Ramazan Ne Değildir?

Ramazan mevsimi ile birlikte Ramazan'a dair programlar, mesajlar, konuşmalar, vaazlar, nasihatler, yazılar... ardı ardına gelmeye başladı. 

Ağzı olan konuşuyor misali her önüne gelen Ramazan'a methiyeler diziyor. Ama kimse Ramazan'ın ne olmadığı üzerine düşünmüyor. 

Mesela!

Ramazan; bereket ayıdır ama sofrada 20 tabaktan oluşan iftar yemeğine "Resulüllahın  Sünneti" diye "hurmayla" başlamak değildir. 

Ramazan; güzellik aydır ama bir aileyi doyuracak kadar yemek yedikten sonra, namazda zorlanmamak için maden suyu içmek değildir.

Ramazan; acları hatırlamaktır ama gündüz aç kalmanın, akşam intikamını almak hiç değildir.

Ramazan'da şeytanlar zincire bağlanır ancak akşama kadar her kalbi kırıp, hakka girmek asla değildir .

Ramazan; Sıla-ı Rahim'dir ama teravih kılma niyeti ile evden çıkıp uzun süredi görüşmediklerinle camiyi dedikodu merkezine çevirmek değildir. 

Ramazan; eğlence de değil, "Ağlatan İlahiler" eşliğinde günahlarımızın silindiği bir ay katian değildir.

Ramazan; zekat ayıdır ama bir ay öncesinde yüzbinlerce TL'ye bir jeep alıp, "Borca girdik diye bu sene de bize zekat düşmez"deyip bir yılı daha kurtarmak kesinlikle değildir. 

Ramazan; helalleşme ayıdır; ama akşama kadar insanların ve hayvanların hakkına girdikten sonra cuma mesajı göndererek helalleşilen bir ay da değildir.

Ramazan; sünnet ayıdır ama her tabağı bitirmek sünnettir deyip iftarda ''Yemek kırıntılarını balkona dökelim, israf olmasın" demek hiç değildir. 

Ramazan; manevîi bir aydır ama Ramazan şerbeti, meyan kökü içerek, Hacivat-Karagöz oyunları ile Hz. Yusuf dizisi seyrederek, türbeleri ziyaret ederek sadaka kasalarına beş TL para atmakla oluşan uhrevi bir alemle uzaktan yakından bir alakası yoktur. 

Ramazan; merhamet ayıdır ama bir yıl boyunca "Aç mı, bir ihtiyacı var mı?" diye sormadıklarına "Oruçlu değil misin?" diye sorgulamak külliyen değildir.

Ramazan; affetme ayıdır ama oturduğun köyde, sokakta, mahallede, oruç tutmayanları deşifrek etmek değil, aç ve açıkta kalanları araştırıp, yardım etmemizi emreden bir aydır.

Ramazan; paylaşmaktır ama Facebook'da, Twitter'da, TikTok'da İnstagram'da iftar storileri paylaşmak değil, fakir fukara ile ekmeğini, yemeğini paylaşmaktır.

Ramazan; hesaplaşma ayıdır ama kendinle hesaplaşmanın ayıdır, başkası ile değil.

Ramazan gizem ayıdır, yetim çocuğun yüzünü güldürmek için, kapısının önüne zarf koyup kaybolmaktır...

Ramazan; sofraları paylaşmaktır ama; Karun gibi zenginlerle değil, bir garibanın evinde ezanı beklemektir.

Kur'an destek olma ayıdır, ama esnafsan elindeki ürünlere fırsattan istifade zam üstüne zam yapma ayı hiç değildir.

Ramazan; fetva almak için tiye alınan bir ay da hiç değil. Sakız çiğneyince değil,  "insan eti yiyince" orucunuzun bozulduğu konusunda endişe etmeniz gereken bir aydır !.. 

Ramazan Kur'an ayıdır, Kur'an'i bir hayat sürme ayıdır ama, anlamını bilmeden, öğrenme gereğini duymadan defalarca tekrar tekrar hatim indirilen bir ay da değildir. 

Ramagzan; rahmettir, sadakadır, paylaşmaktır, berekettir, zekattır, Kur'andır, sünnettir, namazdır. 

Ramazan, yöneticinin fakirin sofrasında oturmasından çok fakirliğini ortadan kaldırmaya yönelik çaba gösterdiği dönemdir.

Ramazan; kölesinden ayırt edilemeyen, aç yatanın hesabı benden sorulur diyen bir halifenin, "Aranızda Muhammed kim?" denilecek kadar sade yaşamış bir peygamberin "Aişe, kesilen kurbanın bütün etlerini dağıttın mı?"diye sormadan sofraya oturmadığı bir aydır.

Werhasılı kelam gerçek Ramazanlara ulaşma duası ve Hakkı ile yaptığımız ibadetlerin bizi ihya etmesi temennisiyle...

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı 2008-2014 Mardin STK Platformu Sekreteryası 2008-2022 Türkiye İnternet Medya Birliği Mardin Temsilcisi 2022 - Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Gene

YORUMLAR

  • İslam maalesef müslimanlar elinde heba oluyor… bu güzel din öyle bir hale gelmiş ki….

Yorum Ekle