Ruhsar Pekcan kimdir, nerelidir? Ruhsar Pekcan kaç yaşında? Eşi Hasan Pekcan kimdir?

Bugünkü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre; Ticaret Bakanlığı görevine Ruhsar Pekcan'ın yerine AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş atandı. Böylece AK Parti'nin 289 olan milletvekili sayısı 288'e düştü. Pekcan, son günlerde kendi şirketinden bakanlığa dezenfektan alımı ile gündeme gelmişti. Peki kimdir bu Ruhsar Pekcan? Aslen nerelidir? işte özgeçmişi...

BİYOGRAFİ
PAYLAŞ:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Ticaret Bakanı olarak atanan Rusar Pekcan aslen Manisalıdır. 63 yaşında olan eski bakan Ruhsar Pekcan, Hasan Pekcan ile evli, Ongüner Pekcan adında bir oğlu var.

1958 yılında Manisa’nın Demirci ilçesinde doğan Ruhsar Pekcan, Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezun olarak tamamladı. Üniversite eğitimini bitirmesinin akabinde yüksek lisansını eğitimini de aynı fakültede icra eden Oekcan, kariyerine ilk kez 1981 tarihinde TSKB Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başladı.

Evli ve iki çocuk annesi olan Pekcan,  IWEC 2012 Ödülü sahibi olan Pekcan, IWEC Uluslararası Kadın Girişimciler - IWEC Global Ambasador olarak seçildi. İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü kurucu üyesi de olan Pekcan, şu anki dönemde DEİŞ-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanı, Türk-Irak ve Türk-Libya Konseyleri Yürütme Kurulu Üyesi olarak görevini ifa etmektedir.

Özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etti. İTO-IKGK İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği ve ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı görevlerini üstlendi.

2005 yılında altyapı projelerine içmesuyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallere elektromekanik aksamı temin eden Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti.’ne kurucu ortak olarak katıldı. Halen aynı şirketin Yönetici Müdürü konumundadır.

 

DEJENFEKTAN İDDİALARI ÜZERİNE

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın sahip olduğu bir şirketin Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon TL değerinde dezenfektan sattığının iddia edilmesinin ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı. Bakan Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Karaduman, “Bu şaibeli alışverişin ortaya çıkmasının ardından kamuoyuna bir açıklamanız olacak mıdır?” dedi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, Ticaret Bakanı Ruhsan Pekcan’ın sahip olduğu iddia edilen sıvı dezenfektan şirketi tarafından Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan alınmasıyla ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Ticaret Bakanı Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Karaduman, Pekcan’ın bu konuyla ilgili açıklama yapıp yapmayacağını sordu.

DEZENFEKTAN İÇİN 9 MİLYON LİRA AKTARILDI

Ticaret Bakanlığı’na alınan dezenfektan konusunda şaibelerin olduğunu söyleyen Karaduman, “Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik firmaları tarafından bakanlığınız ve bağlı kurumlara sıvı dezenfektan alındığıyla ilgili haberler ulusal basına yansımıştır. Nanoksia Biyoteknoloji firmasında eşinizin yönetim kurulu üyesi olması, Karon Mühendislik firmasının da size ve eşinize ait olması bu alışverişi şaibeli kılıyor. Dezenfektan alımı yoluyla bakanlığınız bütçesinden şirketlerinize 9 milyon lira aktarıldığı belirtiliyor” ifadelerini kullandı.

BU ŞAİBEYLE İLGİLİ KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR

Ticaret Bakanı Pekcan’a 6 soru yönelten Karaduman, “Bakanlığınıza dezenfektan alım işi yapılırken nasıl bir prosedür uygulanmıştır? İhale usulü takip edilmiş midir? Bakanlığınıza dezenfektan alım işinin ihalesi bütün firmaların katılımına açık olacak şekilde yapılmış mıdır? Bakanlığınıza dezenfektan satışı yapan firmalarınızın 1,5 milyon liralık fatura kestiği fakat ödenen gerçek miktarın 9 milyon lira olduğu iddiaları doğru mudur? Firmalarınızdan son bir yılda bakanlığınız ve bağlı hangi kurumlara dezenfektan satışı yapılmıştır? Bu şaibeli alışverişin ortaya çıkmasının ardından kamuoyuna bir açıklamanız olacak mıdır? Bakanlık görevinizden istifa etmeyi veya diğer bir deyişle görevden affınızı istemeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle