Şark Alimleri Birliği'nden "Medreseler Açılsın" talebi

Şark Alimleri Birliği'nden
02 Eylül 2013 Pazartesi Saat 12:46 1

‘Çözüm süreci’ ile birlikte Kürt sorununda farklı alternatifler ortaya çıkmaya başladı. Şark Alimleri Birliği'nden Medreselerin açılması talebi çıktı

Bir süredir örgütlenme çalışması yürüten din adamları, toplantılarının dördüncüsünü Diyarbakır’da yaptı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki medrese kökenli din adamları, BDP’ye karşı siyasi bir sivil inisiyatif oluşturdu. ‘Şark Alimler Birliği’ adı toplantının sonuç bildirgesinde medreselerin açılması talep edildi.
Bölgede BDP’ye alternatif oluşturmak için medrese kökenli din adamları, müftüler ve ilahiyatçılar, sivil inisiyatif oluşturma girişimi başlattı.


Yeni kurulan Suffe Medreseleri Kuran kursu salonunda yapılan toplantıya bölgeden yaklaşık bin kişi katıldı. Dicle Üniversitesi’nden emekli Prof Hulusi Kılıç, Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Halil Çiçek, Diyarbakır İl Müftü yardımcısı M.Sırrı Şık, Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek, Silvan Müftüsü Hüseyin Elçi, Oxin Medreslerinin Müderrisi Fetullah Ayte, Diyarbakır’dan Seyda Molla Hüseyin Elçi, İlekdav Vakfı Bşkanı Muhammed Tayyip Elçi, Gaziantep Bölgesi’nden Abdurahim Çelik ve Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen’in de aralarında bulunduğu din adamları toplantıda hazır bulundu.

Şark Alimler Birliği
“Şark Alimler Birliği” adıyla yapılan toplantıda, bölgede BDP’ye karşı oluşturulabilecek siyasi oluşumlar tartışıldı. Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Halil Çiçek, “Bölgesel ve küresel olaylar hakkında İslam’ın görüşünü deklare edebilmek, barış süreci gibi toplumu derinden etkileyen gelişmelerde söz sahibi olabilmek, Gezi Parkı olayları gibi durumlarda toplumu aydınlatacak tavırlar geliştirmek için sivil insiyatifin çatısı altında toplanmak kat’î bir fariza hükmüne geçmiştir. Bismillah deyip bu işe başlayalım; bu artık hem insanî hem de İslamî bir zaruret halini almıştır” dedi.

‘Müslümanlar pasif kaldı’
Yazar Mehmet Alkış ise, BDP’nin bölgedeki rolüne dikkat çekerek, Müslümanların pasif kalmasını eleştirip, nedeniyle Güneydoğu’da boşluğun bu kesim tarafından doldurulduğunu öne sürdü.
Alkış, “Boşluğu başkaları doldurdu ve bizim yapmamız gerekenleri de onlar yaptıkları için hali hazırda Kürtlerin temsilcisi oldular. İslam topraklarını paramparça edenler, Kürdistan topraklarını dört parçaya ayırarak Müslüman Kürt halkını perişan ettiler” diye konuştu.
Toplantının sonuç bildirisinde, Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun kaldırılması, yerine kapatılan medreselerin tekrar açılması istendi. Sonuç bildirisinde ayrıca “Çözüm sürecini destekliyoruz” dendi.
Namık Durukan - Milliyet


YORUMLAR :::

  1. şaban yaa
    02 Eylül 2013 Pazartesi Saat 17:55 CEVAPLA
    oldu canım şimdiye kadar neredeydiniz. Müslümanlar dağılıp perişan olduktan sonra mı akıllandınız. hadi canlarım başka kapıya...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

1 gün önce...

3 milyon TL'lik Zarar; yetkililerden tahsil edilecek

Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gere [...]

1 gün önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

22 saat önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

13 saat önce...

Tatil dinlemediler okullarını botanik bahçeye çevirdiler

Yaz tatili dinlemediler, okullarını botanik bahçey [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN