Sancar: Tarımsal üretimin önündeki en büyük engel girdi maliyetleridir

HDP Eş Genel Başkanı Mardin Milletvekili Prof Dr. Mithat Sancar, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ile birlikte Kızıltepe'de Hubunat Ticaret Merkezi'nde çiftçilerle bir araya geldi. Sancar, Tarım üretiminin önündeki engellerin başında yüklü elektriktik girdi maliyetlerinin olduğunu söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Milletvekili Ebru Günay, HDP Mardin İl Başkanı Salih Kuday, DBP Mardin İl Başkanı Şeyhmus Sun ile birlikte Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezini ziyaret ederek, burada ticari faaliyetlerini sürdüren zahireci esnafıyla bir araya geldi.

Esnaf ziyaretinin ardından hububat merkezindeki çiftçi ve esnafları dinleyen Sancar, tarım üretimindeki yüksek girdi maliyetlerine dikkat çekti, mayından temizlenen arazilerin üretime açılarak tarım üreticilerin gerçek anlamda desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

Buğday Pazarına gelince konuşulacak ilk meselenin DEDAŞ olduğunu söyleyen Sancar, “Üretimde yaşanan büyük sıkıntıların nedenlerinden biri de elektriktir. Dün bir köye taziyeye giderken tarım arazilerinin önemli bir bölümü boştu. ‘Gönüllü nadas mı var diye sordum?’ ‘Hayır’ dediler. Çiftçinin önemli bir kısmı bu sene ekim yapmamış. Çünkü elektrik parası çok yüksek. Üretim giderlerini karşılamıyor. ‘Elektrik parası o kadar fazla ki o kadar çalışma boşa gidecek ve ürünlerin de geçime bir faydası olmayacak’ dediler. Tarım arazilerinin yüzde 40’ına yakını boş. İlk ekimde bile çok fazla boş tarla var. Bu da durumun vahametini gösteriyor” ifadesinde bulundu.

Mayınlı arazilerin temizlenmesinin 2022 yılına da yetişmeyeceğine dikkati çeken Sancar, “Hem Kürt sorununda hem de Ortadoğu’da izlenen politikalar nedeniyle büyük bir potansiyel değerlendirilemiyor. Kastettiğim mayınlı arazilerdir. 510 kilometrelik bir alan 350 metre genişliğinde. Yıllardır mayından temizlenecek deniliyor. Uluslararası OTTAWA Sözleşmesi, mayınların temizlenmesine ilişkin bir sözleşmedir, Türkiye de imza attı ve taraf oldu. 2014 yılına kadar mayınların temizlenmesi gerekiyordu ama yetişemedi. Mayınların temizlenmesinin 8 yıl daha süreceği söylendi. 2022 yılında bu süre de dolacak ama bu uluslararası sözleşmeyi uygulamak ve izlemekle yetkili kuruluşun açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla 2022’de de bu mümkün olmayacak” ifadelerini kullandı.

Milletvekilleri Sancar ve Günay beraberindekilerle birlikte daha sonra Kızıltepe çarşı merkezine geçerek, esnaf ziyaretinde bulundular.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle