Şahkulubey'den 8 Mart Kadınlar Günü Kutlaması

AK Parti Mardin Milletvekili Sağlık, Çalışma, Aile ve Sosyal İşler Komisyonu Sözcüsü ve Dışişleri Komisyonu üyesi Ecz. Gönül Bekin Şahkulubey, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolaysıyla bir mesaj yayınladı.

POLİTİKA
PAYLAŞ:

 Şahkulubey mesajında: “Cumhuriyet kurulduktan sonra,  toplumsal yaşamın her alanında eşitliği amaçlayan köklü değişiklikler gerçekleştirildi. 8 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde “Sözde Değil, Özde kadın hakları” savunuldu. Bu bağlamda hiçbir ayrım yapılmadan toplumu oluşturan bireylerin vatandaş olarak ülke yönetimine katılması ve alınan kararlarda söz sahibi olması için “pozitif ayrımcılıkta kararlı” davranıldı.

 Ülkemizde kadınların TBMM’nde temsili yeterli düzeyde olmamakla birlikte son milletvekili seçimleri olan 2007 yılında 50 kadın Mecliste yer alması, bu konuda Cumhuriyet tarihinde en yüksek sayı olması dolayısıyla önemli bir gelişmedir. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nda da Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı kadındır. Son yapılan 2009 yerel seçimlerinde ise, 2 il ve 15 ilçenin belediye başkanlığını kadınlar kazanmıştır. Bu seçimler sonucunda belediye meclis üyelerinin %4’ü, il genel meclis üyelerinin %3’ü, köy muhtarlarının %2’si ve mahalle muhtarlarının %2’si kadındır.

 Bizler Ak Partililer olarak “Muhafazakârız, Demokratız, Kadın haklarına herkesten daha fazla duyarlıyız.” 8 yıldan bu yana kadın istihdamı ve kadın hakları konusunda iyileştirmelere ilave olarak, 25 Şubat 2011 tarihinde yasalaşan ve torba kanun olarak bilinen 6111 sayılı yasada kadınlarla ilgili çok önemli düzenlemelere imza atıldı.

 

Örneğin;

Kadın istihdamının teşviki için işveren primleri çalışacak kadının niteliklerine göre 2 yıl ile 4 yıl süre ile devlet tarafından karşılanacaktır.

 Evlenerek veya çalışmaya başlayarak tedavi yardımından yararlanma hakkını kaybeden kız çocukları, boşanmaları veya işten ayrılmaları halinde, ilgili Kanunları uyarınca yaşlarına bakılmaksızın tekrar tedavi yardımından yararlanmaya başlayacaklardır.

 Erken doğum halinde doğum öncesi kullanılamayan doğum izinleri, doğum sonrası izinlerle birleştirilerek kullanılacak ve bu sürelere ait ücret devlet tarafından karşılanacaktır.

 Demokrasinin gerçek anlamda işlerlik kazanması, kadın erkek bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanmasıyla mümkündür. İşte bu bilinçle, 8 yıldır sürdürdüğümüz çalışmalarımıza ve yürütmekte olduğumuz faaliyetlerimize aralıksız olarak azimle devam edeceğiz. Bu kararlılıkla kadının gerek toplumda gerekse iş hayatındaki statüsünü hak ettiği seviyeye taşıyacağız.

 Kadınlar olarak “hem aile, hem çocuk, hem istihdam, hem de siyasette” var olacağız. Hepinizin Dünya Kadınlar Gününü en içten duygularla kutluyorum.” dedi.

Nezir Güneş

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle