Şahin: Midyat için MİDRAY Projesi hazır!

Şahin: Midyat için MİDRAY Projesi hazır!
25 Şubat 2019 Pazartesi Saat 15:55 0

AK Parti Midyat Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin, Midyat'ı tarih inanç ve kültür turizminin doğudaki merkezi haline getireceklerini, bu konuda ihtiyaç duyulan bütün gereksinimleri tamamlamak için gerekli projelerin hazır olduğunu söyledi.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçim çalışmalarını sürdüren 22. Dönem Mardin eski Milletvekili, AK Parti Midyat Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin, gazetemize ziyarette bulundu.

Gazeteci Kadir Üründü'ye seçim çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Şahin, Turizmin doğrudaki merkezi haline getirecekleri Midyat'a (MİDRAY) adıyla hafif raylı tramvay sistem kuracaklarını, böylelikle de hem ilçe sakinlerine hem de şehre gelen turistlere konforlu ama aynı zamanda nostaljik bir ulaşım imkanı sunacaklarını söyledi.

Tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış günümüzde bir çok dili, dini bağrında yaşatan dillerin ve dinlerin kenti, açık bir hava müzesini andıran Midyat'ı doğuda inan, tarih ve kültür turizminin yıldızı haline getireceklerini, bunun için hazırlanmış onlarca projelerinin bulunduğunu kaydeden Midyat Belediye Başkan adayı Veysi Şahin, "Midyat, her yıl yüz binlerce turistin yolunun kesiştiği, içindeki inanç değerleri ve mimari zenginliğiyle adeta bir açık hava müzesini andıran kadim bir şehir. Midyat belediye başkan adaylığı görevi tevdi edildiği andan itibaren bu kadim şehri, bulunduğu noktadan daha iyi yerlere nasıl getirebiliriz diye kurduğumuz ekiple çeşitli projeler üzerine istişarelerde bulunduk. Bu projeler başta ilçe sakinleri olan vatandaşlarımıza daha iyi bir yaşam standartı ve hizmetleri içeriyor, ama aynı zamanda şehrimizle yolu kesişen, bu kadim şehirdeki güzellikleri görmeye gelen misafirlerimize de önemli hizmetleri içeriyor. Önceliğimiz elbetteki Midyat'ın dünyada daha fazla bilinir olmasını sağlamak ve yurt dışından gelecek yabancı turistlere tanıtımını sağlayacak olan UNESCO listesine Midyat'ın girmesini sağlamak olacak. Midyat’ın Unesco Dünya Kültür Mirasına alınması için girişimlerde

bulunacak. Anıtlı Mahallesinde bulunan, Dünya’nın en eski kiliselerinden biri olan Meryem Ana Kilisesinin koruma altına alınması sağlayacağız. Bu konuyla alakalı ilgili bütün kurumların temsilci ve bileşenlerinin bulunacağı bir komisyon oluşturacak ve bunu inşallah yakından takip ederek sonuca bağlatacağımız." diye konuştu.

Midyat'ı turizmle anılır olmakla bırakmayacaklarını, ekonomisini büyük ölçüde turizm üzerine dönüştürmüş bir ilçe konumuna getireceklerini anlatan Şahin, MİDRAY olarak adlandırdıkları hafif raylı sistemi Midyat'a getirerek, şehrin mukimlerine de misafirlerine de konforlu ve nostaljik bir ulaşım imkanı sağlayacaklarının altını çizdi.

MİDRAY'ı Estel – Midyat Arasında kuracaklarını kaydeden Şahin, "Estel -Midyat arasında ilçeyi bir baştan bir başa bağlayan geçmişte şarkılara türkülere konu olmuş en büyük caddemizi Midyat Hafif Raylı Tramvay Sistemiyle çok daha güzel bir görünüme kavuşturacağız. (MİDRAY) sayesinde Midyat’lılara ulaşımda kolaylık sağlanırken Dünya’nın en güzel ilçelerinden olan Midyat’ımızı ziyaret eden Turistlere unutamayacakları bir nostaljik ulaşım keyfi sağlanacak. Estel Köşk Meydanı ile Midyat Devlet Konuk Evi güzergâhında yapılacak MİDRAY hattı ilçe Turizminin canlanmasına büyük katkılar sağlayacak. Projemizle ilgili fizibilite çalışması ekiplerimiz tarafından yapıldı. İnşallah ilk hayata geçireceğimiz projemiz bu olacaktır." şeklinde konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Elektriği kesilen çiftçiler, yolu trafiğe kapattı

Mardin’de elektriği kesilen çiftçiler, Kızıltepe-C [...]

12 saat önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

1 gün önce...

Kaymakamlar Kararnamesi Resmi Gazete'de

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazet [...]

1 gün önce...

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Mülki İdare Amirleri At [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN