Sarı duvarlar, dar sokaklar: Mardin

Sarı duvarlar, dar sokaklar: Mardin
02 Temmuz 2017 Pazar Saat 16:44 3

“Bizim orası inançtır. Fırat’ın Dicle’nin armağanıdır bir yerde. Taptıkları aynı insanların, tapınakları farklı sadece. Ve çan ile ezan sesi birbirine karışır birçok yerde.”

Yıllar önce yazmıştım bu mısraları şiirimde. Ve yıllar sonra doğduğu topraklardayım.
Sarı ancak bu kadar yakışır bu kente. Gündüz seyranlık, gece gerdanlıktır kadim şehir.
Sen gece gerdanlıktan seyredersin yalancı maviliği, lebi derya sanırsın.
Uzak köylerin ışıkları ise adeta birer gemi...

Bu kez, rotam hoşgörü kenti Mardin… Sırt çantamda yüküm epey ağır.  Anılarım, düşüp kalktığım çocukluğum, kabuk tutmaz yaralarım var. Ne zaman büyülü şehre gelsem tuhaf olurum. O nedenle mısralarıma şiirimle başladım. Önce eski Mardin’e şöyle uzaktan baktım. Sonra güzel bir rota çizdim kendime. Güne Kasımiye Medresesi’den başladık. Rehberlerim ikiz kuzenlerim Nedim ve Necim Dağ kardeşler. İnanın bu yaşa geldiler hangisi Nedim hangisi Necim hâlâ karıştırırım. Biri genç yaşına rağmen Mardin’in ünlü avukatı, diğeriyse çok başarılı, idealist bir öğretmen. Kasımiye Medresesi 15. yüzyılda inşa edilmiş. 

Mükemmel bir yapı. Tam ortasında hayat havuzu var. O yıllarda astroloji için havuzdan yıldızlar incelenirmiş. Gerçekten çok görkemli bir yer. Mezopotamya ovasına hâkim. Çok güzel fotoğraflar çekebileceğimiz şirin bir yer. Bir de orada mükemmel küçük rehberler var. Okul harçlığına size tüm Mardin’in mitolojisini anlatabilirler.   

“PARİS’İN EYFEL’İ VARSA MARDİN’İN ULU CAMİSİ VAR’’

Kasimiye Medresesi’nden sonra yolumuzu Kız Meslek Lisesi’ne çeviriyoruz. Oradan Ulu Cami’ye güzel bir selam verdikten sonra minareyle harika fotoğraflar çektirebilirsiniz. Yapmanız gereken doğru yerde ve doğru açıda durabilmek. Kimisi minarenin ucundan tutuyormuş gibi yapıyor, kimisi sırtını yaslıyor, kimisiyse ‘minareyi çalan kılıfına uydurur’ pozu veriyor, bunu da ben uydurdum...

DEYRULZAFARAN MANASTIRI

Mezopotamya’dan sonra Deyrulzafaran Manastırı’na gittik. Deyrulzafaran Manastırı için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Deyrulzafaran’da tarih üstünde tarih yatıyor. Tarihi İsa’dan sonra 5. yy kadar dayanıyor. Güneş Tapınağı olarak kullanılmış ilk zamanlar. Uzun süredir Süryani Kilise’si olarak kullanılıyor. Güneş Tapınağı’nın giriş kısmı beşik tonozlu şekilde yontulmuş taşlardan oluşmakta. Herhangi bir kireç, çimento kullanılmadan tamamen birbirine 
geçme ve kilit taş sistemi ile inşaa edilmiş. Muazzam bir yapıt. Muhakkak görmeniz gereken yerlerden biri.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN AYAK İZİ

Sıttı Radviye’nin yani diğer adı ile Hatuniye Medresesi... Anadolu’daki Artuklu eserlerinin taş işçiliğinin sanata dönüştüğü güzel yapılarından. Muhakkak uğramalısınız. Camii içindeki ses düzeneği harika. Ama asıl önemli olanı ise Caminin içinde Hz. Muhammed (s.a.v) ait olduğu kabul edilen ayak izi. Yavuz Sultan Selim Mısır seferine çıktığında Mardin ve Diyarbakır’dan geçiyor. Mardin halkı şehrin anahtarını kendi elleri ile Yavuz Sultan Selim’e teslim ediyor. Mısır Seferi dönüşü, bu davranış karşılığında kutsal emanetlerden HZ. Muhammed’in ayak izi ve sakalı şerifi Mardin’e bırakılıyor. Sonra kendimi Mardin’in dar ara sokaklarında buluyorum. Ama yaya olarak yapmanız gerekiyor bu yolculuğu, çünkü araçlar giremiyor. Dar ve ara sokaklar sizi Mardin’de yukarıda bulunan Zinciriye Medresesi’ne götürüyor. Sonra Mezopotamya’ya karşı güzelce bir menengiç kahvesi içtim. Her yudumda çocukluğuma gittim. Hoşgörü bahçesine. Bir komşunuz Süryani’dir, biri Yezidi, diğeri Arap’tır, biri Türk diğeri Kürt ama hepsi kardeştir. “Sen, Ben, O yoktu o zamanlar Biz olduğu zamanlardı” diye iç geçiriyorum. Sonra uçsuz maviliğe uçan güvercinlere takılıyor gözlerim. Levent Güneş’in o harika şarkı geliyor aklıma. “Mardin Dağlarında bir kuş olaydım/ Yarin yollarına gelip konaydım... 
“Bazen özgürlük bir kuşun kanadındadır ve sen kuş olmak istersin.

