ahlak temelleri  üzerine kurulmuş değerler manzumesi olarak biliriz; Erdem, ahlak, hizmet, eşitlik, liyakat, dürüstlük… Siyasetçi ise; saydığımız değerleri referans alır, formülize eder ve toplum katmanlarına enpoze eder. Umran medeniyeti inşası için çalışır ve yaradandan ötürü hizmet eder; "İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir" Hadisine mazhar olmak ister ve ibadet aşıkı ile çalışır. Erdem, ihlas ve ihsan bilinci ile nefsini gemler, işte siyaset öğretimiz budur. Aksi halde makam hırsı ile kamçılanan egolar dejnerasyona uğramış değerler ile hedefe ulaşmak için bukalemun gibi renkten renge girer, yükselmek ve  vitrinde gürünmek için önüne geçeni çiğner, rakip gördüğü kişileri ekarde etmek için binbir türlü bizans entrikasını tezgahlar, koltuğu korumak için davadan dem vurur, makam bitince içerlenip davanın aleyhinde çalışır, rüzgara göre yelken açar… Malesef bu tür hinlikleri sivil toplum kuruluşlarında; cemaat, parti ve brokratik hiyerarşide...daha çok rastlarız. İşte bu politik siyasettir, Kültürümüzle bağdaşmadığı gibi  değerlerimize de fıransızdır. Tez elden bu girdaptan kurtulmamız lazım; Tarihe dönüp bir bakalım: Hani  bizim  erdem, tevazu, ihlas, fedakarlık, ferağat, insaf, vefa gibi kutsal değerlerimiz vardı? Bizi biz yapan değerlerimize ne oldu? Dünyaya hakkı adaleti öğreten biz değilmiydik? Neyi yitirdik de bugün kendi nefsimize dahi hükmedemez hale geldik.?

Dostlar!  Gelin, şu fani dünyada üzerimize sinmiş gaflet küllerinden silkinip kutlu uyanışa doğru yeniden kanat çırpalım;yiğit düştüğü yerden kalkar misali. Ülkemize kurulan sinsi planları yok etmek, toplumsal barışı temin etmek ve yeniden özümüze dönmek için… HAYDİ BİSMİLLAH.                    

Üstad, Necip Fazıl ın ifadesi ile:  Sen bir devsin, yükü ağırdır devin!         Kalk ayağa, dimdik doğrul ve sevin


YORUMLAR :::

  1. Biraz Dikkat
    25 Mayıs 2018 Cuma Saat 11:47 CEVAPLA
    Fransızca politique "siyaset" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen politica sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca politikē teχnē πολιτική τεχνη "devlet yönetme sanatı," deyiminden alıntıdır. Yunanca deyim Eski Yunanca pólis πόλις "devlet" sözcüğünden türetilmiştir

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. İnsanlık Serüveni 16 Şubat 2020 Pazar Saat 12:36
2. Mardin'e Mani 30 Aralık 2019 Pazartesi Saat 12:54
3. Toplumsal Hafızamız Nerede? 02 Mayıs 2019 Perşembe Saat 10:47
4. Sel Gider Kum Kalır 20 Nisan 2019 Cumartesi Saat 13:54
5. Topal Molla Devrimi 13 Nisan 2019 Cumartesi Saat 13:51
6. Yetiş Sinbat Ülken Yanıyor! 27 Mart 2019 Çarşamba Saat 17:33
7. Sorunlu Dizilerin Kıskacında Mardin! 05 Mart 2019 Salı Saat 12:49
8. Münacaat ve Metafor 19 Şubat 2019 Salı Saat 12:25
9. Dünaysır Serencamı 11 Ekim 2018 Perşembe Saat 16:02
10. İlham Dağısın Mardin! 22 Eylül 2018 Cumartesi Saat 12:34

YORUMLANANLAR :::

Kim Bilir Bilgi Yarışması il finalleri Kızıltepe’de yapıldı

Kim Bilir sloganıyla düzenlenen Gençler Arası Bilg [...]

1 gün önce...

Gazeteci Velit Aok’un acı günü

Gazetemiz internet editörü Velit Aok’un bir süredi [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

7 saat önce...

Urfa yolunda otomobil devrildi: 5 yaralı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobil [...]

7 saat önce...

Kaçak yollarla Mardin'e gelen PYD'li 5 terörist tutuklandı

SURİYE'den kaçak yollarla geldikleri Mardin'in Kız [...]

7 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN