Sancar, Şahinleşir Mi?

26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40

23 Şubat’ta Ankara’da Halkların Demokrasi Partisi (HDP) 4. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. 28 ülkeden katılımın olduğu kongreye parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan da mesaj gönderdi. Mevcut Eş Başkan Sezai Temelli’nin görevini sürdürmek isteğinde olduğu ancak yapılan değişiklikle Türkiye’de önemli Anayasa Hukukçuları arasında sayılan ve HDP’de milletvekili olan Mithat Sancar Pervin Buldan ile birlikte yeni eş başkan seçtirildi.

1963 Mardin Nusaybin doğumlu olan Mithat Sancar’ın eş başkan olması HDP’nin daha da halka açılması ve değişim rüzgarlarının daha kuvvetli olarak eseceği yorumları yapılırken bunun ne kadar gerçekleşebileceği zaman gösterecek elbette. Ancak Sayın Sancar’ın eş başkan olması Ahmet Türk’ten sonra başka bir Mardinlinin bu göreve gelmesi dikkat çekici olmuştur.

Ankara Spor Salonunda gerçekleşen kongrede "demokrasi ittifakının genişletilmesi" argümanı öne çıkarken salonda Kongre salonunda , "Umutluyuz", "Kararlıyız", "Acil görev demokrasi ittifakı", , "Ya kanal ya İstanbul", "Tecrite son" ve "Tekçiliğe hayır çoğulcu demokratik cumhuriyet" "eşitlik", "barış" elektronik panoda farklı dillerde "Eşitlik" ve "Barış" yazısı pankartları yer alması HDP’nin önümüzdeki süreçte izlemek istediği politik yaklaşımların ipuçlarını vermektedir.

Mithat Sancar, kongrede yaptığı konuşmada okuduğu şiirle direnç ile umut gibi iki değerin temsil ettikleri siyasi gelenekte olduğunu vurguladı. Konuşmasında Sancar “Bu ne zor bilmece: Öldükçe çoğalıyor adamlar. Ben tükenmekteyim öldürdükçe..." dizelerini okuyan Sancar, "Evet öldürenler bitiremiyor, bedel ödeyerek yolundan vazgeçmeyenler çoğalıyor, çoğalacak" dedi.

HDP'nin bedel ödeyerek, direnerek çoğaldığına işaret eden Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Direnerek kazandık, şimdi kazandıklarımızı inşa edeceğiz. Bu inşanın temeline, hedefine demokrasiyi barışı özgürlüğü koyacağız. Demokrasiyi, özgürlüğü, barışı ve adaleti inşa etmek için artık zaman gelmiştir. Bugüne kadar direnerek bize bu mirası getirenler şimdi bize bu görevi yazıyorlar, söylüyorlar: İnşa edin. Yeni yaşamı inşa edin, özgür yaşamı inşa edin, demokratik hayatı inşa edin. Evet, HDP şimdi inşa yolundadır ve bunu başaracaktır. Bizim irademizden, inancımızdan, gücümüzden şüphemiz yok. Zaten bizsiz bunların olmasının da imkanı yok."

Orta Doğu'da akan kanın durdurulması için Soçi'de, Astana'da mutabakat arandığına işaret eden Sancar, "Mutabakat arıyorsanız, işte Dolmabahçe mutabakatı. Oradan başlayalım. Dolmabahçe mutabakatı ile yürüyelim, yeni mutabakat istiyorsanız yenisini yapalım. Masaları Ankara'da, Diyarbakır'da, Şam'da Kamışlı'da yapalım" ifadelerine yer verdi.

HDP’nin 4. Olağan Kongrede Eşbaşkanlığa seçilen Mithat Sancar’ın yaptığı konuşmanın ana parametreleri bunlar.

Eşbaşkan Sancar, bir yanda değişimin ve daha çok demokrasinin vurgusunu yapıyor bir yandan dolaylı da olsa yeni bir çözüm süreci için Türkiye Cumhuriyeti’ni PKK ile muhatap olmaya davet ediyor. Türkiye Devleti neredeyse önemli bir oranda gücünü seferber ettiği PKK ile mücadelesinin yoğunca

devam ettiği bir ortam ve süreçte örgütün şu veya bu şekilde muhatap alınması düşünülemez; hatta imkansız gibi.

Kongresini yapan ve yeni parti meclisi ile daha fazla halka açılma ve demokrasi ittifakının genişletilmesi parolasını gündemine alan HDP’ye daha çok cesaret ve daha çok konum alma düşüyor. HDP’nin çok dolaylı da olsa şu aşamada PKK’yi devlet ile yeni bir çözüm süreci için muhatap gösterme anlayışı ve niyeti sadece zaman ve enerji kaybına neden olacaktır. Türkiye Devleti’nin kendisine karşı yürüttüğü silahlı mücadele ile daha doğrusu elinde silah olan bir yapı ile muhatap olması ütopik bir yaklaşımdır.

HDP hali hazırda mecliste grubu olan bir partidir ve yeni eşbaşkan daha önce kanaat önderi deneyimiyle sivil siyaseti bu yapı üzerinde bina ederek onu muhatap kılmaya çalışmalıdır. Bize göre demokrasi adına da en makul olanı budur. Türkiye zemininde Kürtler adına siyaset yapan bir ve güç bakımından neredeyse tek parti olan HDP, değişimi ve sivil siyaset değerleri iyi bilen Mithat Sancar’a bütün yetkili organlarıyla yardımcı olmalı, onun arkasında durmalıdır.

Sancar’lı HDP, Türk Kamuoyunun da beklediği, PKK’nin yanlışlarını ve bu yanlışlara karşı bir irade ortaya koyabilirse açılmak istediği yeni halk katmanlarına daha inandırıcı olabilir. PKK’nin yanlışlarını görmezden gelip sadece iktidarın ve devlet bürokrasisinin yanlışlarına odaklanma anlayışı Sancar’lı HDP’yi yeni kitlelerle buluşturması zor olacaktır.

Bu süreçte Sancar’lı HDP’nin önünde iki seçenek mevcuttur kısaca:

Ya sivil siyasetin temsilcisi olarak Kürt sorununun çözümü için muhatap güç olarak ortaya çıkacaktır ya da ideolojik gözlük takmaya devam edip bulunduğu tarafın “haklılık psikolojisine” gömülerek şahinleşmeden yana mazlum rolü oynamaya devam edecektir.

Saygıyla…


YORUMLAR :::

  1. Zeynettin Büyük
    17 Mart 2020 Salı Saat 13:19 CEVAPLA
    Hdp pkk'nin silahtan aldığı güçle oluşturduğu vesayeti kırma irade gostermedikçe ne Türkiye partisi olabilir,nede Türkiyelileşebilir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Hangi CHP? 30 Eylül 2020 Çarşamba Saat 12:00
2. Tarih Zulümatına (mülakat) tutumunuz ne olacak sayın Rektörüm? 23 Eylül 2020 Çarşamba Saat 12:49
3. Artuklu Tarih Bölümü Doktora Mülakatında Rezalet 15 Eylül 2020 Salı Saat 19:26
4. "Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?" 01 Mayıs 2020 Cuma Saat 02:19
5. Artuklu Üniversitesi'nin Korona Performansı 21 Nisan 2020 Salı Saat 01:33
6. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
7. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
8. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
9. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
10. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35

YORUMLANANLAR :::

Derik şehidini Kürtçe Ağıtlarla uğurladıI

Pençe-Kaplan Harekatı bölgesinde, teröristler tara [...]

1 gün önce...

Mova'dan Hırsızlık yapan şahıs Jandarmadan Kaçamadı

Kızıltepe Movapark AVM içinde bulunan markette gec [...]

16 saat önce...

Kaymakam Safitürk davasında 8 sanığın yargılanmasına devam edildi

Derik İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün b [...]

1 gün önce...

pandemi darbesi... Beklenen ziyaretçi sayısına ulaşılamadı

Korona virüs salgını öncesi 5 milyon turist hedefi [...]

1 gün önce...

Kastamonu’dan Mardinli Öğrencilere Çekme Helva

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un "İlk teneffüs 4 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Lahusa Anneye pratik öneriler

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Hangi CHP?

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Mardinli Nabia Abboott'u Tanıyor muyuz?

4
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Uğraşmak

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7