MİDYAT’IN İNCİSİ MOR GABRIEL MANASTIRI

Midyat’a gitmezseniz geziniz yarım kalır. Harika konakları’ysa doğal bir plato öyle ki birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış. Artık konaklara dizi isimleri verilmiş. Ve İçinde üniversite tarafından unutulmaya yüz tutmuş Telkari İşçiliği yaşatılmaya çalışılıyor. Şehiri gezdikten sonra siz de inzivaya çekilmek için Mor Gabriel Manastırı’na uğrayın. Burası dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks Manastırı. Güngören Köyü sınırları içerisinde Süryanilerin anayurdu olarak bilinen Turabdin platosunda bulunuyor. Ustalar yine yüreklerini, sevgilerini, aşklarını işlemişler duvarlara. Sonra sesli düşünüyorum, “Belki de ağaç olmadığı için bu kadar taş böyle özenle işlenmiş. İyi ki o taş ustalarımız varmış.” daha o kadar çok yer var ki bence herkes ölmeden önce bu güzel kenti gezip dolaşmalı. Sırf eksik kalmamak ve kardeşçe yaşamanın nasıl olduğunu anlamak için. Saygılarımla, Hoşça kalın.

AKŞAM

LOKMAN DAĞ
YORUMLAR :::

 1. Rikki Roath ve Annemden Uzakta Mardin'de
  03 Temmuz 2017 Pazartesi Saat 14:10 CEVAPLA
  Yiğit Bulut kimi kastetti? Ajan programcılar…

  Bugünlerde TGRT Belgesel kanalı için Mardin'de Annemden Uzakta programı için çekim yapan Rikki Roath'u da listeye eklemiş. Haklı olabilir mi? Eğer haklıysa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'nın 2016'da televizyonda ihbar niteliğindeki bu beyanına rağmen devlet kanalında aynı kişi hala programa devam ediyor?

  "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanı Yiğit Bulut'un "Türkiye'de yemek programı yapan yabancılar ajanlık yapıyor" ihbarı üzerine ekranları mercek altına aldık. İşte aralarında TRT programcılarının da olduğu 'potansiyel ajanların' listesi..."

  "Bulut programda ayrıca “Türkiye’de yemek programı yapan yabancılar ajanlık yapıyor” iddiasında da bulundu. Yabancıların yemek programları sayesinde Anadolu’yu gezerek ajanlık faaliyetleriyle veritabanı oluşturduğunu iddia eden Bulut “kimse abarttığımı ya da komplo teorisi uydurduğunu düşünmemesin” dedi."

  KİM O AJANLAR?

  "Bulut’un “yemek programı yapan yabancılar ajanlık yapıyor” iddiası üzerine gözler Türk televizyonlarında yemek programı yapan yabancılara çevrildi. Bulut’un Türkiye’deki olası ‘ajanları’nı güvenlik güçleri ve sizler için derledik".

  https://www.google.com.tr/amp/www.sozcu.com.tr/2016/gundem/yigit-bulut-kimi-kastetti-ajan-programcilar-1553169/amp/
 2. murat demir
  02 Temmuz 2017 Pazar Saat 17:44 CEVAPLA
  Hemşerim çok güzel yazmışsın. tebrik ediyorum Ulucamideki sakal-ı şerifi de yazsaydın keşkee
 3. sadık okuyucu
  02 Temmuz 2017 Pazar Saat 17:27 CEVAPLA
  lokman bey çok güzel yazmış kadim şehrimizi ve içindeki zenginlikleri her okuduğumda memleketime hayranlığım yeniden artıyor

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Canlı yayında yöneltilen "Kürtçe" sorusu Acun'u küplere bindirdi:

Konuk olduğu canlı yayında "Survivor'da Ersin Kork [...]

1 gün önce...

İlk Cuma İçin Şükür Kurbanı Kesti

Mardin'de Cuma namazından önce hayırsever bir vata [...]

1 gün önce...

Devlet korumasındaki gençler kamuda kadroya alınacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Züm [...]

1 gün önce...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararları açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı R [...]

1 gün önce...

Koronavirüs'te son rakamlar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN